Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Domov je tam, kde zaparkuješ

15.04.2018 Magdaléna
kemping campervan camping život v autě
Domov je tam, kde zaparkuješ
Život na kolech má své strasti, ale hlavně neodolatelné kouzlo.

Jakmile se jednou rozhodnete vydat na druhý konec světa na Working Holiday, nejspíš nepočítáte s tím, že strávíte celý rok (několik měsíců) v hotelu. Můžete jezdit po hostelech („backpackerech“),nebo si pronajímat pokoj v soukromém domě, tím se ale uvážete na jedno místo, a proto jste na Nový Zéland samozřejmě nepřijeli. Nejlevnější, nepohodlnější a nejpraktičtější řešení je koupit campervan.

 


Pokud se v tom pořád trošku ztrácíte, tady máte stručné srovnání. Stačí si jen vybrat:
NON SELF-CONTAINED

 • Největší výhodou oproti Self-Contained je rozhodně cena. Je těžké říct, za kolik můžete takový campervan pořídit, záleží na velikosti, typu, stavu a také na tom, zda auto kupujete v sezóně, nebo na podzim/v zimě. V sezóně (září-leden) koupíte
 • Non Self-Contained campervan cca od $2000 do $4000, je to ale opravdu orientační. Můžete určitě sehnat i levnější, ale není jisté, jak daleko s ním dojedete, nebo dražší, pokud sháníte něco novějšího a vybavenějšího.
 • Jak už bylo zmíněno, pokud nemáte nálepku Self-Contained, nemůžete nocovat, kde si usmyslíte, což může být občas docela otrava. Nic ale není nemožné, jen si budete muset občas za spaní zaplatit. (Pokud jste dobrodruzi a rozhodnete se to risknout a prostě někde zakempit, vězte, že vás jedno přenocování může stát $200 každého!)
 • Bavíme se o menších autech, tudíž i menší spotřebě (většinou). A na Zélandu je každý ušetřený dolar výhra!
 • Velikost je výhoda i nevýhoda. Někdo by mohl říct „čím větší, tím lepší“ – což je z části pravda. Pokud žijete v malém campervanu, kde se stěží posadíte na posteli, tak si párkrát zanadáváte a zastýskáte po něčem prostornějším. Na druhou stranu Novozélandské cesty jsou občas dost „dobrodružné,“ takže vás může velký a těžký van stát zapadnutí, a to nechcete. (I Non Self-Contained vehicle může být velký van, není to ale nejběžnější.)

SELF-CONTAINED

 • Ceny u Self-Contained se pohybují ve vyšších číslech. Můžete je sehnat od cca $5500, opět záleží v podstatě na všem.
 • Na druhou stranu, peníze vynaložené na koupi Self-Contained vanu můžete ušetřit na poplatcích za kempy. Jak už bylo zmíněno, můžete prostě zastavit a přespat téměř kdekoli, což není ani tak výhoda, jako hlavní důvod pro koupi Self-Contained.
 • I když ušetříte peníze, čas a nervy při hledání místa pro přespání, ostatní náklady jsou přirozeně vyšší pro velké vany než menší auta.

Zde jsou podmínky pro získání statusu Self-Contained:

 • Nádrž s ČISTOU VODOU
 • DŘEZ
 • Nádrž na POUŽITOU VODU
 • ZÁCHOD
 • uzavíratelný ODPADKOVÝ KOŠ 

Tyto body by měli zajistit majitelovu soběstačnost vydržet bez potřeby doplnění vody po dobu 3 dnů. Všechno musí být pevně ustaveno tak, aby při jízdě nedošlo k žádnému pohybu. 
Detailně vysvětlené podmínky získáte kliknutím na nálepku!

Ani majitelé Self-Contained vehicles ale nemají neomezené možnosti. Na Zélandu najdete totiž místa nebo celé oblasti, kde je výslovně zakázáno přenocovat mimo campgrounds, např. národní parky apod. Každopádně existují také free kempy vyhrazené pouze pro Self-Contained vehicles, takže se nemusíte bát, že nebudete mít kde zastavit na noc!

Jak už bylo zmíněno, hodně záleží na období, kdy chcete auto koupit/prodat. Van, který koupíte v říjnu za $4000 prodáte v květnu stěží za $2500. Na druhou stranu, pokud kupujete mimo sezónu, můžete na prodeji v sezóně i něco vydělat.

Asi většina z nás si jede na konec světa užít trošku toho hippie lifestylu, a tak nečekejte, že koupíte vyvoněné Ferrari. Všichni jsme jen backpackeři a náš van je náš domov, není tedy divu, že za rok nastřádáte pár škrábanců. Rozhodně neutrácejte vaše těžce našetřené dolary za auto, které jen dobře vypadá, nejsme v Evropě!

A kde se dá takový campervan nejlépe sehnat? Nejsnažší cesta je vždy od jiných backpackerů, tudíž přes facebookové skupiny WH NZ, kde denně najdete spousty nabídek nebo na http://www.trademe.co.nz/motors. Další možností je Car fair, který můžete navštívit ve velkých městech. Car fair mají tu výhodu, že si můžete prohlédnout fyzicky desítky aut a vybrat si na místě, aniž byste se obávali, že vám předchozí majitel na fotkách něco tají, jako tomu může být při kupování přes internet. Kdy, kde, co a jak najdete na http://www.carfair.co.nz/.
Tak hodně šťastných kilometrů, pohodlnou matraci a pohádková rána v pohádkové zemi!
PS: Nezapomeňte váš kočár pojmenovat!
Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Tak trochu jiná reportáž
Tak trochu jiná reportáž

Jelikož blogů je hodně, rozhodly jsme se, rozuměj dvě pražské softballistky v nejlepších letech, poskytnout naše ojedinělé zážitky širší veřejnosti ve formě podcastů :)

02.12.2019
Ze života cherry pickera
Ze života cherry pickera

Jak to chodí na třešních a jak utratit vydělané peníze?

24.10.2019 NZtko
WHS víza v KANADE
WHS víza v KANADE

Niektorí z vás sa chystajú do Kanady alebo o nej premýšľajú. Preto som pre vás pripravila článok, v ktorom sa dočítate nielen o working holiday vízach, ale aj o praktických radách, ktoré by vám mohli...

16.10.2019 @madein_czechoslovakia_
Coromandel
Coromandel

Cesta na poloostrov plný pláží včetně Hot water beach s horkou vodou či populárního Cathedral Cove.

08.10.2019 Duckie_on_the_way
Samoa - co vidět na Savai´i
Samoa - co vidět na Savai´i

Tipy na výlety na Somoiském ostrově Savai´i.

30.09.2019 VisitKiwiCZ