Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

IT

03.05.2018

Práce v IT je pravděpodobně nejčastější způsob, jak si pobyt na NZ o pár let prodloužit.

Jak jsem našel práci

Z malého vzorku svých kamarádů (z oboru) se zdá, že je potřeba poslat 50 životopisů, než dostanete první práci. Mně se zadařilo přes personální agenturu RWA, která si mě vyzkoušela na měsíčním kontraktu a pak mi dohodila další měsíční kontrakt jako Desktop Support v Aucklandu.

Standardní příjímací proces je doporučeni z agentury, pohovor s budoucím šéfem a novozélandská specialita, kterou jsem doposud nepochopil - obvolat bývalé zaměstnavatele a poptat se jich, jaké to se mnou bylo. Dělá to tady Kazdy a dělá se to porad dokola (nejen u prací, ale třeba i u žádostí o bydlení nebo víza), což moje bývalé (české) kolegy docela otravuje. Takže všechno vyplňuju za ně a oni se pod to jen podepisují.

 

Průběh práce

Měsíční kontrakt se protáhl na šest a krátce před vypršením WHS mi nabídli full-time pozici, nazvali ji Business Systems Specialist, a dělám všechno možné od supportu, přes školení zaměstnanců po drobné programování. Do práce chodím poslední dobou okolo 9:40, a snažím se tam průměrně zůstávat těch 8 hodin, takže odcházím okolo šesté. Nikdo to ale nekontroluje a celkově se u nás docházka moc neřeší. Je možné pracovat z domu, ale z motivačních důvodů mi přijde snazší docházet do kanceláře.

Firma má okolo 400 zaměstnanců a sedíme v jednom velkém dvoupatrovém open spacu v centru Aucklandu. IT jsme oficiálně před rokem outsourcovali do Indie, ale mě to nějak minulo, a tak naše IT jsem prakticky jen já a můj nový šéf, který IT moc nerozumí.

Máme sice dress code, ale jednak jsem IT a druhak rebel, takže košili jsem na sobě už několik měsíců neměl. Zatím mě za to nikdo nevynadal. Ale za to, že po firme chodím bosý, už jo - prý je to proti health & safety. H&S se na NZ hodně řeší a jde to až do takových absurdit jako že na žebřík můžeš vylézt jen na 10 minut, a to pouze pokud tě dole někdo jistí. Blonďatá kolegyně si nedávno rozsekla hlavu o futra malých dveří, a tak už jimi nikdo nesmí chodit... Ale jak už jsem říkal, já jsem rebel (a jestě mi za to nikdo nevytkl).

 

Vybavení

Před outsourcováním (a s mým bývalým šéfem) jsme měli perfektně fungující IT oddělení, které naprostá většina zaměstnanců milovala (oproti tomu poslední rok je docela cítit bující rasismus vůči Indům a alergie na IT - aneb nikdy nic neoutsourcujte). Šéf byl borec a rozuměl svoji práci. Byl zadobře s finančním ředitelem, takže jsme měli všechno nové a nikdy nebyl problém cokoliv koupit. Dostal jsem nejnovější počítač, neomezeně nových Ultrasharpů (chvíli jsem experimentoval se čtyřma, ale nakonec jsem usoudil, že nejproduktivnější jsem přece jen s obvyklými dvěma). Než odešel, koupil mi nejdražší myšku od Logitechu (pro osobní použití) a upgradoval mi rok a půl starý Optiplex 9020 za nabušený Precision T3620. Ten jsem ale nakonec odmítl a vzal si místo něj Latitude E7470.

Samozřejmostí je mobil. Nejdřív to byl Galaxy S3, teď mám S5, ale protože mě zlobí, tak si vezmu S6 nebo S7. Většina zaměstnanců chce iPhone - standardně kupujeme šestku nebo SE, pro některé 6S 64 GB. Sedmička zatím jen pro manažery. Takže né každá firma tady běží na 10 let starých strojích a DOSovskych aplikacich, jak jsem se dočetl na FB fórech.

Co se týče technologii, servery běží na W2008 nebo W2012, všechny počítače jsou W7 a připravujeme W10 (asi 15 lidí už ho má), Office 2010 (já jsem výjimka s 2016), Exchange 2013, Sharepoint 2013 (ale není to Enterprise), Adobe CS6, a kdo není omezený nekompatibilním doplňkem má Creative Cloud (včetně licence pro domácí použití). Máme novy XenApp, vSphere, fungujici SCCM a SCOM a patchujeme měsíčně. Všechno perfektní není, ale za to může série stupidních korporátních rozhodnutí naší australské matky a/nebo naprostá neschopnost indického IT.

 

Kolektiv

Lidi jsou milí a vděční, za všechno děkují a dobře se baví na poměrně častých patečních drincích, které platí firma (já jsem introvert, a tak se tomu spíše vyhýbám). Tenhle měsíc máme třeba "Month of Me", kdy pro nás organizují různé přednášky, ochutnávky, semináře nebo slevy.

Většina zaměstnanců je z anglicky mluvících zemi, ne-rodilých mluvčích je nás naproste minimum. Fluktuace záleží na oddělení, a zatímco u financi je obvyklých i 10 let, lidé na tvorbu webového obsahu se mění každých pár měsíců.

 

Plat

Jako kontraktor na Desktop Support jsem dostal $30 na hodinu, ale kolegové na full-time měli okolo $45k ročně (cca $22 na hodinu). Zbytek našich IT a IT-příbuzných pozic dostává 65-130k ročně. K tomu pět týdnů dovolené a na školení jsem nikdy odpověď "ne" neslyšel. Příjemné prostředí, fajn lidi, jen kdyby ti Indové nebyli takoví.

 

Doporučení

Pokud nejste super borci, práci nemá smysl hledat z Česka. Všichni tady mají fádní dlouhé životopisy plně zbytečností; zbytečnosti přidejte zároveň ale se zajímavou grafikou. Připravte se na vyplňovaní milionu stupidních dotazníků za vaše reference (a mějte s nimi dobré vztahy, než odjedete z Česka). Berte první práci, která se namane, protože jakákoliv místní zkušenost vydá za sto českých. Jakmile dostanete pořádnou práci, zažádejte co nejdříve o residenci, protože tady všechno dlouho trvá. Nepracujte pro firmu, která outsourcuje (zvlášť do Indie).

Pro VisitKiwi Tomáš Soukup

 

Líbil se Vám tento článek?
Noční auditor Noční auditor Půjčovna zimního vybavení Půjčovna zimního vybavení

Diskuze

Téma článku

výlet(20) cestování(15) vodopád(6) práce(5) Pláž(5) Hory(5) nový zéland(4) camping(3) Příroda(3) koupání(3) Cesta na Nový Zéland(3) Hike(3) hiking(3) Výhledy(3) aktivita(3) trekking(3) Jeskyně(3) Jižní ostrov(3) Zvířata(3) Město(2) maják(2) tramping(2) Fiordland(2) Rozhodnutí(2) Working holiday(2)
další štítky (82)

Lokality

Jižní ostrov(14) Nový Zéland(7) Southland(6) Austrálie(6) Fiordland(4) Severní ostrov(3) Northland(3) Christchurch(3) Sydney(3) Invercargill(3) North Island(3) Arthur's Pass(2) Abel Tasman(2) Picton(2) Monkey Island beach(2) Česká republika(2) praha(2) Dunedin(2) West Coast(2) Te Anau(2) Queenstown(2) Kahurangi(2) Akaroa(2) Rotorua(2) Motueka(2)
další štítky (111)