Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

IRD number

04.03.2019 VisitKiwiCZ Práce

Stejně jako u nás máme finanční úřady, své úřady finanční správy má i Nový Zéland. Najdete je pod názvem Inland Revenue Department. Přijeli jste sem pouze cestovat a trávit dovolenou? Pak vás to nemusí příliš zajímat. Situace se mění v momentě, kdybyste chtěli pracovat a pobírat mzdu.

K tomuto účelu slouží tzv. IRD number, tedy číselný kód přidělený právě úřadem Inland Revenue. Na jeho základě pak zaměstnavatel odvádí zákonem stanovené odvody.

 

fotka

KDY A JAK O IRD ZAŽÁDAT?

Nejlépe kdykoliv po příletu. Většina potenciálních zaměstnavatelů se vás totiž bude na IRD ptát a byť není povinné, abyste ho měli vyřízené už při nástupu do zaměstnání, nic vás to nestojí a budí to lepší dojem.

Předpokladem pro získání IRD je vyplnění základních osobních údajů (do kolonky TIN number vyplňte vaše rodné číslo), potvrzení o aktivním bankovním účtu z banky nebo výpis z účtu, ze kterého jsou patrné nějaké transakce. O tom, jak si účet založit si řekneme více v článku Bankovní účet. Potvrzení vám vydají na kterékoliv pobočce vaší banky.

Nyní můžete zažádat. Lze tak učinit online přímo na stránkách Inland Revenue nebo fyzicky na některé z poboček a případně také na pobočce NZ pošty pomocí formuláře IR742. Online žádost je nejrychlejší a registrace vám přijde za 2 pracovní dny.

S registrací obdržíte rovněž přihlašovací údaje do systému IRD. Zde se vám budou propisovat mzdy, které vám vyplatí vaši zaměstnavatelé a také srážky záloh na daň z příjmu a zdravotní pojištění. O těchto odvodech píšeme více v samostatném článku Daně.

V neposlední řadě slouží IRD účet k tomu, aby se porovnala výše zaplacených záloh s vypočítanou daní. Většinou tak skončíte s nějakým přeplatkem, o který si můžete před odletem ze země či po skončení účetního období zažádat.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email