Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Geografie

VisitKiwiCZ Nový Zéland

Nový Zéland, jedna z nejvzdálenějších zemí světa, kterou můžeme navštívit, se nachází 18 135 km od České republiky, hluboko uvnitř Tichého oceánu. Nejbližším sousedem je mu severozápadně položená, 2000 km vzdálená, Austrálie, jejíž ovšem není součástí. Územně se nachází na tzv. ponořeném kontinentu Zélandie. S Austrálií potom tvoří širší region Australasie, jenž je součástí Oceánie.

Dalšími nejbližšími sousedy jsou pak na jihu položená Antarktida a na severu malí ostrůvky jako je Nová Kaledonie, Fiji a Tonga.

 

Rozloha

I přesto, že se může Nový Zéland na první pohled zdát v porovnání se sousední Austrálií velmi malý, je jeho rozloha v porovnání s Evropou překvapující. Zaujímá plochu 268 680 km². 

To je:

 

  • o trochu méně než Japonsko 
  • o trochu více, než Spojené království
  • více než 3,5 násobek České republiky
  • v porovnání s Evropou by zasahoval od jihu Francie až po Dánsko 
foto

Zdroj: commons.wikimedia.org

Podnebí a klima

Podnebí je na severu země převážně subtropické s četnými srážkami a průměrnými teplotami okolo 18 stupňů. K jihu pak průměrné teploty klesají až k dvanácti stupňům. Převládají západní větry a západní pobřeží tak zužují četné srážky.

Vzhledem k obráceným ročním obdobím je nejtepleji po Novém roce, kdy jsou teploty podobné našim letním. Vzduch je tu více oceánský a vlhký, za to slunce tu má naopak, kvůli slabé ozonové vrstvě nad územím celého Nového Zélandu i Austrálie, mnohem větší sílu. Zimy jsou podstatně mírnější. Alespoň do té doby, než začne foukat z jihu – tedy z Antarktidy, což je nejbližší a poslední pevný bod na jih.

TIP: Více o ozonové díře nad územím Nového Zélandu se dočtete v našem článku Ozonová díravíce o počasí a jednotlivých ročních obdobích naleznete v článku Počasí.

Samotný Nový Zéland je tvořen dvěma hlavními ostrovy – Severním a Jižním oddělenými Cookovým průlivem, jižně položeným Steward Islandem a několika dalšími menšími ostrůvky.

Ze západu jej omývá divoké Tasmanovo moře a z východu Pacifik

Oba ostrovy mají podlouhlý tvar a z žádného místa v zemi to tak nemáte dále než 130 kilometrů k oceánu. Pokud byste však chtěli cestovat vzdušnou čarou z nejsevernějšího bodu na ten nejjižnější, čeká vás více než 1500 kilometrů cesty. I to přináší zemi velkou klimatickou rozmanitost.

Poloha - KLIKNI SEM

Nový Zéland
Nový Zéland  zobrazit na Google

Severní ostrov

Severní ostrov je celkově osídlenější. Nachází se zde na jižním pobřeží jak hlavní město Wellingtontak také největší novozélandská město Aucklandkteré je hlavní cestovatelskou i obchodní tepnou nacházející se na severovýchodě ostrova. 

Z hlediska geologie se tento ostrov se vyznačuje členitým pobřežím a písečnými plážemi. Pokud máte dost přeplněných evropských pláží, zde budete jako v ráji. Obvod země je jedna velká pláž. Ta nejdelší, kde se opravdu tlačit nebudete, má všeříkající název Ninety mile beach a vyzkoušet si tu můžete i jízdu autem. 

Ve střední části Severního ostrova se nachází geologicky aktivní oblast plná sopek (4 činné), gejzírů a horkých pramenů. V jeho jižní části pak naleznete nížiny. Nejvyšší horou Severního ostrova, kterou můžete znát také z proslulého filmu Pán Prstenů jako Horu osudu, je 2797 m vysoká hora Ruapehu. Celkově nejvyšší pohoří se však nachází na Jižním ostrově.

 

Jižní ostrov

Nejběžnější dopravou na Jižní ostrov je kromě letadla také zhruba 3 hodinová plavba trajektem, který vyráží několikrát denně přes Cookovu úžinu z hlavního města Wellingtonu.

Jižnímu ostrovu, který je celkově mnohem pustější a divočejší, dominují zasněžené Jižní Alpy se svým 3754 metrů vysokým nejvyšším vrcholem Nového Zélandu jménem Mount Cook. Na východě od Alp se rozkládají rozsáhlé roviny, na západě divoké pobřeží tvořené hustými pralesy. Samotný jihozápadní cíp se pak skládá z hlubokých a turisticky proslulých fjordů.

Největším městem Jižního ostrova je Christchurch, který je známý svým uměleckým nádechem. Naleznete tu ale také turisticky nejpopulárnější městečko Queenstown, známé pro své nejrůznější adrenalinové aktivity. 

Kromě krás přírody tu máte také jedinečnou příležitost setkat se s nejrůznějšími živočišnými druhy v divoké přírodě, a to od tuleňů a tučňáků, přes delfíny a velryby, až po vzácné druhy ptáků, mezi něž patří i samotná ikona Nového Zélandu, nelétavý pták kiwi. Jedním z nejproslulejších měst pro pozorování vodní fauny je pak východně položené městečko Kaikoura.

TIP: Více o jednotlivých zvířecí populaci Nového Zélandu naleznete v článku Fauna.

Rozmanitost ostrovů

Pokud si chcete udělat reálný obrázek o zemi, nestačí navštívit pouze vybranou oblast. Rozmanitost Nového Zélandu nezná mezí a při cestování napříč ostrovy nebudete ani věřit, kolik různorodé krásy se může na tak relativně malý ostrov vejít.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email