Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Hokitika

Kam dál?

Po výletu na ledovce jsme se původně měly přesouvat asi 25km vzdálených hor tzv. Arthur's passu a brzo ráno vycházet na další náročný výšlap, ale já už toho chození měla trochu plný kecky a chtěla jsem si užít taky trochu jinýho objevování. Tak jsme naše své cíle o den posunuly a vydaly na cestu tím směrem, s plánem najít vhodný místo ke spaní. A následný den si odpočinou při průzkumu okolí.

Zdroj: Googlemaps.com

Okarito lagoon

Cestou jsme se zastavily ve městečku Okarito, kde jsem původně chtěla jít ještě jeden track na 360 stupňovej výheld na okolí (oceán a pevninu), ale po příjezdu na místo jsme se nechaly unést  Okarito lagoon, naprosto turisticky neznámým místem s neskutečným kouzlem. 

Jedná se o velikánskou zátoku oceánu, která se tváří jako jezero, ale když se v ní koupete, zjistíte, že voda je slaná. Na břehu stojí úžasně fotogenická chatička, která slouží jako infocentrum. Samozřejmě je zakázaný tam kempovat, ale mě hrozně lákalo přespat uvnitř. Ivetu ta představa, ale nelákala ani trochu, takže jsme se jen šly vykoupaly a se projít k místu, kde voda z oceánu proudí do laguny (úžasný pozorovat proudy, jak na jedné straně teče voda dovnitř a na druhý ven - a do toho rozbouřenej oceán). 

Jedna místní paní, kterou jsme potkaly při venčení psa, nám říkala, že se tam občas dají vidět i delfíni, kteří se tam připlavávají krmit. My ale to štěstí neměly. Viděly jsme pár vyplavených medúz, kraby a ptáky. 

I tak mě tohle místo neskutečně nebylo pozitivní energií.

Hokitika

Před odjezdem jsme si ještě uvařily baštu, pokecaly se dvěma čechama, který jsme tam potkaly (ano, široko daleko ani noha a když už se někdo zjeví jsou to samozřejmě Češi) a jely dál směr město Hokitika, známé svým dřevěným nápisem na pláži a úžasnými západy slunce. 

Jedeme tak akorát včas, abychom to viděly všechno dohromady. Na pláži je udělaný báječný křesílko natočený na západ, stačí se jen posadit a sledovat slunce zacházející za obzor. 

Camping v Kaniere

Po západu slunce už nám docházela energie a bylo třeba najít konečně místo na spaní. Nakonec jsme to zalomily v kempu blízko Glowworm Dell ve městě Kaniere, který stál jen 5 dolarů na osobu. 

Když jsme přijely na místo, byla už tma a ze stromu se ozývaly strašně hlasitý skřeky. Znělo to jak opice, ale ty tu přeci nežijou. Zajímalo mě, co to je, ale i přes velkou záři mý super ultra krutopřísný čelovky jsem vetřelce v korunách stromů neodhalila. 

Hned ráno jsem ale byla moudřejší. Sotva rozlepím oči a otevřu dveře od auta, zírá na mě z metru páv. A né, že by pak zrovna utekl. Evidentně mu to tam patřilo, takže se nezdráhal s náma i posnídat.

Hokitika Gorge

Po týhle krátký ptačí photosession jsme vyjely trochu směrem zpátky na další úžasný místo Hokitika Gorge s modře modrou vodou na plavání podobnou Blue pools, který jsme navštívili předtím. 

K místu vedla asi 10minutová pohodová cesta k mostu, ze kterýho se dalo skákat. Měl tak 25-30 metrů, takže to nebyla aktivita pro každýho kolemjdoucího,  ale pár lidí to za tu dobu, co jsme tam byly, dalo. Pro ty méně odvážný tu byla ještě asi 10-ti metrová skála. Poserové jako já si to při troše lezeckých schopností mohly skočit z opravdu malý vejšky a ještě větší poserové do vody ani nevlezou, protože je brutálně ledová. 

Máte radost ze skoku, ale pak chcete rychle ven. Za mě úspěch, že jsem tam vůbec smočila palce.

Dorothy Falls

Další zastávky po cestě jsou jezero Kanieere a vodopády Dorothy falls, odkud jsme zachraňovaly backpackerský páreček z Kanady, který píchnul. Můjčovla jsem jim hever, ale posléze zjistili, že mají vypuštěnou i rezervu

Jsme jediný auto široko daleko, takže jejich jediná naděje na záchranu. Nemáme ale v autě sedačky (mám tam přeci vestavěnou postel), tak je nakládáme do postele a vezeme asi 30 km zpět do Hokitiky. Cesta proběhla bez problémů, záchranná akce dokonána a jede se dál...

Arthur's Pass

Večer dojíždíme do úžasnýho freedome kempu v Arthur's Pass odkud ráno vyrážíme na asi náš nejnáročnější track. Kemp se jmenuje Waimakariri. Nejsou tu záchody ani nic, ale je to nádherný divoký místo. Doporučuju jet po kamenité cestě, co to dá, dokud vás nezastaví cedule, že dál se nesmí. Nebudete tam sami, ale můžete si vybrat místo se soukromím. Budete hned vedle řeky s krásným výhledem na hory, a pokud bude večer jasno, tak i na úžasný hvězdy, protože je tu malý světelný znečištění. 

Ale bacha na sandflyes, po setmění jich tu je mraky. V kemperských aplikacích taky ostatní upozorňovali na myši, takže nenechávat jídlo venku, ani otevřený auto, pokud nechcete mít na noc hlučného nocležníka. 

Dávejte tu ale bacha na sandflyes, po setmění jich tu je mraky. V kemperských aplikacích taky ostatní upozorňovali na myši, takže nenechávat jídlo venku, ani otevřený auto, pokud nechcete mít na noc hlučného nocležníka. Na myši jsme měly štěstí, ale ty protivný mouchy si tu na mě doslava pochutnávaly.

Fail: Bohužel jsem měla na nějaký kousanec asi alergickou reakci, po kterým mi kotníček napuchl jak starý bábě. Chodit jsem mohla normálně, ale svědilo to tak, že jsem se několik dní pořádně nevyspala.

Upletla jsem tady ve volným čase lapač snů z kopretin a nechala ho tam ostatním, stejně jako vyrábějí jiní turisti okrasný věci z mušlí nebo klacíků. Jen tak, pro potěšení druhým. Pak už jsem se zavřela v autě a čekala, až ty protivný potvory zmizí, abychom si mohli dát véču. Tu obětavě uvařila Iveta, která byla vůči tomuhle hmyzu tak nějak psychicky imuní, což jsme jí fakt záviděla. Já si tak díky ní mohla dát večeři a skočit do peřin.

Takže ještě kouknout na zapadající sluníčko a honem do peřin. Zítra nás čeká náročný výšlap.

Duckie_on_the_way

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Tongariro Alpine Crossing
Tongariro Alpine Crossing

Vysněný hike za sopečnými jezírky vysoko v horách se konečně stává skutečností.

05.04.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Queen Charlotte track
Queen Charlotte track

Vyrážíme na třídenní 70 km dlouhý track po severních fjordech Jižního ostrova.

07.11.2018 Duckie_on_the_way
Z Motueky do Pictonu
Z Motueky do Pictonu

Končím v práci na sadu a odjíždím směrem do Pictnu. Mrkněte na tipy, kde se cestou zastavit.

30.10.2018 Duckie_on_the_way
Farewell spit
Farewell spit

Výlet do okolí nejsevernější části Jižního ostrova- slaná voda, lachtani i zelené kopce.

22.10.2018 Duckie_on_the_way
Abel Tasman - Coastal walk
Abel Tasman - Coastal walk

Jednodenní výlet na poslední část Abel Tasman Coastal tracku - loop z Wharanui.

15.10.2018 Duckie_on_the_way
Arthur's Pass
Arthur's Pass

Nádherné výhledy i setkání s papouškem Kea na vrcholku Avalanche Peak.

20.09.2018 Duckie_on_the_way
Hokitika
Hokitika

Z ledovců do městečka Hokitika přes krásná místa v okolí.

12.09.2018 Duckie_on_the_way
Z Wanaky na Westcoast
Z Wanaky na Westcoast

Koupačka v nejmodřejší vodě a dvoudenní tůra za bahení lázní.

30.08.2018 Duckie_on_the_way
Mt. Cook a okolí
Mt. Cook a okolí

Kemp Pukaki, Tasmanovo jezero, Blue lakes a Hooker Valley track - úžasný místa, který stojí za to vidět!

15.08.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Krev, pot a That´s a box!
Krev, pot a That´s a box!

Když se řekne Nový Zéland, snad první, co se nám všem vybaví jsou ovce. Přestože je ale farming a wool industry na Zélandu společně s turismem naprosto stěžejní, málokdy narazíte na backpackera,...

19.04.2019 Magdaléna
Velikonoce na Novém Zélandu
Velikonoce na Novém Zélandu

Jak a kdy se slaví Velikonoce na Novém Zélandu a jaké jsou tu rozdíly?

VisitKiwiCZ
Nejkrásnější pláž Nového Zélandu
Nejkrásnější pláž Nového Zélandu

Kde najdete cestovateli nejoblíbenější pláž Nového Zélandu? Čtěte zde!

15.04.2019 VisitKiwiCZ
Tongariro Alpine Crossing
Tongariro Alpine Crossing

Vysněný hike za sopečnými jezírky vysoko v horách se konečně stává skutečností.

05.04.2019 Duckie_on_the_way
Cennosti na cestách pod kontrolou
Cennosti na cestách pod kontrolou

Představujeme vám nové produkty našeho e-shopu od firmy PacSafe, díky kterým budou vaše cenosti v bezpečí, ať už jste kdekoliv.

VisitKiwiCZ