Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Kdy vyrazit

VisitKiwiCZ Cesta

Nejdříve si promyslete, kolik času budete potřebovat na odjezd z organizačních důvodů (výpověď v práci, administrativní záležitosti). Pokud chcete cestovat lowcost, je dobré se rovnou informovat o cenách letenek a podle toho pomalu směřovat své plány.

TIP: Abyste před odletem na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás přehlednou časovou osu, kterou najdete na konci článku Working Holiday obecně.

Foto

Období

Jaké že je vlastně nejlepší období na cestu? Na to neexistuje jednoduchá odpověď. Každá část roku má své nezpochybnitelné výhody i nevýhody.

JARO v ČR = PODZIM na NZ (březen-květen)

To je období ideální na cestování. Vyhnete se tak největší špičce, protože spoustu turistů opouští lokalitu po konci léta. Backpackeři, kteří odjíždějí po létě, prodávají auta ve velkém, takže díky vzájemné konkurenci ceny campervanů klesají. Klesají také ceny turistických aktivit, všude je méně lidí, tudíž i větší prostor pro svobodné cestování. S odlivem turistů ale také přestane být nabídka pracovních pozic v turistickém ruchu, tedy zejména v hospitality sektoru. Počasí je ještě pěkné, ale bude postupně přituhovat. Pokud je to jaro ihned po získání víz, máte málo času na přípravu a last minute letenky budou dražší, nebudete-li mít štěstí.

LÉTO v ČR = ZIMA na NZ (červen - srpen)

Ideální pro milovníky zimních radovánek, zejména pak pro lyžařské a snowboardové instruktory, kteří by si rádi našli práci v tomto sektoru. Přibývá práce v turistickém ruchu na horách, ale ubývá práce v zemědělství, ale je pořád k mání. Pracovat můžete v baličkách nebo i mrznout venku. Auta jsou v tomto období nejlevnější, ale kempování přeje těm odolnějším. Je zima, některé kempy bývají podmáčené a bahnité a při cestování v horách je třeba myslet na zimní řetězy. Co se týče hikování, některé tracky jsou mimo sezonu z důvodu bezpečnosti uzavřené. Máte-li rádi osamělé cestování opuštěnou krajinou, která bude jen a jen vaše, je zima ten správný čas. Byť jsou zde v zimě průměrné teploty nižší než v létě, na řadě míst mnohem méně prší a žádnou výjimkou nejsou ani krásné slunečné dny.

TIP: Kvalitní a funkční oblečení je základ úspěšného cestování v zimním období. Pořiďte si termo prádlo z novozélandké vlny Merino a zůstaňte v teple za každého počasí. Důležitá je také vrchní nepromokavá vrstva, kterou pořídíte třeba na Hanibal.cz.

PODZIM v ČR = JARO na NZ (září- listopad)

Všichni, kdo dostali víza, měli dostatek času na přípravu, k tomu se začíná pomalu oteplovat a Nový Zéland se pozvolna zaplňuje lidmi. Startuje turistická sezona. Huty na tracích ještě stále můžete bookovat pár dní dopředu a všechno je ještě celkem příjemné. S nájezdem turistů se opět začínají zvedat ceny aut a přibývá práce v hospitality. S příchodem sluníčka začíná také narůstat práce v zemědělství. Je to zkrátka období blaha.

ZIMA v ČR = LÉTO na NZ (prosinec- únor)

A nakonec tu máme špičku sezony. Léto je plné turistů. Aktivity je třeba si bookovat s předstihem, stejně tak známější tracky (na některé great walky je už dokonce pozdě a jsou vybookovány do konce roku). Všude je spoustu lidí, spousta práce v hospitality i zemědělství. Všechno je dražší a nedostupnější. Nejlepší období na prodej auta, nejhorší na koupi.

TIP: V hlavní turistické sezoně se vám jistě bude hodit každý ušetřený dolar. Mrkněte na pár tipů jak na to v našem článku Jak ušetřit.

Jak dlouho se zdržet

Ani na to samozřejmě neexistuje obecná rada. Každý z nás má jiné vize a plány. Důležité je zejména určit si cíl cesty.

  • Za čím jedete?

Chcete vidět základní turistické atrakce nebo projet Zéland křížem krážem? Jedete vydělávat peníze? Je vaší prioritou cestovat nebo chcete spojit příjemné s nezbytným a rozdělit si vaší cestu na pracovní a cestovatelskou část?

  • Určete si priority.

Zamyslete se nad tím, jestli vás něco žene zpět do ČR nebo jestli jste časově nezávislí. Pokud vás čas netlačí, proč nezůstat celý rok nebo si ještě víza na místě o tři měsíce neprodloužit? Zažijete tak Zéland ve všech jeho podobách a uvidíte, jak se jeho příroda v průběhu roku mění. Pokud máte rádi zimní sporty, nabízí se vám skvělá příležitost strávit zimní období na Jižním ostrově v oblasti kolem Queenstown, který nabízí nejen nepřeberné množství zimních radovánek, ale také množství sezonních prací. Můžete se tak stát třeba lyžařským instruktorem nebo se nechat zaměstnat v pohostinství v přilehlých hotelích či barech.

Pakliže dáváte přednost sluníčku a plážím, můžete se vydat objevovat krásy přilehlých tropických ostrovů nebo si udělat prázdniny v Asii. Working holiday víza vás opravňují během jejich platnosti neomezeně vstupovat do země a zase jí opouštět, takže vám nabízí ideální příležitost podívat se i do jiných, námi tak vzdálených zemí.

  • Nudit se tu opravdu nebudete.

Jako nejkratší doporučenou dobu na cestování, při které stihnete objevit dostatek krás z obou ostrovů, jsou alespoň 3 týdny, ideálně měsíc. Pokud byste chtěli ostrovy zkoumat podrobněji, připravte se alespoň na měsíc a půl – tři měsíce dovolené. Za tu dobu bezpečně stihnete objevit mnohá skrytá zákoutí a projít si pár Great walks. No a pokud chcete zemi poznat skutečně dobře, věřte, že i rok je málo na to prozkoumat vše.

Většina z vás se ale chystá na Zélandu také pracovat. V závislosti na nadutosti vašich peněženek si pak rozmyslete, kolik času chcete prací strávit. Vše samozřejmě záleží na vašich schopnostech a zaměstnání, které získáte.

Máte-li Working holiday víza, tak jste právě získali příležitost, po které touží zástupy dalších nadšených cestovatelů. Něco, co přichází jen jednou za život. Máte možnost užít si mládí na cestách, získat nové pracovní zkušenosti, potkat nové lidi, poznat novou kulturu a odlišný způsob života na druhé straně světa. Nebojte se ji chytnout za pačesy a užít si jí do posledních dnů. Věřte, že nebudete litovat.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email