Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Kempy

VisitKiwiCZ Cestování

Míst na kempování je na Novém Zélandu požehnaně. Některá jsou státní, jiná soukromá. Podle majitele, lokality a vybavenosti jednotlivých míst se pak odvíjí i cena.

 

DOC KEMPING (STATNÍ ZŘÍZENÍ)

Tato místa jsou přímo pod záštitou DOC (oddělení ochrany životního prostředí), které nabízí kempy rozdělené do několika základních skupin.

 

BASIC CAMPSITE

Tyto kempy poskytují minimální zázemí, většinou s toaletou, ale vodní zdroj nemusí být součástí. Do uvedené kategorie patří tzv. freedom kempy, které jsou zpravidla zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Pro low-cost cestovatele jsou jistě nejzajímavější kategorií, protože se jedná o možnost jak legálně a zdarma nocovat. Pokud máte certifikované Self contained vozidlo (vozidlo s vlastní toaletou a tekoucí vodou - více informací v článku Self contained), pak máte povoleno kempovat kdekoliv v zemi, kde to není výslovně zakázáno. Dále můžete nocovat na speciálně vyhrazených místech pro tento typ vozidel. Na těchto místech většinou nebudete sami. Soukromí jde tak mírně stranou, ale stále máte mnohem větší svobodu v cestování, než NSC (non-self contained) vozidla. I pro ta se sem tam najde freedom kemp, který mohou využívat. Často ale musíte za takovým místem jezdit velké dálky nebo sjíždět z původní trasy a najíždět zbytečné kilometry. Tato místa jsou často pouze travnaté plochy se suchým záchodem nebo parkoviště nedaleko silnic. Vždy pečlivě studujte bližší informace o jednotlivých kempech, protože zatímco jedno místo může být obrovská travnatá plocha nabízející dostatečný prostor pro všechny projíždějící cestovatele, jiná místa mohou být omezena pouze na určitý počet aut na noc. Jedná se zejména o různé druhy parkovišť. Na ty se vyplatí dorazit včas. Při příjezdu v podvečer už na vás většinou nic nezbyde a vy tak budete nuceni jen na jiné místo, které už bude placené nebo o desítky kilometrů dál.

Freedom kemping vám rozhodně nenabízí zbytečně přehnaný luxus, což je za nulovou cenu celkem očekávatelné. V jednotlivých místech jsou ale obrovské rozdíly a to, že spíte ve freedom kempu nemusí nutně znamenat, že budete na nevábném místě. Najdete i taková, kde máte tekoucí vodu a splachovací toaletu. A mnohdy se můžete ocitnout na krásný opuštěných místech daleko od civilizace nebo na pobřeží moře s úchvatným výhledem na zapadající slunce či zasněžené hory. Tento způsob cestování není pro každého, ale nenároční dobrodruzi, ho jistě ocení.

 

SCENIC A STANDARD CAMPISITES

Tyto kempy nabízí toalety, vodu (kohoutkovou, z pramene řeky nebo jezera), studené sprchy, odpadkové koše a piknikové stolky. Jejich cena je 16 dolarů / osobu / noc za scénické kempy a 8 dolarů za standardní. Tyto kempy jsou většinou bez jakékoliv obsluhy a za jejich službu zaplatíte vložením přesné peněžní sumy s vyplněným krátkým formulářem do malého zavíracího plastového pytlíčku, který vhodíte do schránky. Veškeré informace a pravidla, včetně maximálního počtu povolených nocí naleznete na informační tabuli v okolí kempu.

 

SERVICES CAMPSITES

Nejvyšší stupeň luxusu, nabízí splachovací záchody, teplé sprchy, kuchyňský koutek, místa na grilování i svoz odpadu. Jejich cena je 18 dolarů / osobu / den.

 

BACKCOUNTRY A GREATWALK CAMPSITES

Poslední specifickou kategorií jsou kempy na trackových stezkách v odlehlé přírodě nebo na cestách Great walků (tedy několikadenních populárních tracků). Na sezonu 2018/2019 došlo z důvodu obrovského zájmu u Great Walků k rapidnímu zvýšení cen. Ty se ještě liší pro místní a turisty. Doporučujeme si vždy dopředu ověřit jejich obsazenost, a dané místo si včas zarezervovat. Zejména pokud se jedná o populární Great walky v letní sezoně.

Další možností bydlení při hikování a toulkách v přírodě, je přespávání v tzv. hutech neboli volně přístupných chatičkách v přírodě, poskytujících střechu nad hlavou při vícedenních cestách. Některá místa jsou zdarma, jiná se platí v hotovosti přímo uvnitř, vhozením přesné sumy peněz do schránky, další se platí pomocí speciálních barevných lístků, které si před cestou musíte dopředu nakoupit. Každá barva lístku reprezentuje určitou peněžní hodnotu. Poslední variantou jsou huty na oblíbených trasách, kde se bez předchozí rezervace a platby předem neobejdete. Vždy si tak při plánováním trasy zjistěte přímo v DOCu nebo v infocentru, o jaký druh hutu se jedná a na co máte být připraveni. Ať už se jedná o jakoukoliv variantu, buďte připraveni, že si na místo musíte donést vlastní spacák a vařič. Pro případ, že budou obsazená všechna lůžka, také pro jistotu karimatku. Často stojí námahu se na tato místa s plnou náloží na zádech dostat, vřele vám ale doporučujeme to alespoň jednou vyzkoušet. Odměnou vám budou krásná příroda a výhledy po okolí a pocit svobody.

 

TIP: Přečtěte si blogový článek Backcountry Huts od cestovatele Rádese a zjistěte víc o systému přespávání v chtkách uprostřed přírody.

SOUKROMÉ KEMPY

Kempy v soukromém vlastnictví pak nabízejí nepřebernou škálu kvality i cen. Ty se většinou pohybují mezi 8 – 25 dolary/ os/ noc.

Skvělými pomocníky na vašich cestách vám budou aplikace Wikicamps a Travelmate, které určitě doporučujeme stáhnout do vašich chytrých telefonů. V nich si můžete filtrovat kempy i další body zájmů dle nejrůznějších požadavků, což vám na cestách ušetří mnoho času i starostí. O dalších online pomocnících na cesty se dočtete v našem článku weby a aplikace.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email