Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Dubai

Tomáš Šapovalov Přestupy a stopovery

Jedním z míst, kde si můžete zvolit stopover na cestě na Nový Zéland, je Dubaj. V posledních letech u Čechů jedna z nejoblíbenějších destinací, kde se v chladných měsících poměrně levně ohřát. Ale stojí za návštěvu i těm, kdo se nechtějí jen válet na pláži, nebo u bazénu? Rozhodně ano!
Přestože má Dubaj punc luxusu, můžete celý stopover pořídit poměrně levně a přitom si ho užít.

Letenky

Pokud si chcete užít stopover v Dubaji, zvolte letenky na Nový Zéland od Emirates. Jak probíhá samotný přestup, si můžete přečíst v tomto článku. My se zde zaměříme na delší pobyt.

Ubytování

Nejlevnější ubytování seženete v okrajových částech Dubaje, ale není to vůbec nutné. Pokud se spokojíte s jedním uzamykatelným pokojem (a co víc potřebujete?), tak díky AirBnb pořídíte ubytování přímo v centru za velmi rozumné peníze. Není problém bydlet v docházkové vzdálenosti od Burj Khalify a Dubai Mallu, s posilovnou a bazénem na střeše.

Přihlašte se do AirBnb a najděte si ubytování třeba v budově 21st Century Building. Vzdálenopst od metra by měla být vaší prioritou při hledání ubytování a tato budova je přímo u stanice.

Tip, jak ušetřit s AirBNB.

AirBNB odměňuje nově registrované uživatele, pokud tedy ještě nejste registrovaní a přihlásíte se přes tento odkaz, dostanete po objednávce prvního ubytování finanční bonus, který můžete použít na úhradu dalšího pobytu.

Pokud už registrovaní jste, můžete si udělat další registraci třeba pro partnera nebo rodiče. ;-)

Doprava

Taxi

Všude se dočtete, že v Dubaji jsou tak levné taxi, že není třeba se dopravovat jinak. Taxíky jsou zhruba stejně drahé jako v Praze. Nicméně MHD je ještě asi 10x levnější, funguje spolehlivě a dostanete se s ním všude, kam potřebujete.

Hromadná doprava

Přímo na letišti si koupíte v trafice stříbrnou kartu na MHD, po nákupu na ní máte dostatek peněz na cestu do centra, kde si ji pak v metru pohodlně dobijete. Zároveň doporučujeme zakoupit si na letišti datovou simku, nezapomeňte, že v Dubaji nejste v EU a volání a data jsou pekelě drahá. Data se vám budou hodit zejména pro Google Maps a jízdní řády, hodně vám ulehčí cestování po Dubaji.

Ceník MHD v Dubaji je poměrně jednoduchý, celé město je rozděleno do několika pásem a podle toho, kolik pásem při cestě projedete, tolik peněz se vám strhne z karty. Nezapomeňte si pípnout kartou při nástupu do autobusu i při vystupování. V metru jsou k tomuto účelu určeny turnikety. V metru také najdete automaty pro dobití, případně si můžete dobít kartu u okýnka, ale tam bývají fronty.

Cesta z letiště

Terminál 1 a 3 mají své vlastní stanice metra, z terminálu 2 musíte vyrazit nejdřív autobusem. Přímo před příletovou halou je malé autobusové nádraží, kde jezdí autobusy, které vás dovezou k metru. 

Chůze

I v Dubaji se dá leccos zvládnout pěšky, většinou v kombinaci s MHD. Zejména v centru si ale dejte pozor a plánovanou trasu si nejdřív zobrazte v Google Maps. Všude jinde na světě stačí znát přibližný směr a do cíle dojdete. V Dubaji se vám ale bez předchozího plánování může stáít, že dojdete k osmiproudé silnici, a abyste ji přešli, budete si muset zajít třeba i 2 kilometry. Nakonec se dostanete všude, ale věřte mapám a plánujte.

Doprava - foto

Co v Dubaji navštívit

Burj Khalifa - klikni pro podrobnosti

Burj Khalifa je s 828m nejvyšší budova světa a obdivovat ji můžete z několika různých úhlů zvenku i zevnitř. Vyjet superrychlými výtahy do 124. a 125., nebo dokonce 148. patra je výjimečný zážitek. Také za něj patřičně zaplatíte. Pokud chcete ušetřit, zvolte jen 124. a 125. patro a to mimo špičku, kdy jsou vstupenky levnější. Nenechte se nachytat slevovými servery na vstupenky s možností předběhnout fronty, vyražte brzy ráno a žádné fronty nebudou.

Dejte si pozor, aby byla slušná viditelnost, v Dubaji je viditelnost většinou nízká, ve vzduchu je písečný prach, ale chcete vidět alespoň nejbližší okolí.

Večer si můžete užít pohled na osvětlenou Burj Khalífu u fontány, která za hudebního doprovodu vystřikuje do výšky hektolitry vody.

Na Silvestra pak věž slouží jako odpaliště pro ohňostroj a světelnou show.

 

Dubai Mall - klikni pro podrobnosti

Dubai Mall je obří obchoďák, kde najdete všechny známé světové značky. Pokud vás neláká nakupování, vyplatí se ho projít a podívat se na obrovské vnitřní akvárium plné mořských ryb, plnohodnotné kluziště a vodopád.

 

Stará Dubai a trhy - klikni pro podrobnosti

Prožijte alespoň půl den ve starém městě. Jeďte metrem na stanici Al Fahidi a jděte ulicí Al Satwa na sever. Dojdete ke kulturnímu centru, které stojí za krátkou návštěvu, vstup je zdarma.

Cestou u kruhového objezdu uvidíte restauraci Arabian Tea House, kam se pak vraťte na brunch. Podle místních jde o jedinou autentickou arabskou restauraci a jejich snídaně podávaná do 12:30 stojí za to.

Jen jeden blok na západ pak najdete dubajské muzeum, které také stojí za návštěvu, vstupné je velmi levné.

Z muzea se pak vydejte směrem k vodě a doleva na stanoviště přívozu. Cestou poprvé narazíte na tradiční arabský trh, kde na vás prodejci budou pokřikovat, zatahovat vás do krámků a nutit vám své zboží. Dejte si pozor, první ceny, které vám řeknou, jsou mnohonásobně navýšené a očekává se, že budete tvrdě smlouvat. Nikoliv na polovinu, ale minimálně na čtvrtinu původní částky (někdy i na desetinu). Doporučujeme se zde jen rozkoukávat a nechat nákupy až na Deira Souk. Pokud jste málo asertivní a neumíte říkat ne, nenechte se zatáhnout dovnitř krámků, jinak odejdete s nákupem, o který jste moc nestáli. :-)

U vody přejděte první stanoviště přívozuu "Dubai Old Souk" a jděte až k druhému "Al Ghubaiba Marine", odkud vás tradiční loďka za 1 dirham odveze na druhou stranu k Deira Old Souk. Zde se nachází několik tržišť - zaujme vás zejména trh s kořením a zlatý trh. Tahle tržiště nejsou typická tržiště pro místní, podle nás jde spíš o atrakci pro turisty. Spoustu zde dostupných koření najdete za poloviční cenu v Carrefouru, ale nakoupit si na starém trhu a usmlouvat "výhodnou" cenu je zážitek, za který se vyplatí si maličko připlatit. Ale nemusíte zde utratit půlku rozpočtu.


Dubai Miracle Garden - klikni pro podrobnosti

Květinová zahrada, do které se dostanete autobusem od stanice metra u Mall of Emirates. Nejde o botanickou zahradu, ale o zahradu, kde jsou z květin vymodelované různé sochy. 

 

Mall of Emirates - klikni pro podrobnosti

Zde opět platí, že pokud nejste závislí na nakupování, projdete se obchoďákem zejména proto, abyste se podívali na vnitřní lyžařskou sjezdovku vybavenou sedačkovou lanovkou, vlekem, malou bobovou dráhou apod.

 

The Palm - klikni pro podrobnosti

Uměle vybudovaný ostrov ve tvaru palmy, na který se můžete projet jednokolejkou, nebo můžete zvolit projížďku lodí z Dubajské mariny a prohlédnout si ostrov z moře.

 

The Palm - foto


Tip od VisitKiwi:
Pořiďte si na cesty bezpečnostní batoh a příslušenství PacSafe a mějte tak své cennosti v bezpečí.

Dubai Marina - klikni pro podrobnosti

Základna pro krátké výlety lodí, nabízí výhledy na krásné mrakodrapy. Doporučujeme se usadit v některém z místních podniků a vychutnat si vodní dýmku.

 

Burj Al Arab - klikni pro podrobnosti

Jediný 7* hotel na světě. Tedy byl by, kdyby existovalo víc, než 5 hvězdiček. Nicméně toto marketingové označení odpovídá exklusivitě tohoto světoznámého hotelu. Můžete si ho prohlédnout při výletu z lodi, pěšky z pláže, nebo se podívat přímo dovnitř. Nicméně podmínkou pro návštěvu v tomto hotelu je buď ubytování (s cenami v desítkách tisíc korun za noc nejspíš nic pro většinu z nás), nebo návštěva některé z místních restaurací. A to už je zážitek, který je možné si dopřát. Návštěva baru s minimální konzumací je zhruba 1200 Kč na osobu, výborná večeře pro 2 v luxusní podvodní restauraci se dá pořídit kolem 8000 Kč.

 

Pouštní safari - klikni pro podrobnosti

Jedno z největších lákadel pro turisty, různě dlouhé výlety mají podobný program. Vyzvedne vás terénní auto, odveze vás na kraj pouště, kde se jezdí na čtyřkolkách. Ty jsou podle typu aktivity buď v ceně, nebo si je na místě doplatíte. Pak se pokračuje do pouště, kde zažijete skvělou projížďku po dunách následovanou sandboardingem (pokud počasí dovolí). Cílovou destinací je pak kemp v poušti, kde je připraven kulturní program, večeře formou bufetu a pár doprovodných aktivit.

Nabídka pouštních safari je velmi široká, ačkoliv mají téměř totožný program, ceny se velmi zásadní liší. Váš cílový kemp může být 3*, nebo 5* s bufetem z 5* hotelu. My jsme na AirBnb vybrali toto poměrně levné safari a byli jsme spokojeni.

 

Gastronomie

V Dubaji naleznete mnoho různách národností, původní obyvatelé jsou zde v menšině a tomu také odpovídá nabídka gastronomie. V ulicích najdete hodně indických, libanonských a dalších restaurací. I v centru města se dá najíst za poměrně slušné peníze. V pátek se na mnoha místech konají brunche, pokud jste milovníci jídla, doporučujeme nějaký vyzkoušet


Páteční brunch v hotelu Mövenpick - klikni pro podrobnosti

Na základě recenzí jsme vybrali brunch v hotelu Mövenpick Ibn Battuta, koná se v pátek od 12:30, je trochu dražší, ale naprosto luxusní, takže za nás rozhodně doporučujeme.

 

Typická arabská kuchyně - klikni pro podrobnosti

Doporučujeme jednoznačně výše uvedenou restauraci Arabian Tea House. Do 12:30 si můžete dát některou z jejich skvělých snídaní (typická arabská je samozřejmě nejlepší volba), od půl jedné pak jídla z teplé kuchyně.

 

Arabian Tea House

Abú Dhabí - klikni pro podrobnosti

Pokud byste v Dubaji zůstávali déle, než pár dní, jednodenní výlet do Abu Dhabí je dobrou volbou. Půjčit si auto není žádný problém a pokud netoužíte po luxusu, dostanete solidní model za rozumné peníze. My jsme využili půjčovnu Arizona Group u 21st Century Building, která má dokonce otevřeno 24 hodin denně, takže si nemusíte lámat hlavu s návratem.


Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Hanibal

Jak vybrat správný batoh

Novinky na Váš email