Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Jak vybrat bágl a pohory

28.05.2018 Duckie_on_the_way
Jak vybrat bágl a pohory

Zdroj: Duckie_on_the_way

Skvěle padnoucí boty a dobrý batoh, základ úspěšnýho výletu.

Jste-li otrkaní dobrodruzi, pak vám jistě nebude balení dělat žádné větší problémy. Kdo z vás je ale klasický dovolenkový typ, který jede s dvacetikilovým kufrem do Bibione, ten může trochu narazit. To, že budete muset nechat doma většinu zbytečností je zřejmě jasný každýmu. Může se ale stát, že i potřebných věcí bude pořád víc, než místa v batohu. Jak jsem se na svojí cestu zabalila já a čemu jsem dala přednost při vyřazování přebytečností se dozvíte v následujících řádcích.

Jak jsem vybírala bágl a pohory

Otázka číslo jedna vlastně zněla, s jakým zavazadlem cestovat?

Jelikož jedu sama, důležitý je hlavně to, abych všechny věci, který potáhnu dokázala unýst najednou. Nabízel by se samozřejmě kufr s kolečkama, kterej by mi cestu dost usnadnil a nemusela bych se tahat se vším na zádech. 

Mám ale v plánu samozřejmě i vícedenní tracky, na který budu potřebovat větší batoh, kam se mi bude vejít spacák a další kempingový věci. Takže žádnej kufr - krosna je jednoznačná volba. To, že každej cestuje s batohem a základním outdorovým vybavením je vlastně jasný, ale hodně se lidi píděj po tom, co přesně si ostatní nakoupili. Takže za mě takhle:

 

KROSNA

Výběru jsme věnovala fakt dost dlouhou dobu. Až mi nakonec zbyli dvě výsledný outdoorový značky: Deuter a Osprey. A protože jsem se nechtěla rozhodovat podle obrázků a popisků v detailu produktu, vyrazila jsem na každoročně pořádanou výstavu stanů do Letňan a obě varianty si vyzkoušela na vlastní hřbet. 

Kadžýmu sedí něco jinýho, takže doporučuju při vašem výběru nespoléhat na rady ostatních, ale fakt si batoh vyzkoušet. Já věděla okamžitě, že jsem beru 60litrovej Osprey Aether. Měl odlišně řešenej zádovej systém a odvětrávání, a mě to prostě bylo mnohem pohodlnější. Navíc má spoustu dalších fajnovejch vychytávek, který mě dostali.

Na co se zaměřit při nákupu krosny?

 • Cena a kvalita - Samozřejmě s kvalitou často roste cena, nemusí tomu tak ale být. Pokud sháníte batoh, ve kterým chcete jen převízt věci z bodu A do bodu B, pak je celkem jedno, co si koupíte. Pokud s ním ale plánujete trávit dny na cestách, vyplatí se investovat.
 • Objem - Zvolila jsem 60 litrový objem, do kterýho jsem opravdu vměstnala všechno, co jsem potřebovala. Počítala jsem s tím, že to co nemám dokoupím a musím říct, že to ani nebylo moc potřeba. Člověk si rychle zvykne na odlišněj způsobe života a na to, že oblečení se nenosí podle toho, jak se k sobě hodí, ale podle toho jak moc je špinavý, smradlavý nebo jestli chřeje :-). 
 • Pohodlnost - Vyzkooušej si jak ti sedí na zádech, když je něčím naplněný a třeba i trochu těžký. Zkoušet si prázdnej batoh je na prd. Pozornost věnujte hlavně bedernímu pásu, který si zapínáte kolem pasu. Neslouží totiž jenom k tomu, aby se vám bágl na zádech neházel sem a tam, ale hlavně vám přenáší podstatnou váhu celýho zavazadla ze zad na pánev, což je hodně velká úspora sil. 
 • Dámský / Pánský typ - Vyrábí se už i dámský a pánský typy, který se nelišej jenom barvou, ale taky je tomu přizpůsobená geometrie zad. Záda pro holky jsou dělaný užší a kšandový popruhy vám tam budou líp sedět na ramenou, což se muže zdát jako detail, ale při delší trase začnete vnímat každej malej detail.
 • Velikost - Stejně jako jednotlivý typy, se prodávají i různý velikosti batohů (stejně jako oblečení) S, M, L - podle výšky člověka. Záda jsou pak ještě většinou u jednotlivých velikostí nastavitelný dále nastavitelný, abyste dosáhli maximálního pohodlí.

 

BATOH

Kromě krosny jsem pak vybírala ještě příruční zavazadlo, který samozřejmě mělo plnit úlohu výletního batohu na kratší vzdálenosti. Tady je to zase o pohodlnosti a o tom, co preferujete. Já hledala batoh, který bude mít:

 • Prostor na camel bag (vak na vodu)
 • Popruh na stažení kolem pasu a na hrudníku
 • Pláštěnku 
 • Odvětraná záda
 • Další popruhy přes batoh
Po dlouhém úsilí jsem se rozhodla pro 24 litrovej batoh od Jacka Volfskina ACS HIKE
 
 
POHORY

Čemu jsem věnovala fakt speciální pozornost byly kvalitní pohodlný pohory, a protože ty součastný mě tlačili, rozhodla jsem se koupit úplně nový. Mám dost specifickej tvar chodidla a s výběrem jsem měla dost problémy. Žádná bota mi neseděla podle představ, až jsem nakonec objevila moje favority Hanvag Banks Lady GTX.

Každýmu ale samozřejmě sedí něco jinýho, proto choďte a zkoušejte, dokud nenajdete to pravý. 

Na co se zaměřit?

 • Neprokokavost - Být v suchu během celý cesty, bylo pro mě číslem jedna na seznamu požadavků. Šla jsem teda rozhodně po Goretexových botách, což se samozřejmě odrazí na ceně, ale rozhodně se to vyplatí.
 • Správná velikost - Při poslendím nákupu jsem právě u výběru správný velikosti narazila. Bota mi sice v obrchodě byla, ale po několika kilometrech chůze noha nateče a trochu se zvětší a s tím je při nákupu potřeba počítat, jinak se vám udělaj pucháře a skončili jste. Kromě správný dýlky boty se zaměřte i na celkovou pohodlnost. Při zkoušení vás nesmí nikde nic ani sebemíň tlačit. Taky si vyzkoušejte simulovanou chůzi do kopce a z prudkýho kopce dolů. V týhle situaci se vám nesmí dotýkat prsty přední části boty, ale taky se vám nesmí noha v botě posouvat sem a tam. 
 • Kvalita - Tady je zase potřebova zvážit, jak moc boty chcete používat, za mě ale jednoznačně vyhrává volba kvality na dlouhou dobu před šuntem, který se mi začne rozlepovat při prvním delším výšlapu.
 • Typ boty - Taky je třeba si rozmyslet, do jakýho terénu s botama chci chodit. Na vejšlapy po cestičkách ti budou stačit kotníkovky, ale pokud se chystáš na tůry do větších terénu, po kamenech a podobně, je lepší volbou vysoká bota, která ti dostatečně zpevní kotník a zabraňuje tak zvrknutí nohy.
 
Nakoupila jsem si teda nový vybavení včetně bot, snad se mi to nevymstí, když jsem je nestihla prošlápnout. Je to velkej risk, ale všechno je lepší, než táhnout s sebou boty ve kterých neujdu víc než pár kiláků. Neudělejte stejnou chybu a kupte si vybavení s předstihu, ať ho můžete ozkoušet.

Přeju šťasný výběr :-)

Duckie_on_the_way

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Northland pokračování
Northland pokračování

Zase sama, vstříc novým dobrodružstvím a krásám východní strany Northlandu.

24.01.2020 Duckie_on_the_way
Coromandel
Coromandel

Cesta na poloostrov plný pláží včetně Hot water beach s horkou vodou či populárního Cathedral Cove.

08.10.2019 Duckie_on_the_way
Tongariro Alpine Crossing
Tongariro Alpine Crossing

Vysněný hike za sopečnými jezírky vysoko v horách se konečně stává skutečností.

05.04.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Queen Charlotte track
Queen Charlotte track

Vyrážíme na třídenní 70 km dlouhý track po severních fjordech Jižního ostrova.

07.11.2018 Duckie_on_the_way
Z Motueky do Pictonu
Z Motueky do Pictonu

Končím v práci na sadu a odjíždím směrem do Pictnu. Mrkněte na tipy, kde se cestou zastavit.

30.10.2018 Duckie_on_the_way
Farewell spit
Farewell spit

Výlet do okolí nejsevernější části Jižního ostrova- slaná voda, lachtani i zelené kopce.

22.10.2018 Duckie_on_the_way
Konečně první výlet - Catlins
Konečně první výlet - Catlins

Konečně to proč jsem tady, jede se objevovat...

07.06.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak