Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Domov je tam, kde zaparkuješ

15.04.2018 Magdaléna
kemping campervan camping život v autě
Domov je tam, kde zaparkuješ
Život na kolech má své strasti, ale hlavně neodolatelné kouzlo.

Jakmile se jednou rozhodnete vydat na druhý konec světa na Working Holiday, nejspíš nepočítáte s tím, že strávíte celý rok (několik měsíců) v hotelu. Můžete jezdit po hostelech („backpackerech“), nebo si pronajímat pokoj v soukromém domě, tím se ale uvážete na jedno místo, a proto jste na Nový Zéland samozřejmě nepřijeli. Nejlevnější, nepohodlnější a nejpraktičtější řešení je koupit campervan.

 


Pokud se v tom pořád trošku ztrácíte, tady máte stručné srovnání. Stačí si jen vybrat:
NON SELF-CONTAINED

 • Největší výhodou oproti Self-Contained je rozhodně cena. Je těžké říct, za kolik můžete takový campervan pořídit, záleží na velikosti, typu, stavu a také na tom, zda auto kupujete v sezóně, nebo na podzim/v zimě. V sezóně (září-leden) koupíte
 • Non Self-Contained campervan cca od $2000 do $4000, je to ale opravdu orientační. Můžete určitě sehnat i levnější, ale není jisté, jak daleko s ním dojedete, nebo dražší, pokud sháníte něco novějšího a vybavenějšího.
 • Jak už bylo zmíněno, pokud nemáte nálepku Self-Contained, nemůžete nocovat, kde si usmyslíte, což může být občas docela otrava. Nic ale není nemožné, jen si budete muset občas za spaní zaplatit. (Pokud jste dobrodruzi a rozhodnete se to risknout a prostě někde zakempit, vězte, že vás jedno přenocování může stát $200 každého!)
 • Bavíme se o menších autech, tudíž i menší spotřebě (většinou). A na Zélandu je každý ušetřený dolar výhra!
 • Velikost je výhoda i nevýhoda. Někdo by mohl říct „čím větší, tím lepší“ – což je z části pravda. Pokud žijete v malém campervanu, kde se stěží posadíte na posteli, tak si párkrát zanadáváte a zastýskáte po něčem prostornějším. Na druhou stranu Novozélandské cesty jsou občas dost „dobrodružné,“ takže vás může velký a těžký van stát zapadnutí, a to nechcete. (I Non Self-Contained vehicle může být velký van, není to ale nejběžnější.)

SELF-CONTAINED

 • Ceny u Self-Contained se pohybují ve vyšších číslech. Můžete je sehnat od cca $5500, opět záleží v podstatě na všem.
 • Na druhou stranu, peníze vynaložené na koupi Self-Contained vanu můžete ušetřit na poplatcích za kempy. Jak už bylo zmíněno, můžete prostě zastavit a přespat téměř kdekoli, což není ani tak výhoda, jako hlavní důvod pro koupi Self-Contained.
 • I když ušetříte peníze, čas a nervy při hledání místa pro přespání, ostatní náklady jsou přirozeně vyšší pro velké vany než menší auta.

Zde jsou podmínky pro získání statusu Self-Contained:

 • Nádrž s ČISTOU VODOU
 • DŘEZ
 • Nádrž na POUŽITOU VODU
 • ZÁCHOD
 • uzavíratelný ODPADKOVÝ KOŠ 

Tyto body by měli zajistit majitelovu soběstačnost vydržet bez potřeby doplnění vody po dobu 3 dnů. Všechno musí být pevně ustaveno tak, aby při jízdě nedošlo k žádnému pohybu. 
Detailně vysvětlené podmínky získáte kliknutím na nálepku!

Ani majitelé Self-Contained vehicles ale nemají neomezené možnosti. Na Zélandu najdete totiž místa nebo celé oblasti, kde je výslovně zakázáno přenocovat mimo campgrounds, např. národní parky apod. Každopádně existují také free kempy vyhrazené pouze pro Self-Contained vehicles, takže se nemusíte bát, že nebudete mít kde zastavit na noc!

Jak už bylo zmíněno, hodně záleží na období, kdy chcete auto koupit/prodat. Van, který koupíte v říjnu za $4000 prodáte v květnu stěží za $2500. Na druhou stranu, pokud kupujete mimo sezónu, můžete na prodeji v sezóně i něco vydělat.

Asi většina z nás si jede na konec světa užít trošku toho hippie lifestylu, a tak nečekejte, že koupíte vyvoněné Ferrari. Všichni jsme jen backpackeři a náš van je náš domov, není tedy divu, že za rok nastřádáte pár škrábanců. Rozhodně neutrácejte vaše těžce našetřené dolary za auto, které jen dobře vypadá, nejsme v Evropě!

A kde se dá takový campervan nejlépe sehnat? Nejsnažší cesta je vždy od jiných backpackerů, tudíž přes facebookové skupiny WH NZ, kde denně najdete spousty nabídek nebo na http://www.trademe.co.nz/motors. Další možností je Car fair, který můžete navštívit ve velkých městech. Car fair mají tu výhodu, že si můžete prohlédnout fyzicky desítky aut a vybrat si na místě, aniž byste se obávali, že vám předchozí majitel na fotkách něco tají, jako tomu může být při kupování přes internet. Kdy, kde, co a jak najdete na http://www.carfair.co.nz/.
Tak hodně šťastných kilometrů, pohodlnou matraci a pohádková rána v pohádkové zemi!
PS: Nezapomeňte váš kočár pojmenovat!
Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Z Jižáku na Severák
Z Jižáku na Severák

Z Christchurch se chystám trajektem do Wellingtonu, kde začne moje druhá polovina dobrodružství. DO cesty se mi ale postavila tropická cyklona a příroda mi tak na chvíli ukázala svou druhou...

10.02.2019 Duckie_on_the_way
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy

Příšernou noc po návratu z Austrálie vystřídala další podobná. Co se dělo a čím jsem si spravila náladu?

09.02.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Scotland Island
Austrálie - Scotland Island

Lodí na výlet na nedaleký ostrov, krmení divokých papoušků a konečně i klokanů.

30.01.2019 Duckie_on_the_way
Vodní svět v Sydney
Vodní svět v Sydney

Návštěva místního akvária a šnorchlovačka s pozorováním rejnoků.

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Výlet na koaly
Výlet na koaly

Taky byste si někdy v životě chtěli pochovat koalu?

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Austrálie - Sydney
Austrálie - Sydney

Prvních pár dní na rozkoukanou před roadtripem po východním pobřeží.

08.12.2018 Duckie_on_the_way
Práce Au-Pair
Práce Au-Pair

Mé první měsíce na Novém Zélandu s Kiwi rodinou.

19.07.2018 Duckie_on_the_way
Bluff - na jihu jihu
Bluff - na jihu jihu

Kratičký jednodenní výlet do Bluffu - městečka na jihu Jižního ostrova.

12.06.2018 Duckie_on_the_way
Vaření v přírodě
Vaření v přírodě

Typ pro příjemný den v Čechách pro dobrodruhy věčně na cestách, který plechovka fazolí a polívka z pytlíku jen tak neuspokojí ale i pro ty, co si jenom chtějí odpočinout od víru velkoměsta.

10.06.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak