Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Kalendář sezonních prací

VisitKiwiCZ Práce

Najít si práci v zemědělství může být z důvodu velkého zájmu ze strany backpackerů občas pěkný oříšek. Šanci získat práci získáte zejména, pokud budete ve správný čas na správném místě. Tedy pokud budete právě tam, kde začíná sezóna sklizně a tedy i velká poptávka po sezónních pracovních. Pokud máte v plánu vydělávat si právě tímto způsobem, bylo by vhodné, abyste svůj plán cesty přizpůsobili právě sezónám jednotlivých plodin. Pak vám může padat práce přímo do klína.

Abychom vám vaše plánování ještě více ušetlřili, připravili jsme pro vás kalendář s užitečným přehledem toho, kde rostou jaké plodiny a kdy je jejich hlavní sezóna. 

Pro zobrazení jednolivých kalendářů rozklikněte vybranou oblast.

NORTHLAND

NORTHLAND

WAIKATO

WAIKATO

BAY OF PLENTY

BAY OF PLENTY

GISBORNE

GISBORNE

HASTINGS

HASTINGS

HAWKE'S BAY

HAWKE'S BAY

WAIRARAPA

WAIRARAPA

TASMAN, NELSON

TASMAN, NELSON

MARLBOROUGH

MARLBOROUGH

OTAGO

OTAGO


Před cestou nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění zahrnující manuální práci. Doporučujeme například TrueTraveller.
Přečtěte si náš článek o pojištění TrueTraveller.
Spoustu tipů taky najdete v oblíbene Travel Bibli.

V kalendáři jste možná narazili na rostliny či druhy ovoce, které ani nevíte, jak vypadají nebo kde rostou. Proto jsme pro vás připravili také stručný přehled vybraných druhů.

 

NEZNÁMÉ A MÉNĚ ZNÁMÉ PLODINY NOVÉHO ZÉLANDU

Nový Zéland se nachází v mírném až tropickém podnebném pásu. V zemědělství se tak můžeme setkat s plodinami mírného podnebného pásu, které jsou nám dobře známé z domova. Mezi ně patří například jablka, hrušky, meruňky, jahody nebo švestky. Tropický podnebný pás s sebou ale naopak přináší na oko zajímavější a neznámější plodiny. Mnohé z nich známe z obchodů, ale většího povědomí o jejich růstu se nám nedostává. Jakého jsou původu, kde a jak rostou a jaký mají vliv na vaše zdraví?

AVOKÁDO / AVOCADO

Toto původem mexické ovoce je strávníky velmi oblíbené především pro své blahodárné zdravotní účinky. Narozdíl od ostatních druhů ovoce, které jsou většinou tvořeny spíše sacharidy, avokádo je plné tuků. Ovšem toho správného, zdravého, tělu prospěšného. Jeho kalorická hodnota tak sice není nejnižší, ale zato nám přináší obrovské množství tělu prospěšných látek jako např. vitamíny skupiny A, B, K, E, ale také draslík, hořčík či mangan. Díky tomuto vitamínovému a minerálnímu tuningu se dokonce řadí mezi tzv. superpotraviny. Proto neváhejte a konzumujte!

Jeho chuť není sladká. Chutná spíše po oříšcích. Hořkost je pak znakem nedozrálosti. Hořkne také při tepelné úpravě, proto ho používejte jen ve studené kochyni. Skvělé je např. do pomazánek či salátů.

Avokádo roste na stálezelených listnatých stromech tzv. hruškovce přelahodného v teplých oblastech subtropů a tropů. Jejich plody dorůstají 7-20cm a váží od 100 do 1000g. Mají hruškovitý nebo vejcovitý tvar a tmavě zelenou barvu slupky, uvnitř které se nachází světleji zelená dužina s jednou velkou peckou uprostřed.  

Stromy hruškovce mohou běžně dorůstat až do výšky 20m. Pro usnadnění sklizně se ale většinou seřezávají do výšky kolem 6metrů. Stejně jako banány a další, i avokádo dále dozrává po utržení, proto se jeho plody sklízejí mnohdy dříve, než by mohlo dojít k jejich popadání, otlučení a znehodnocení. 

TAMARILLO

Tamarilo neboli stromové rajče je název pro plodinu podobající se načervenalé švestce, která vyrůstá na 2-5 metrů vysokých popínavých stálezelených keřích.

Rozhodnete-li se tamarillo ochutnat, připravte se na specifickou lilkovito-rajčatovou lehce nasládlou chuť. Pozor ale na slupku, ta je hořká, proto se její konzumaci vyhněte. A jak na něj? Nejprve ho rozkrojte napůl a poté vyjezde lžičkou stejně jako třeba kiwi. Uvnitř plodu vás překvapí velké množství malinkých jedlých semínek a měkká oranžovo-žlutá dužina. Pokud chcete jíst tamarillo syrové, můžete si ho ještě pro sladší chuť docukrovat nebo naopak připravit naslano např. s pepřem a sýrem. V kuchyni se také používá jako součást nejrůznějších šťáv, marmelád či kompotů.

Toto ovoce je bohaté na vitamíny A a C. Dále obsahuje také množství vitamínů skupiny B, vápník, fosfor, železo a vlákninu. Je dobrým antioxidantem a podporuje náš obranný systém a dobrý zrak. Narozdíl od avokáda se pyšní velmi nízkým obsahem tuků, a tak je také vhodnou potravinou pro dietáře.

OLIVY / OLIVES

Olivy jsou pro nás všechny jistě známé malé zelené či černé peckovité plody, které díky jejichspecifické chuti buď milujeme nebo nenávidíme. Víte ale jak se tyto plody pěstují?

Rostou na keřích či stromech dorůstající výšky až 10 metrů. Ta však může být omezena zasřiháváním. Pro růst olivovníku nabízí Nový Zéland příjemné podmínky napříč celou zemí. Další zajímavostí je, že zelené i černé olivy jsou plodem téhož stromu, pouze sklizené v jiné fázi dozrávání. Zelené jsou tedy, jak jistě tušíte, nedozrálou formou černých.

Olivy se doporučují konzumovat zejména pro svůj obsah vitamínů, minerélů a antioxidantů, díky nimž můžete při pravidelné konzumaci dosáhnout např. snížení cholesterolu v krvi. 

Používají se ve studené kuchyni jako delikatesa nebo doplněk k vínu či jako součást salátů, ale také se z nich lisuje velmi kvalitní a zdravý olivový olej. I přesto, že jsou olivy velice mastné, nejsou příliš kalorické a urychlují trávení. Jsou tedy ideálním způsobem, jak se rychle zasytit, dodat tělu zdravé tuky a energii a k tomu ještě mnoho vitamínů. Mezi jejich zástupce patří například E, D, A, K podporující správnou průchodnost cév a navíc jsou také skvělými antioxidanty, takže chrání naše tělo před volnými radikály.

MAKADAMOVÉ OŘECHY / MAKADAM NUTS

I makadamové ořechy máte jistě v povědomí. Jedná se o dražší zástupce ořechů, dostupné i v České republice. Původně tato lahodná a zdravá pochoutka pochází z Austrálie.

Plodem na stálezelených stromech dorůstajících 2-12 metrů výšky je oříšek velikosti lískového jádra schovaný v pevné kulovité skořápce. Stromy dokážou plodit dostatečný počet plodů pro komerční zpracování až kolem 7.-10. roku života. I tak v sobě ale má velký potenciál, protože se může dožít až sta let. 

Makadamové ořechy patří mezi ořechy s největším obsahem zdraví prospěšných tuků. Také jsou skvělým zdrojem vitamínů B a E a minerálů hořčíku, draslíku, vápníku, fosforu a železa. I makadamové ořechy patří díky svým zdraví prospěšným vlastnostem mezi superpotraviny. Díky složitému zpracování a vzdálenosti odkud se k nám dováží, patří mezi nejdražší dostupné ořechy u nás. Máte tak jedinečnou příležitost dostat se k nim blíže a ochutnat, jaké jsou přímo ze sadu.

KUMARA

Tato původem americká hlízovitá plodina podobná bramboře je u nás více známá spíše pod názvem batáta. Laicky se také nazývá sladká brambora.

Jedná se o žlutou, oranžovou až načervenalou podzemní kořenovou hlízu, která se přípravami od klasických brambor příliš neliší. Narozdíl od nich je jejich chuť ale výrazně sladší.

Na Novém Zélandu je kromě klasické přípravy vařením nebo pečením v troubě můžeme ochutnat např. jako „Kumara Fries“ neboli smažené hranolky (sladší chuti). Sladké brambory jsou celkově mnohem vydatnější. Obsahují jak více sacharidů, tak i více vitamínů. Jsou například plné betakarotenů (a to zejména slupka). Konzumací jedné batáty si zajistíte dávku těchto vitamínů téměř na dva dny. Kromě nich obsahují také vysoký podíl železa, vitamínu A, B, C, E. Jsou také díky vysokému obsahu vlákniny a množství vody ideální potravinou při hubnutí. 

Narozdíl od jejich příbuzných brambor nejsou kumary tak trvanlivé, proto se sklízí až těsně před samotnou konzumací. Jedná se o velice zdravý druh zeleniny, který určitě jako vše výše uvedené doporučujeme.

JEDLÉ KAŠTANY / CHESTNUTS

Jedlé kaštany v angličtině nazývané chestnuts rostou na stromech kaštanovníku jedlého. Jeho plody jsou obaleny mírně pichlavou měkkou zelenou skořepinou stejně jako nám známé kaštany, které jsme sbírali jako malé děti. V jednom ochranném obalu pak po rozlousknutí naleznme až tři plody. Pozor ale na jejich konzumaci, některé druhy jsou jedovaté. Ty jedlé jsou však zdravé. Obsahují velké množství vitamínů a minerálů při nižším kalorickém indexu, než třeba oříšky a dodávají tělu energii s velmi malým podílem tuků a sodíku. Proto jsou vhodné také při hubnutí. Čistí játra, podporují trávení a působí proti depresi. V kaštanech nalezneme stejné množství vitamínu C jako třeba v citrónu. K tomu se připojují ještě vitamíny skupiny B a velké množství draslíku, železa, hřčíku, vápníku a dalších tělu prospěšncýh látek.

FEIJOA

Stálezelený keř či malý 1-5 metrů vysoký stromek nesoucí jedlé zelené plody podobající se limetkám pochází původem z Jižní Ameriky. Feijoa často také nazývaná jako pineapple guava má velmi sladkou a šťavnatou chuť. Stromy plodí plody různých velikostí, od čehož se odvíjí i kvalita jejich chuti. Pokud si chcete opravdu užít jeho šťavnatost, vyberte si jeden z větších. Konzumuje se rozkrojením v půlce a následným vydlabáním lžičkou. Jeho dužina obsahuje asi 20-40 semínek, které při jídle ale téměř nepostřehnete. Toto ovoce obsahuje malé množství vitamínu E, K a B komplexu, dále také kalcium a magnésium. Nepatří mezi super potraviny, ale skvěle chutná!

KIWI 

Kiwi pro nás není nikterak zvláštní plodinou a zná ho u nás každé dítě. Ví ale každý, jak takové kiwi roste? A jaké další druhy kiwi existují?

Zelené kiwi zhruba velikosti citrónu není zdaleka jediným druhem. Další běžnou novozélandskou plodinou je také zlaté kiwi nažloutlé barvy, které je zpravidla sladší. Naprostou specialitou je potom tzv. kiwi berry, tedy plod velikosti kuličky hroznového vína, který je jakousi roztomilou zmenšininou kiwi původního. I tento druh je ale mnohem sladší. Navíc je jeho konzumace maximálně jednoduchá. Neloupete, nekrájíte, ale můžete jíst rovnou ze stromu i se slupkou, která není tak chlupatá a drsná.

Všechny tyto druhy rostou na stromech, které pro pěstitelské účely dorůstají zhruba dvou metrů a jejich popínavé větve tvoří jakési střechy, pod kterými sběrači procházejí a pohodlně sklízejí ze stoje. První plody stromy plodí po 3-5 letech od zasazení semínka. A pro komerční účely se většinou sklízí nedozrálé.

A jak kiwi prospívá našemu zdraví? Možná více, než byste čekali. Plod kiwi má v porovnání s citrónem téměř dvojnásobné množství vitamínu C a pokryje s přehledem celou denní doporučenou dávku. Je tak společně s dalšími vitamíny skvělé po podporu imunitního systému a při infekčních onemocněních.

NASHI

Nashi neboli hrušeň japonská je 2-10 metrů dorůstající strom pocházející z Asie, kterému se však dobře daří v mírném pásmu. Dá se tak pěstovat jak na Novém Zélandu, tak i u nás. Jeho plody mají zbarvení podle druhu, obecně se však jedná o všemožné odstíny žluté. Vizuálně jsou jakýmsi snoubením jablek a hrušek s netradiční ananasově sladkou chutí s nádechem skořice. Jsou křupavé a příjemně sladké. Sklízejte je vždy velice opatrně, jsou totiž náchylné na otlačeniny.

A jak ho sníst? Prostě se do něho zakousněte. Konzumovat ho můžete přímo ze stromu stejně jako jablko. Pokud chcete dosáhnout sladší chuti, oloupejte ho.

Stejně jako každé ovoce a zelenina, i nashi je pro naše zdraví prospěšné. Obsahuje omega 6 mastné nenasycené kyseliny, vitaminy B, C, E a K a mnoho dalších minerálů. Při jeho pravidelné konzumaci tak zvyšuje obranyschopnost organizmu, pomáhá při detoxikaci a hydrataci a podporuje trávení. Proto je v kombinaci s nízkou energetickou hodnoutou i tento plod vhodný pro dietáře.

GUAVA

Guava neboli česky kvajáva je tropické ovoce rostoucí na malých vždy zelených stromech kvajávy hruškovité pocházející původem z Jižní Ameriky, odkud se postupně rozšířilo do dalších oblastí převážně tropického pásma světa.

Plod se svým tvarem, velikostí i barvou podobá skříženině hrušky a avokáda. Uvnitř však naleznete bílou až žlutavou nebo výrazně červenou dužinu s velkým množstvím malinkých semínek s výraznou chutí přirovnatelné k něčemu mezi fíkem a hruškou.

Vnější část ovoce je měkčí a neobsahuje semínka. Jejich hustota se zvyšuje směrem do vnitřku plodu. Semena je nutné dobře rozkousat nebo je propasírovat. Pak můžete ovoce kromě samostatné konzumace používat například k výrobě džemů, sirupů či želé.

Kvajáva se pyšní vysokým podílem vitamínu C, a to až petinásobně vyšším než u citrónu, čímž se řadí na přední příčky mezi všemi druhy ovoce. To může zajímat nejen ty z vás, kteří chtějí být fit a podpořit svou imunitu, ale také kuřáky, kteří by rádi cigarety na Zélandu pro jejich vysokou cenu odložili. Vitamín C se totiž podílí na neutralizaci nikotinu, a tak vás přirozenou cestou podporují v boji proti závisloti na kouření. Takže pár kusů ovoce denně a jste nejen zdravější, ale také ušetříte nějaký ten dolar. Dále guava obsahuje také vitamíny skupiny B a E. Z minerálů je nejvýraznější na draslík. 

KIWANO / HORNED MELON

Tato liánovitá rostlina dorůstající několika metrů připomínající rostlinu okurek plodí ovoce pocházející původem z jižní Afriky. Odtud se postupem času dostává do povědomí světa a jeho pěstování se tak začalo přesouvat také do oblasti Austrálie a Nového Zélandu.

Tento žluto-oranžový oválný plod s bodlinkami po celém jeho povrchu ukrývá zeleno-žluto-průsvitnou dužinu s miniaturními jedlými zrníčky. Toto tropické ovoce, které bychom správně měli řadit spíše do zeleniny, kromě vody obshuje také množství minerálních látek a vitamíny C a A. Je také známé svou schopností zabraňovat stárnutí kůže. Při jeho pravidelné konzumaci tak předcházíte tvorbě vrásek a skvrn na pokožce. Kromě kůže také napomáhá metabilismu, čímž díky svému vysokému obsahu vody a nízkému obsahu kalorií také pozitivně působí na hubnutí. Pro jeho konzumaci ho jen rozřízněte na půlku a vydlabejte lžičkou. Můžete se těšit na chuť podobné melounové kiwi okurce.

Nejbližší akce

Žádné naplánované akce

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email