Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Imigrační kontrola

04.03.2019 VisitKiwiCZ

Protože je Nový Zéland velice izolovaná země, dává si veliký pozor na to, koho pouští za své hranice, a protože disponuje mnohými endemickými živočichy a rostlinami, velice si hlídá také import veškerých nebezpečných látek, které by mohly jakkoli ohrozit místní ekosystém. 

Buďte proto dobře připraveni, mějte v pořádku veškeré doklady i odpovědi na zvídavé otázky. Na co a jak se připravit?

Dokumenty

V první řadě si dejte pozor, abyste měli připravené veškeré dokumenty. Bez těch byste se vlastně nejspíš ani nedostali na území Nového Zélandu. Na co nezapomenout:

 • Pas
 • Víza
 • Informace o zpáteční letence nebo letence pryč ze země
 • Pojištění
 • Výpis bankovního účtu s dostatkem financí pro vstup do země (350 NZD / měsíc / osoba)
 • Při turistickém vízu od 1. října 2019 potvrzení o registraci eTA a zaplaceném turistickém poplatku 
 • Při cestovním vízu také není na škodu mít připravený předběžný plán cesty

U pasové kontroly očekávejte, že se vás úředník může zeptat na nějaké šťouravé otázky typu, co plánujete v zemi dělat, jestli už máte sehnanou práci, kde budete bydlet apod. Nenechte se zaskočit, dojem je důležitý.

Obsah zavazadla

Při vstupu do země musíte deklarovat v čestném prohlášení vše, co s sebou přivážíte. Na palubě přilétajícího letadla byste měli obdržet informační kartu od letušky. Pokud se tak nestane, můžete ji nafasovat přímo na letišti. Do té je třeba zapsat vaše osobní údaje, číslo pasu a letu, dále souhlasit s tím, že víte, co vezete a přebíráte za obsah svého zavazadla plnou zodpovědnost. Poté postupně odpovíte ano x ne na všechny kladené otázky.

Pokud zboží vezete, neznamená to automaticky, že vám bude zabaveno, ale musíte projít podrobnější kontrolou. Na tu se připravte v případě, že vaše zavazadlo obsahuje některou z níže uvedených položek:

 • Jídlo

Pokud chcete předejít potížím, snězte veškerou připravenou svačinu před kontrolou nebo ji vyhoďte. To se týká zejména všeho po domácku připraveného jídla včetně sendvičů a také veškeré ovoce a zeleninu. Koupené potraviny v obalu typu sušenky apod. by neměly být problém. Pokud si ale nejste jisti, vždy je lepší se zeptat, než dostat pokutu.

 • Alkohol

Na jednu osobu starší 18 let můžete do země bez cla přivézt 4 láhve vína nebo piva nebo 3 láhve lihovin či likérů s celkovým maximálním obsahem 1,125l. Pozor ale, pokud vezete více než tři láhve, musíte zaplatit poplatek, a to i v případě, že v těchto láhvích vezete pouze povolené množství, tedy celkem 3, 375l lihoviny. Vezete-li tedy pět 500 ml lahví alkoholu, musíte zaplatit poplatek. Vyplatí se tedy vézt lahev s větším obsahem.

 • Cigarety

Dovoz cigaret je omezený na 50 cigaret nebo 50 gramů tabáku nebo 50 doutníků, případně kombinaci těchto tří uvedených s maximální vahou 50 gramů na osobu starší 18let.

 • Peníze v hotovosti

Pokud přivážíte do země 10 000 NZD a více, musíte částku deklarovat v příletové kartě.

 

TIP: Pro bližší informace doporučujeme přečíst článek Allowances and charges.

 • Rostliny

Na rostliny a semínka rovnou zapomeňte a pokud nějaké máte, vyhoďte je.

 • Dřevěné produkty 
 • Zeminu 

Zřejmě každý den nepřevážíte pytel hlíny, ale zemina se může nacházet na vašem vybavení. Před odjezdem si důkladně vyčistěte pohory, stan i batoh. Zkrátka vše, co by mohlo být hlínou znečištěno.

 • Outdoorové a sportovní vybavení

Jak už bylo zmíněno výše, jedná se především o jeho znečištění. Dobře vše před odjezdem vyčistěte a při balení berte na vědomí, že tyto věci možná půjdou ke kontrole, takže si je nedávejte na dno batohu. Jedná se nejen o stan nebo trackové hole, ale také neopreny nebo šnorchly aj.

 • Zvířecí produkty  

S mlékem, medem, jogurtem, vajíčky, kostmi nebo čímkoliv zvířecího původu se můžete rovnou rozloučit, ty do země neprovezete. Nechte je proto raději rovnou doma.

 

TIP: Nejste-li si jisti, zda danou věc můžete do země přinášet, nastudujte si kompletní seznam zakázaných věcí, přímo na stránkách imigračního úřadu. 

Průběh kontroly

Po příjezdu na letiště odevzdáte váš formulář (příletovou kartu) první kontrole. Ta se vás zeptá na pár otázek podle toho, co jste v dotazníku zaškrtli, a napíše vám na formulář poznámku. Podle příslušné poznámky jste pak dále přiřazeni k jednotlivým kontrolám. Celý proces může být trochu zdlouhavý (to je odvislé od toho, co všechno vám bude kontrolováno, proto se na vše připravte dopředu, ať se nemusíte zdržovat). Každopádně počítejte se zdržením, zejména pokud první místo přistání v zemi není vaší konečnou destinací a přesedáte na další letadlo. Pořiďte si letenky s dostatečnou časovou rezervou, ať nejste zbytečně ve stresu, že navazující let nestihnete.

Pokuty

V případě, že vám kontrola objeví v batohu nějakou z rizikových věcí, kterou jste nedeklarovali, byť omylem, protože jste zapomněli, že něco takového vezete. Čeká vás mastná pokuta v hodnotě 400 NZD, kterou musíte zaplatit nejpozději do 14ti dní. Takové zapomenuté jablko v boční kapse batohu se tedy skutečně nemusí vyplatit. V případě většího porušení předpisu a pašování zakázaných věcí vás může čekat pokuta až 100 000 NZD, 5 let vězení či deportace ze země.

Pokud zdárně projdete touto kontrolou, máte vyhráno! Jste konečně oficiálně na Novém Zélandu a vaše dobrodružství může začít.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email