Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Dunedin

19.11.2018 VisitKiwiCZ

Dunedin je po Christchurch hned druhým největším městem Jižního ostrova, připravte se proto na trochu toho městského ruchu. Nachází se na jiho-východním pobřeží na hlavním tahu silnice Highway 1, která vede od Pictonu, kde vás vylodí trajekt při cestě ze Severního ostrova, až do nejjižněji položeného města Invercargill.

Doprava

Pokud se na místě nevyskytnete v nepříznivé období po zemětřesení, které silnici na nějaký čas odrovnalo, pak by vaše cesta měla být celkem pohodlná. I tak vám ale z Christchurch potrvá minimálně 4,5 hodiny jízdy. Nachází se tu také mezinárodní letiště, takže plánujete-li návštěvu bez auta nebo budete-li pořizovat campervan až na místě, pak můžete zvolit pohodlnější hodinový let.

Poloha

Co vidět

Město Dunedin je velmi pěkné architektonické město plné krásných míst, za návštěvu stojí např:

 • Otago Museum - jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí města je zdejší muzeum, které podrobně popisuje veškeré informace týkající se regionu Otago, v němž se město Dunedin nachází. 
 • Toitū Otago Settlers Museum - muzeum shrnující regionální historii.
 • Dunedin Public Art Gallery - umělecká galerie nacházející se přímo v městském centru na náměstí Octagon nabízí rozsáhlou sbírku starodávných i moderních autorů z Nového Zélandu i zámořských umělců.
 • Dunedin Railway Station - krásná nádražní budova, která před svým vchodem za sklem vystavuje první parní lokomotivu.
 • Dunedin Town Hall - budova městské radnice zdobící srdce města náměstí The Octagon.
 • Larnach Castle - návštěva zdejšího hradu se vyplatí už jen pro okouknutí zámecké zahrady, která jako jedna z mála obrržela hodnocení "Zahrada s mezinárodním významem". 
 • University of Otago Registry Building - Díky místní univerzitě proudí do města mladí lidé z širokého okolí i zahraničí. Ať už vás univerzita zajímá jako studenty nebo pouze turisty, její krásná budova určitě stojí za návštěvu.
 • University of Otago Clocktower complex
 • The Octagon -  hledáte-li absolutní centrum města, pak je to právě tady, na historickém náměstí The Octagon, které je přístupné především chodcům. Je to také centrum místní dromadné dopravy, a proto je tu stále rušno. Najdete tu také budovu Town Hall nebo turistické infocentum.​

Zajímavostí z moderní doby je pak určitě Street art trail, ulice plná graffiti zdobící místní domy. Grafitti jsou celkově na Novém Zélandu v mnoha městech uznávanou forou umění, a tak tu zdi nehyzdí bezvýznamné tagy, ale skutečná autorská díla.

Dunedin se do nedávna pyšnil také světovým prvenstvím. Nachází se tu totiž Baldwin street, údajně nejstrmější sjízdná ulice světa. Ta byla však překonána ulicí va Walesu. Turisticky atraktiní ale zřejmě zůstane - je totiž stále nejsrmější ulicí jižnní polokoule.

Vyzkoušejte svou fyzičku a změřte si, jak dlouho vám potrvá vyškrábat se do 350 metrů dlouhého kopce se sklonem 35%. Překonáte rekord každoročně se konajících závodů "Baldwin Street Gutbuster" činící 1:56?

text

Preferujete-li raději něco z přírody, pak vyzkoušejte třeba:

 • Signal Hill - hledáte-li místo s dobrým výhledem na okolí, pak jste tu správně.
 • Botanic Garden - obrovská botanická zahrada nabízející mnoho zákoutí ke studiu i odpočinku.
 • Dunedin Chinese Garden - nedaleko od Toitū Otago Settlers Muzea najdete čínskou zahradu s velkým jezerem uprostřed. Park je ideálním místem na pohodovou uklidňující procházku a trochu uvolnění. 
fotka

Co vidět v okolí

Máte-li možnost porozhlédnout se také po širším okolí, pak doporučujeme navštívit např.:

 • Royal Albatross Centre - Nedaleko za městem můžete navštívit centrum obřích vodních ptáků albatrosů, odkud se také podnikají turistické pozorovací výlety. 
 • Maori painting - v dojezdové blízkosti města se také nacházejí jeskyně a skály, na kterých se dochovaly straré maorské kresby. ​
 • Otago Peninsula - chybí-li vám trocha svobody, pak se vydejte objevovat krásy poloostrova Otago, který vás zavede z víru velkého města zpět do divočiny. Čekají vás zelené kopce zdobené všudypřítomnými pasoucími se ovcemi i vysoké útesy s výhledem na oceán.
 • Moeraki boulders - obrovské kamené valouny specificky kulatých tvarů nacházející se na pobřeží asi 1,5h severně od Dunedinu jsou zřejmě největší atrakcí širokého okolí. Pro maximální zážitek z návštěvy přijeďte co nejvíce za odlivu, aby se vám kameny ukázali v celé své kráse.
fotka

Dunedin se mimo svých argitektonických krás pyšní také krásnými písčitými plážemi, kde si užijete nejen procházku po dunách, ale také třeba pozorování povalujících se lachtanů a při troše štěstí zahlédnete i nějakého tučňáka. Je to také skvělé místo na surfování, připravte se ale na to, že voda je tu dost studená.

fotka

Polární záře

V neposlední řadě je také třeba zmínit, že Dunedin je jedním z nejlepších míst na pozorování/focení polární záře - aurora australis.

Můžete se tu totiž během chvíle dostat z centra na místa s velmi nízkým světelným znečištěním a výhledem nad šiří oceán směrem na jih, což jsou jedny ze základních předpokladů pro její pozorování. Pak je samozřejmě nutná dobrá předpověď počasí i magnetického vlnění.

Více o focení aurory se dozvíte v článku naší blogerky Duckie_on_the_way, která se vydala bez jakýchkoliv předešlých zkušeností na své první focení do Fiordlandu, kde si nechala radit od místní fotografky.

Články blogerů

Další zajímavé informace či tipy na výlety můžete najít v blogových článcích:

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Z Jižáku na Severák
Z Jižáku na Severák

Z Christchurch se chystám trajektem do Wellingtonu, kde začne moje druhá polovina dobrodružství. DO cesty se mi ale postavila tropická cyklona a příroda mi tak na chvíli ukázala svou druhou...

10.02.2019 Duckie_on_the_way
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy

Příšernou noc po návratu z Austrálie vystřídala další podobná. Co se dělo a čím jsem si spravila náladu?

09.02.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Scotland Island
Austrálie - Scotland Island

Lodí na výlet na nedaleký ostrov, krmení divokých papoušků a konečně i klokanů.

30.01.2019 Duckie_on_the_way
Vodní svět v Sydney
Vodní svět v Sydney

Návštěva místního akvária a šnorchlovačka s pozorováním rejnoků.

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Výlet na koaly
Výlet na koaly

Taky byste si někdy v životě chtěli pochovat koalu?

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Austrálie - Sydney
Austrálie - Sydney

Prvních pár dní na rozkoukanou před roadtripem po východním pobřeží.

08.12.2018 Duckie_on_the_way
Práce Au-Pair
Práce Au-Pair

Mé první měsíce na Novém Zélandu s Kiwi rodinou.

19.07.2018 Duckie_on_the_way
Bluff - na jihu jihu
Bluff - na jihu jihu

Kratičký jednodenní výlet do Bluffu - městečka na jihu Jižního ostrova.

12.06.2018 Duckie_on_the_way
Vaření v přírodě
Vaření v přírodě

Typ pro příjemný den v Čechách pro dobrodruhy věčně na cestách, který plechovka fazolí a polívka z pytlíku jen tak neuspokojí ale i pro ty, co si jenom chtějí odpočinout od víru velkoměsta.

10.06.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak