Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Hledání práce

Tomáš Šapovalov Práce

Hledání práce na Zélandu má svá specifika a my vám poradíme, jak zvýšit šanci na úspěch.

 

CO POTŘEBUJETE PŘED ŽÁDOSTÍ

Tak především potřebujete mít zařízeny všechny náležitosti jako je bankovní účet, IRD number a mít platná WHS víza. Během jejich zařizování si vytvořte také životopis. Není od věci, bude-li připraven ve snadno editovatelném formátu, který můžete mírně upravovat či zdůrazňovat konkrétní přednosti podle typu práce, o kterou se v daný moment budete ucházet. Na co nezapomenout při jeho tvorbě se detailněji dozvíte v našem článku Životopis.

 

KDE A JAK HLEDAT

Co dál? Základem je Google a pracovní servery.

Visitkiwi pro vás ve spolupráci s aktivními členy komunity postupně připravuje přehled kontaktů na práce po Novém Zélandu, který naleznete v kategorii práce pod článkem Firmy.

Jako další lze jednoznačně doporučit:

Nevažte se ale jen na online vyhledávání a vydejte se do terénu. Nabídky práce můžete najít také na nástěnkách v supermarketech, infocentrech nebo backpackerech. Velice dobře funguje také systém, tak mě tady máte - vyhledejte si sady, restaurace či hotelu v okolí, oblečte se dle práce, kterou byste potencionálně mohli na daném místě žádat a jděte se zeptat osobně. Na working holiday je osobní návštěva sadů nejlepším způsobem, jak práci získat. 

Pokud se vám nedaří, pak nic nezkazíte ani návštěvou personální agentury.

Jste-li na Zélandu úplně čerstvě a nemáte žádné kontakty, doporučujeme příliš nevybírat a začít kdekoliv. Poznáte tak lidi, získáte kontakty a uvidíte, že se vám otevřou další cesty dál.

Nevsázejte pouze na jednu kartu. Každému zaměstnavateli vyhovuje jiný styl komunikace. Zatímco pro farmáře, který je celý den venku a nemá čas dlouze se pročítat emaily či vyřizovat telefony je příjemnější, když přijdete žádat rovnou na místo nebo mu pošlete smsku, na kterou bude moci zareagovat, až se mu to bude hodit. Naopak člověk trávící čas v kanceláři raději uvítá, když si bude moci v klidu pročíst váš životopis. Pokud chcete skutečně sehnat práci a nečekat, jestli vám náhodou nějaká spadne do klína, pak rozjeďte hledání naplno. Rozesílejte emaily, choďte se ptát na práci osobně na sady i do obchodů či restaurací. Posílejte smsky, volejte, ptejte se přátel.

Jak už jsme řekli, nejdůležitější je někde začít a nebát se mluvit s lidmi. Hraje se zde silně na reference a jakmile si nějaké dobré opatříte, uvidíte, že pro vás shánění práce získá úplně jiný rozměr. Práce si pak začne hledat vás. Nebojte se také zmínit odkud pocházíte, Češi jsou zde považováni za dobré a spolehlivé pracanty, takže i vaše národnost vám může lehce pomoci. Až na výjimky jsou Kiwies velkorysí lidé a uvidí-li u vás snahu, můžete se spolehnout, že se o vás rádi zmíní dál.

WOOFING

Budou-li vám docházet peníze a nebudete mít stále práci, zkuste woofing (práci výměnou za ubytování a stravu). Zmrazíte tím vaše náklady a za dobrou pomoc vám místní rádi s hledáním pomohou nebo vás i sami nechají přivydělat.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email