Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

FAQ - nejčastější otázky o Novém Zélandu

05.04.2018 VisitKiwiCZ Poradna

Potřebuji víza na Nový Zéland?

Ano, ať už jedete na Nový Zéland na dovolenou nebo pracovat, v každém případě budete potřebovat víza pro vstup do země:

Turistické vízum na Nový Zéland

Pokud vám stačí 3 měsíce, dostanete ho po příletu na letišti, pokud chcete cestovat déle (až 9 měsíců), požádejte o vízum online.  Veškeré informace o turistických vízech naleznete v samostatném článku.

Working holiday vízum na Nový Zéland (WHS)

Spadáte-li do skupiny turistů do 35 let, pak se vám nabízí možnost žádosti o Working Holiday Víza (celý článek), která se otevírají vždy jednou ročně pro 1200 Čechů a 100 Slováků a jejich kapacita je pravidelně vyčerpána krátce po jejich otevření.

Pracovní víza na Nový Zéland

Pokud již překračujete hranici 35let, pak vám nezbyde, než zažádat o víza pracovní.

Existují i další možnosti víz, o kterých se můžete dočíst přímo na stránkách imigračního úřadu. Stačí vyplnit z jaké země pocházíte a jaký je vás záměr cesty do země a automaticky vám vyjedou všechny možnosti na míru.

Co potřebuji při žádosti o Working Holiday víza?

Pro žádost o Working Holiday víza musíte splňovat základní podmínky:

  • Mít české občanství (žádáte-li o Working holiday víza pro Českou republiku)
  • Být ve věku 18- 35 let
  • Nesmíte s sebou vézt dítě
  • Neměli jste nikdy v minulosti schválená Working holiday víza na Nový Zéland
  • Dobrý zdravotní stav 
  • Čistý trestní rejstřík

Pro samotnou žádost pak budete potřebovat:

  • Pas (Platný alespoň půl roku po plánovaném návratu)
  • Druhý doklad totožnosti (občanský průkaz)
  • Platební kartu (aktivovanou pro internetové platby a penězi na účtu)
  • Počítač / smart phone / tablet 
  • Kvalitní a stabilní internet
  • Kapička štěstí

Kompletní informace o tomto druhu víz naleznete v našem článku Working Holiday Visa.

Kolik stojí WHS víza?

Poplatek za zpracování žádosti o working holiday (whs) víza činí 245 NZD = cca 3675 Kč  (v závislosti na aktuálním kurzu novozélandského dolaru). K jeho zaplacení jste vyzváni v poslední fázi žádosti o víza, a pokud se do této fáze proklikáte a platbu úspěšně odešlete, máte v případě, že splňujete všechny výše zmíněné podmínky, vyhráno. Poplatek je v případě zamítnutí nevratný. Pokud je kvóta pro daný rok vyčerpána, k platbě se ani nedostanete, takže nemusíte mít strach, že zaplatíte zbytečně. Jediná možnost, jak získat peníze za platbu zpět je, pokud zažádáte o její vrácení dříve, než bude vaše žádost zpracována imigračním úřadem.

Za jak dlouho od žádosti o WHS mi přijdou víza kde je mám hledat?

Pokud jste při žádosti o working holiday (WHS) víza došli až k úspěšné platbě, je šance získání víz velmi vysoká. Buďte trpěliví, schvalovací proces může trvat pár dní, ale i týdnů. V momentě jeho vyřízení by vám na váš email měla přijít informace o změně statusu vašich víz. E-maily ale bohužel velmi často nedorazí. Přihlašte se do systému imigračního, kde jste o víza žádali a zkontrolujte aktuální informace. Pokud je vaše žádost označena jako APPROVED,  pojedete na Nový Zéland!

Jaké si pořídit pojištění?

Pokud jedete na Nový Zéland na Working Holiday, potřebujete pojištění na pracovní cestu, manuální práce je velmi pravděpodobná a určitě se bude hodit pojištění rizikových sportů. Vzhledem k této kombinaci doporučujeme zejména anglické cestovní pojištění True Traveller. Můžete si také prohlédnout cenovou tabulku jednotlivých variant.

Musím před odletem na Nový Zéland absolvovat lékařskou prohlídku?

Lékařská prohlídka je povinná, pokud budete na Novém Zélandu 6 měsíců a déle a zároveň:

  • pocházíte ze země, která nemá nízkou míru výskytu tuberkulózy, nebo
  • jste v předchozích 5 letech strávili dohromady více než 3 měsíce v takových zemích 

V případě České republiky se vás tedy medical a rentgen týká pouze, pokud jsme v předchozích 5 letech nacestovali více než 3 měsíce v rizikových zemích. Země je považována za rizikovou, pokud ji nenajdete v tomto seznamu

Pobyt v takových zemích přiznáváte v žádosti o vízum, v případě Working Holiday (WHS) vám po odeslání a zaplacení žádosti o vízum přijde výzva k dodání lékařské prohlídky. Dejte si pozor, někdy nechodí e-maily od imigračního spolehlivě, proto si kontrolujte status žádosti v systému.

Kde mohu absolvovat lékařskou prohlídku?

Lékařskou prohlídku lze absolvovat pouze u schválených lékařů. Seznam schválených lékařů naleznete na webu imigračního.

Pro Českou republiku:

Lékařská prohlídka: Dr. Patočková
Rentgen: Dr. Marcela Beranová

Adresa: Vítězné Náměstí 9, Praha 6, 160 00

Mapa

Telefon:
+420 605 763 612 (Lékařská prohlídka) 
+420 233 342 775 (Rentgen) 

Tato ordinace umožňuje tzv. eMedical, to znamená, že výsledky prohlídky automaticky odešlou na imigrační.

 

Nedostal/a jsem WHS víza, mám nějakou šanci se do země dostat?

Pokud jste se nevešli do roční kvóty pro Working Holiday víz, připravili jsme pro vás článek Nedostal jsem vízum, ve kterém vám radíme, jakým způsobem je v takovém případě možné postupovat. Zjednodušeně vám ale zbývá možnost vycestovat do země na turistická víza nebo vaši cestu o rok odložit.  

Jak brzy a na jak dlouho od obdržení WHS víz mohu odcestovat?

Máte-li schválená víza, můžete ihned odjet. Neukvapte se ale a nezapomeňte si vyřídit důležité věci před odjezdem, které vám mohou ušetřit spoustu starostí i peněz do budoucna. Na odcestování na Nový Zéland máte přesně rok od obdržení víz. Máte tedy dostatek času na to, abyste si vyřídili veškěré potřebnosti a důkladně naplánovali vaší cestu. Po vstupu na Nový Zéland pak máte další rok pro pobyt na jeho území. A pokud vám to nebude stačit, můžete zažádat o prodloužení víz.

Mohu na Novém Zélandu pracovat?

Pro práci na Novém Zélandu je nutné mít pracovní povolení v podobě Working Holiday víz nebo Work víz, bez kterých nemůžete získat tzv. IRD number neboli daňové číslo, které je pro získání zaměstnání nezbytné. Práce bez pracovního povolení je samozřejmě ilegální a její získání je velice složité. Alternativou by mohl být tzn. Woofing, neboli práce výměnou za ubytování a stravu. I pro tento druh práce byste správně měli vlastnit pracovní povolení. Reálně jsou tu lidé ale mnohem benevolentnější a šance na úspěch tak jednoznačně vyšší.

Kolik peněz potřebuji na cestu?

Pokud vyrážíte na Nový Zéland cestovat, měli byste kromě letenky pryč ze země vlastnit také doporučených 1000 NZD na měsíc pobytu (v případě již zaplaceného ubytování pak 400 NZD). Jedete-li na Zéland také pracovat, pak je pro vstup do země předepsaný limit 4200 NZD na rok. Více informací se dozvíte v našem článku věnujícím se financím před odjezdem.

Co potřebuji zařídit před nástupem do práce na Novém Zélandu?

K získání každé legální práce na Novém Zélandu budete potřebovat novozélandský bankovní účet a daňové číslo (tzv. IRD number). Užitečné je také novozélandské telefonní číslo a adresa pobytu.

Jaká je minimální mzda?

Minimální mzda se na Novém Zélandu úspěšně rok od roku zvyšuje, její aktuální výši naleznete na externích webových stránkách.

V jakém sektoru je možné sehnat práci?

Jelikož je Nový Zéland ostrovní země, po kvalitních pracovnících je tu celkem vysoká poptávka. Pokud máte co nabídnout, můžete si tu sehnat dobře placenou práci přímo v oboru. Máte-li omezené zkušenosti a jedete si sem spíše přivydělat, pak můžete začít se sezonní prací v zemědělství, na stavbě, ve službách. Poptávané je také hlídání dětí či akční práce na horách či v turistickém ruchu. Pokud se nebojíte pracovat rukama, určitě se nemusíte bát, že by se tu pro vás nic nenašlo. Návod, jak si najít práci či jak vytvořit dobrý životopis naleznete v samostatných článcích.

Mohu na WHS víza opustit Nový Zéland a zase se vrátit?

Ano. V rámci Working Holiday víz je důležitý první vstup do země, který musí být zaznamenán nejpozději do jednoho roka od jejich obdržení, poté máte další rok na pobyt v zemi, kterou můžete neomezeně krát opouštět a zase se do ní vracet. Nabízí se tak skvělá příležitost, jak objevit nejen krásy Nového Zélandu, ale i například Austrálii, přilehlé ostrovy či si v zimě zaletět do tepla třeba do Asie.

Jak si prodloužit pobyt?

Pokud se vaše víza blíží ke konci, nabízí se možnosti, jak si pobyt ještě o nějakou dobu prodloužit. Více informací o prodloužení jednotlivých víz naleznete v sekci článků o prodloužení pobytu.

Jaký je úřední jazyk Nového Zélandu?

Úředním jazykem Nového Zélandu je Angličtina. Ta je však od výslovnosti té britské nebo americké mírně liší a na její ojedinělost si budete možná muset chvíli zvykat. Druhým úředním jazykem je Maorština, jazyk původních obyvatel. Můžete tak kromě klasického pozdravu Hello zaslechnout i maorské Kia Ora. 

Kdy letět na Nový Zéland?

Hlavní turistická sezóna na Novém Zélandu probíhá od prosince do března, což je období místního léta a začínající podzim. Každé období má ale své výhody a specifika. Mnozí jistě ocení i poklidnější období jara, kdy jednotlivé turistické atrakce nejsou tak zaplněné či zimní sezónu strávenou na horách. Pro bližší informace o jednotlivých obdobích doporučujeme přečtení našeho článku Kdy vyrazit.

Do jakého města přiletět?

Hlavní příletovou tepnou většiny turistů je největší město Nového Zélandu Auckland ležící na severu Severního ostrova. Další variantou severního ostrova je jeho jižně položené hlavní město země Wellington. Pokud směřujete nejprve na Jižní ostrov Nového Zélandu, který je o poznání méně obydlený, přistanete nejspíše buď v Christchurch, kulturním městě na západním pobřeží nebo jižněji položeném malém adrenalinovém městečku Queenstown. Doporučujeme také náš článek Letenky, kde se dozvíte více.

Jaké je počasí na Novém Zélandu?

Nový Zéland se skládá ze dvou hlavních ostrovů, jejichž reliféf se výrazně mění. V závislosti na tom se také liší počasí na jednotlivých místech. Nejtepleji bývá zpravidla na severní části Severního ostrova, z krásného počasí se ale můžete dozajista těšit i na úplném jihu. Pro bližší informace o počasí v jednotlivých lokalitách naleznete v samostatném článku Geografie a klima

Žijí na Novém Zélandu nebezpečná zvířata?

Nový Zéland je rájem pro milovníky přírody nejen proto, že nabízí neuvěřitelné přírodní úkazy, ale také proto, že se nemusíte bát žádných divokých tvorů. Nežije tu kromě jednoho horského pavouka žádné suchzemské jedovaté zvíře, kterého byste se měli obávat. Stejně tak tu nenajdete ani žádné nebezpečné dravce, které by vás mohli ohrozit. Více informací o zvířatech Nového Zélandu naleznete v našem článku Fauna.

Jakým dopravním prostředkem cestovat?

Cestování vlakem či autobusem je tu více než složité a může být užitečné maximálně při přesunech z města do města. Pro návštěvu turistických a přírodních zajímavostí je automobil určitě jednoznačná volba. Opratřit auto si můžete několika způsoby. Pokud plánujete cestovat jen pár týdnů, pak pro vás bude ideální volbou pronájem, máte-li ale v plánu zůstat měsíc a déle, vyplatí se vám investovat do nákupu vozu. Dle vašich požadavků si pak můžete vybrat mezi klasických automobilem či campervanem s nebo bez self-contained certifikace. Pokud patříte mezi dobrodruhy nebo low cost cestovatele, pak vám auto nabídne ideální možnost, jak zároveň ušetřit za náklady na bydlení, protože v něm můžete nejen cestovat, ale i bydlet. Nezapomeňte, že pokud budete chtít na Zélandu řídit, budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz.

Je možné cestovat stopem?

Stopování je další možnou variantou jak projet Nový Zéland low cost. Nevýhodou je samozřejmě nutnost neustále cestovat se všemi věcmi a také malá flexibilita. Stopování tu ale neobvyklé není.

Kdy a kde koupit letenky?

Nejprve je dobré přečíst si něco o Novém Zélandu, abyste si vytvořili představu o tom, kdy vyrazit a do jakého místa směřujete. Jakmile se vaše představa vyprofiluje, je čas začít se poohlížet po vhodných letenkách. Čím dříve, tím lépe. Ceny v průběhu roku stoupají a místa se plní. V případě zájmu o výhodné nabídky a nejlevnější letenky nás neváhejte kontaktovat s vaší poptávkou.

Kde je nejbližsí české velvyslanectví?

Nový Zéland bohužel nedisponuje českým velvyslanectvím a pro úřadní záležitosti tak budete nuceni cestovat do Austrálie. Více informací se dozvíte na webu New Zealand Foreign affairs and trade.

Je Nový Zéland bezpečná země?

Novzélanďané neboli Kiwies jsou velice přátelští a vřeli lidé a země je velice bezpečná. Kriminalita se v určité míře ale nachází všude, proto hlídat si své věci a nenechávat cenosti v autě se rozhodně doporučuje. Největším ohrožením zde ale nejsou lidé, ale samotná příroda, která vám tu a tam může nachystat překvapení v podobě zemětřesení či tropických cyklon přinášející s sebou silný vítr a déšť. Konkrétní případy, na co si dát pozor, naleznete v našem článku Bezpečnost.

Jaké doklady potřebuji k řízení na Novém Zélandu?

Pro řízení na Novm Zélandu je potřeba pořídit si Mezinárodní řidičský průkaz, který má platnost jeden rok, oficiální překlad,nebo novozélandský řidičský průkaz.

Jaká zásuvka je na Novém Zélandu?

Česká elektronika na Novém Zélandu funguje. Nezapomeňte ale na tříkolíkový adaptér na elektriku na převod proudu ze zásuvky do vašeho zařízení. Kromě adaptéru je užitečné také přibalit českou roztrojku, která vám nabídne možnost nabíjet více zařízení přes jeden adaptér.

Co si zabalit?

Cesta na Nový Zéland je dlouhá a může být únavná, myslete proto na svůj komfort a pohodlí a nezapomeňte si do svého příručního zavazadla přibalit kromě dokladů, peněženky a elektroniky také třeba náhradní oblečení, hygienu, polštářek a dobrou knihu či oblíbenou hudbu. V odbaveném zavazadle by pak nemělo chybět outdoorové vybavení, zejména pak kvalitní funkční oblečení a boty. Více typů, na co nezapomenout se dozvíte v článku Co zabalit.

Potřebuji na Nový Zéland nějaké očkování?

Na Nový Zéland nemáte žádnou očkovací povinnost, zejména pokud plánujete při cestě navštívit jihovýchodní Asii, doporučujeme zvážit očkování Hepatitidy typu A a B a břišního tyfu. Více informací naleznete v našem článku Očkování.

Co je to backpacker?

Backpacker neboli  batůžkář je klasický druh cestovatele pohybující se po Novém Zélandu. Myslí se tím mladý člověk s batohem na zádech, cestující ideálně za co možná nejnižší náklady, sem tam si přivydělávající nějakou prací, ale zejména objevující přírodní krásy země. Tzv. backpackeři často přijíždějí do země právě na Working Holiday víza a tráví tak rok života sbíráním zkušeností v cizí zemi. Na Novém Zélandu se slovo backpacker také používá pro hostel.

Co je to Self-Contained automobil?

Self-contained automobil je druh campervanu, tedy auta na bydlení (dodávky), který má certifikaci self-contained vozidla, což znamená, že v autě je k dispozici funkční toaleta a tekoucí voda. Tato auta mají zpravidla o mnoho větší svobodu při cestování, protože nejsou vázaná na využívání sociálního zažízení v kempech a mohou tak cestovat svobodněji.

Nejbližší akce

Žádné naplánované akce

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email