Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Dunedin - Otago Peninsula

Po dalším týdnu práce se dětmi následovaly další dva dny volna. Ještě nemám vlastní auto a tak plánuju trochu punkový nocování v rodiným autě, který nemá kufr spojenej s interiérem auta, takže se tam nedají sklopit sedačky pro pohodlný spaní. Bude to bída, ale nedá se nic dělat, chci se jet podívat někam dál a vracet se nedává smysl. Mám teda v plánu přechrupnout na zadních sedačkách. Protože nemám ještě ani žádný camperský vybavení, nakládám brzo ráno  do auta peřiny z postele a polštáře a vyrážím na další výlet. Těsně před výletem jsem stihla koupit alespoň plynovou bombu a rendlík na vaření, abych ušetřila na stravě a mohla si uvařit na cestě.

Tentokrát směr západní pobřeží do 200 km vzdáleného univerzitního městečka Dunedin. Doposud největšího města, které jsem vlastně na NZ viděla.

Otago Peninsula

Přijíždím do města a zjišťuji, že to není místo, kam by mě to zrovna táhlo. Ne snad, že by nebylo pěkný. Dalo se tam najít pár starých historických budov (nádraží s vystavenou starou lokomotivou, kostely aj…) ale pro mě je to pořád jen město plný aut a budov. Celou cestu lilo jako z konve, přesně jak předpověď pravila, a tak jsem se ani nezastavila a projela dál na poloostrov Otago Peninsula s nadějí, že jestli předpověď bude fungovat i dál, tak na dvě hodiny přestane pršet. 

Při vjezdu na poloostrov se najednou všechno změnilo v lepší (kromě počasí). Auta a McDonaldy zmizeli a přede mnou se začali objevovat neuvěřitelně krásný výhledy na zelený travou porostlý kopečky a taky na celý záliv na jehož konci je vidět město.

Chtěla jsem se cestou stavit podívat na zdejší hrad Lanarch castle, ale bohužel jsem při příjezdu zjistila, že je placená je nejen prohlídka uvnitř, ale i vstup k němu, takže jsem ho ani očkem nezahlídla, a protože jsem ještě pořád nedostala ani první výplatu, otočila jsem se a jela dál. Tak pro představu pro ty, co by se chtěli vydat dovnitř, tady jedna ilustrační fotka z webu.

Zdroj: www.larnachcastle.co.nz

Lovers Leap

Mou další zastávkou byl Lovers leap track. Nádherná nijak extra náročná procházka přímo ovčím výběhem k překrásnýma výhledama na všechny strany. 

Ovcím to tu patřilo a bylo vidět, že o místní krajině mají přehled. Za deštivého dne se nabáli relaxovat třeba ani na kraji útesu. Bohužel viditelnost nebyla kvůli počasí ideální, ale i tak to stálo za to. Naštěstí přesně na dobu mýho 2 hodinovýho pochodu přestalo pršet a začalo zrovna, přesně když jsem nasedla do auta. 

Maják na Otago Peninsula

Potom už se ale déšť po zbytek dne neuklidnil a já tak musela najít místo delších tracků něco příhodnějšího. Vydala jsem se na cestu k majáku na konci poloostrova. Zdálo se to blízko, ale bylo to dalších asi 30km cesty, která popravdě asi nestála za to. Starý rozpadlý maják, ke kterému byla zavřená cesta.

Royal albatross centrum

 

U toho se nacházelo albatrosí centrum Royal albatross centrum, ale místo albatrosů všude jen racci. Porozhlédla jsem se uvnitř budovy, která fungovala i jako informační centrum a přečetla si něco málo o tamních zvířatech. Pak jsem pokračovala dál na vyhlídku. Ta jediná stála za to. Chvilku jsem se za ukrutnýho deště kochala, a pak k vyrazila na další nedalekej track, ze kterýho měla být větší šance spatřit albatrosi. Po příjezdu jsem ale zjistila, že cesta, kde se dají pozorovat albatrosi je jenom turistická atrakce a nedá se jít pěšky, pouze jako placená exkurze jakousi čtyřkolkou. Takže zase nic. 

Fail: Tou dobou jsem ještě navíc zjistila, že veškerou svačinu na dva dny, kterou jsem si doma pracně připravovala, jsem zapomněla v lednici. No prostě den blbec. Naštěstí mi zůstali alespoň potraviny, kterým lednička nepřísluší, a tak jsem si dala k obědu snídaňový vločky, samozřejmě bez mlíka a zapila je vodou.

Pak jsem se vydala zpátky do města s nadějí, že se na chvilku někde schovám před tím šíleným lijákem. V tu dobu mě ještě kontaktoval klučina, kterej tam prodával auto, o který jsem měla zájem, tak jsem alespoň chvilku zabila prohlídkou a pokecem s ním. Auto fajn, ale je to sem dálka, takže to asi neklapne, ale alespoň jsem si popovídali s Amíkem, co závodně lyžuje a jezdí trénovat na Slovensko. Alespoň nějaký zpříjemnění dne.

 

Kousek od místa, kde jsme se sešli se nachází nejstrmější ulice na světě Baldwin street, a tak jsem se rozhodla, že si jí vyšlápnu, déšť nedéšť. Ulice měla asi 350m a vypadala celkem obyčejně. Jo, člověk si při výšlapu nahoru sice moc nepokecá, protože má problém s dechem, ale nic co by nás lidi, co šlapou po horách extra zarazilo (Japonka, kterou jsem tam ale potkala to vzdala celkem rychle ani ne v půlce - zřejmě jinej oddíl :-). Nahoře je za odměnu pro ty, kteří to nevzdají vybudovaná lavička na odpočinek a pítko s vodou. 

Čas v dešti se vlekl, tak jsem vyrazila do centra města na malou procházku a chtěla najít ulici plnou street artu, kterou najdete pod jménem Street art trail. Tam by mělo být 25 pokreslených budov. Vyšlápla jsem tam, ale déšť byl tak silnej, že jsem zvládla vidět jenom dvě. A pak jsem zapadla do Galerie umění Public Art galery, abych se trochu osušila. Galerii doporučují na různých cestovatelských stránkách jako dobrou volbu pokud chcete ušetřit, protože stejně jako Settlers muzeum je zdarma. Ani se nedivím, nebylo tam nic zásadního k vidění (alespoň pro mě). Pokud se ale vyžíváte v nakupování uměleckých designových serepetiček, tak se vám tu třeba bude líbit.

Freedome camp Recreation reserve

Prošla jsem se ještě po centrálním náměstí Dunedinu Octagon Fontain, zapadla do info centra a rozhodla se, že je na čase vydat se do jediného funkčního freedome kempu v okolí Recreation camp (kemp, kde se smí nocovat v autě zdarma) široko daleko.

Četla jsem, že jeho kapacita je hodně malá, a že je třeba přijet včas. Když jsem přijela, už bylo jen poslední půlmísto, tak jsem ještě poprosila ostatní lidi z aut, ať se poposunou, a tak si nakonec své bydlení tak tak vydobyla. 

Pozdějc přijel úplně náhodou do kempu i Pavel, kluk se kterým jsem cestovala po Fiordlandu minulý týden, a tak jsme se domluvili na noční pozorování polární záře, na kterou byla slušná předpověď. 

Zatím ale pořád pršelo, tak uvidíme co z toho bude. Uvařila jsem si večeři v krytý korbě auta (skvělá věc, sice jsem kvůli tomu neměla pořádný místo na spaní a musela se spokojit se zadníma sedačkama, ale na vaření v suchu pecka).

Obloha se opravdu kolem 1 ráno vyjasnila, a my se vypravili po tmě s čelovkama na pláž. Byly jsme asi 3 km od pláže, která je jedním z nejlepších míst na pozorování polární záře na Zélandu, takže šance, že něco uvidíme tu byla. A něco jsme i viděli, ale pořád nebyla dostatečně silná na to, abych si už dala pokoj. Věnovala jsem tak čas na pláži učení se s foťákem, blbli jsme a vymýšleli fotky se slabou polární září v pozadí.

Obloha byla nádherná. Až tak neuvěřitelně krásná, že i přes šílenou zimu nebylo možný jít spát. Lehli jsme si na pláži na pláštěnky a pozorovali oblohu, jako nic jsme tak strávili téměř dvě hodiny. Viděla jsem padat asi deset hvězd. Pak už jsme byli ale fakt hodně zmrzlí, navíc se začalo zatahovat, a tak jsme zapadli do aut nabírat síly na další den, který jsme se v rámci šetření nákladů rozhodli cestovat společně.

To už ale zase příště. Teď už dobrou noc!

Duckie_on_the_way

Zdroj: Googlemaps.com

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

AKO SI SPRÍJEMNIŤ POBYT V TURISTICKOM QUEENSTOWNE
AKO SI SPRÍJEMNIŤ POBYT V TURISTICKOM QUEENSTOWNE

Aj vy sa vyhýbate väčším mestám? Ak áno, tu máme pár tipov na spríjemnenie si preplneného Queenstownu!

28.04.2019 @madein_czechoslovakia_
Tongariro Alpine Crossing
Tongariro Alpine Crossing

Vysněný hike za sopečnými jezírky vysoko v horách se konečně stává skutečností.

05.04.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Scotland Island
Austrálie - Scotland Island

Lodí na výlet na nedaleký ostrov, krmení divokých papoušků a konečně i klokanů.

30.01.2019 Duckie_on_the_way
Vodní svět v Sydney
Vodní svět v Sydney

Návštěva místního akvária a šnorchlovačka s pozorováním rejnoků.

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Výlet na koaly
Výlet na koaly

Taky byste si někdy v životě chtěli pochovat koalu?

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Silvestrovské mecheche
Silvestrovské mecheche

Aneb, jak si naše česká parta užila oslavu Silvestra napříč časovými pásmy.

02.01.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Sydney
Austrálie - Sydney

Prvních pár dní na rozkoukanou před roadtripem po východním pobřeží.

08.12.2018 Duckie_on_the_way
Queen Charlotte track
Queen Charlotte track

Vyrážíme na třídenní 70 km dlouhý track po severních fjordech Jižního ostrova.

07.11.2018 Duckie_on_the_way
Z Motueky do Pictonu
Z Motueky do Pictonu

Končím v práci na sadu a odjíždím směrem do Pictnu. Mrkněte na tipy, kde se cestou zastavit.

30.10.2018 Duckie_on_the_way
Farewell spit
Farewell spit

Výlet do okolí nejsevernější části Jižního ostrova- slaná voda, lachtani i zelené kopce.

22.10.2018 Duckie_on_the_way
Abel Tasman - Coastal walk
Abel Tasman - Coastal walk

Jednodenní výlet na poslední část Abel Tasman Coastal tracku - loop z Wharanui.

15.10.2018 Duckie_on_the_way
Arthur's Pass
Arthur's Pass

Nádherné výhledy i setkání s papouškem Kea na vrcholku Avalanche Peak.

20.09.2018 Duckie_on_the_way
Kahurangi National Park - Mt. Arthur
Kahurangi National Park - Mt. Arthur

A zase do hor, tentokrát na výšlap na vrcholek Mt. Arthur s úžasnýma výhledama. Jak jinak!

14.09.2018 Duckie_on_the_way
Hokitika
Hokitika

Z ledovců do městečka Hokitika přes krásná místa v okolí.

12.09.2018 Duckie_on_the_way
Z Wanaky na Westcoast
Z Wanaky na Westcoast

Koupačka v nejmodřejší vodě a dvoudenní tůra za bahení lázní.

30.08.2018 Duckie_on_the_way
Te Anau - Fiordland
Te Anau - Fiordland

Jak jsem se vydala i s celou zélandskou rodinou na průzkum Fiordlandu, krásného Národního parku ležícího na jihozápadě Jižního ostrova. V tomto článku se dozvíte o první části mého výletu do Fiordlandu -...

14.06.2018 Duckie_on_the_way
Konečně první výlet - Catlins
Konečně první výlet - Catlins

Konečně to proč jsem tady, jede se objevovat...

07.06.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Novozélandská příroda v ohrožení
Novozélandská příroda v ohrožení

Nový Zéland je zemí s nejvyšším podílem ohrožených původních druhů na světě.

20.05.2019 VisitKiwiCZ
Rere Rockslide - Obrovská přírodní skluzavka
Rere Rockslide - Obrovská přírodní skluzavka

Chcete si užít legraci na největší přírodní skluzavce na Zélandu? Tohle je jedinečná příležitost!

20.05.2019
Den Matek
Den Matek

Jak a kdy se slaví Den matek na Novém Zélandu?

06.05.2019 VisitKiwiCZ
Tsunami
Tsunami

Jak se chovat v případě, že je podbřeží Nového Zélandu ohroženo vlnou Tsunami.

06.05.2019 VisitKiwiCZ
Čarodějnice
Čarodějnice

Pověsti nebo pověry? Jak to bylo s čarodějnicemi na Novém Zélandu?

VisitKiwiCZ