Pasoucí se zvířata, zejména pak ovečky, nemůžete minout, ať už se vydáte na Zélandu kamkoliv. I když to může na první pohled vypadat, že "se to dělá samo", opak je pravdou a práce se zvířaty zde není pro žádné lenochy.
Rozdíl je už v podstatě toho, jak zdejší zemědělství funguje. Neexistují žádné dotace a co si farmář vychová a prodá, to má a naopak. Farmy tak musí čím dál tím více hlídat i svůj ekonomický smysl a není výjimkou, že se farmář s nejužší rodinou stará o tisíce zvířat.
O jaké typy farem se nejčastěji jedná? V první řadě o zmíněné ovce. Ty potřebují stálý přísun šťavnaté trávy a tak jsou třeba pravidelně přesouvat mezi pastvinami tak, aby nestrádaly a aby i tráva stihla rovnoměrně dorůstat. K ovládání stád se používají nejčastěji čtyřkolky, někdy koně, cvičení psi a někdy třeba jen tleskající ruce.
Práce by tak byla celý rok už jen s managmentem pastvin. K tomu si připočítejte náročné jaro s rozením jehňat, péčí o ně a matky, zastřihávání ocásků, bojem proti nemocem, parazitům a často i počasí, částečné i úplné stříhání a mnoho dalších.
Výhodou je určitě rozmanitost, fyzická náročnost, nezbytností je mít vztah ke zvířatům a nebát se s nimi přijít do kontaktu a pořádně se umazat nejen od bláta.
Obdobné tomu bude u volně se pasoucího skotu s rozdílem, že část zdejších kraviček se chová nejen na maso, ale i na mléko. Dojení je náročnou prací a poptávka farmářů dlouhodobě převyšuje nabídku na pracovním trhu. Budete-li mít hluboko do kapsy, toto tedy může být jistota.
Chcete-li poznat skutečný Zéland bez příkras, práce na živočišných farmách je vaší jedinečnou příležitostí. Počítejte s pestrou prací, kde se s vámi ale nikdo nebude příliš mazlit. Odměnou vám bude práce, která je za vámi vidět, na čerstvém (většinou) vzduchu a často v naprosto neuvěřitelném přírodním prostředí.