Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Domov je tam, kde zaparkuješ

15.04.2018 Magdaléna
kemping campervan camping život v autě
Domov je tam, kde zaparkuješ
Život na kolech má své strasti, ale hlavně neodolatelné kouzlo.

Jakmile se jednou rozhodnete vydat na druhý konec světa na Working Holiday, nejspíš nepočítáte s tím, že strávíte celý rok (několik měsíců) v hotelu. Můžete jezdit po hostelech („backpackerech“), nebo si pronajímat pokoj v soukromém domě, tím se ale uvážete na jedno místo, a proto jste na Nový Zéland samozřejmě nepřijeli. Nejlevnější, nepohodlnější a nejpraktičtější řešení je koupit campervan.

 


Pokud se v tom pořád trošku ztrácíte, tady máte stručné srovnání. Stačí si jen vybrat:
NON SELF-CONTAINED

 • Největší výhodou oproti Self-Contained je rozhodně cena. Je těžké říct, za kolik můžete takový campervan pořídit, záleží na velikosti, typu, stavu a také na tom, zda auto kupujete v sezóně, nebo na podzim/v zimě. V sezóně (září-leden) koupíte
 • Non Self-Contained campervan cca od $2000 do $4000, je to ale opravdu orientační. Můžete určitě sehnat i levnější, ale není jisté, jak daleko s ním dojedete, nebo dražší, pokud sháníte něco novějšího a vybavenějšího.
 • Jak už bylo zmíněno, pokud nemáte nálepku Self-Contained, nemůžete nocovat, kde si usmyslíte, což může být občas docela otrava. Nic ale není nemožné, jen si budete muset občas za spaní zaplatit. (Pokud jste dobrodruzi a rozhodnete se to risknout a prostě někde zakempit, vězte, že vás jedno přenocování může stát $200 každého!)
 • Bavíme se o menších autech, tudíž i menší spotřebě (většinou). A na Zélandu je každý ušetřený dolar výhra!
 • Velikost je výhoda i nevýhoda. Někdo by mohl říct „čím větší, tím lepší“ – což je z části pravda. Pokud žijete v malém campervanu, kde se stěží posadíte na posteli, tak si párkrát zanadáváte a zastýskáte po něčem prostornějším. Na druhou stranu Novozélandské cesty jsou občas dost „dobrodružné,“ takže vás může velký a těžký van stát zapadnutí, a to nechcete. (I Non Self-Contained vehicle může být velký van, není to ale nejběžnější.)

SELF-CONTAINED

 • Ceny u Self-Contained se pohybují ve vyšších číslech. Můžete je sehnat od cca $5500, opět záleží v podstatě na všem.
 • Na druhou stranu, peníze vynaložené na koupi Self-Contained vanu můžete ušetřit na poplatcích za kempy. Jak už bylo zmíněno, můžete prostě zastavit a přespat téměř kdekoli, což není ani tak výhoda, jako hlavní důvod pro koupi Self-Contained.
 • I když ušetříte peníze, čas a nervy při hledání místa pro přespání, ostatní náklady jsou přirozeně vyšší pro velké vany než menší auta.

Zde jsou podmínky pro získání statusu Self-Contained:

 • Nádrž s ČISTOU VODOU
 • DŘEZ
 • Nádrž na POUŽITOU VODU
 • ZÁCHOD
 • uzavíratelný ODPADKOVÝ KOŠ 

Tyto body by měli zajistit majitelovu soběstačnost vydržet bez potřeby doplnění vody po dobu 3 dnů. Všechno musí být pevně ustaveno tak, aby při jízdě nedošlo k žádnému pohybu. 
Detailně vysvětlené podmínky získáte kliknutím na nálepku!

Ani majitelé Self-Contained vehicles ale nemají neomezené možnosti. Na Zélandu najdete totiž místa nebo celé oblasti, kde je výslovně zakázáno přenocovat mimo campgrounds, např. národní parky apod. Každopádně existují také free kempy vyhrazené pouze pro Self-Contained vehicles, takže se nemusíte bát, že nebudete mít kde zastavit na noc!

Jak už bylo zmíněno, hodně záleží na období, kdy chcete auto koupit/prodat. Van, který koupíte v říjnu za $4000 prodáte v květnu stěží za $2500. Na druhou stranu, pokud kupujete mimo sezónu, můžete na prodeji v sezóně i něco vydělat.

Asi většina z nás si jede na konec světa užít trošku toho hippie lifestylu, a tak nečekejte, že koupíte vyvoněné Ferrari. Všichni jsme jen backpackeři a náš van je náš domov, není tedy divu, že za rok nastřádáte pár škrábanců. Rozhodně neutrácejte vaše těžce našetřené dolary za auto, které jen dobře vypadá, nejsme v Evropě!

A kde se dá takový campervan nejlépe sehnat? Nejsnažší cesta je vždy od jiných backpackerů, tudíž přes facebookové skupiny WH NZ, kde denně najdete spousty nabídek nebo na http://www.trademe.co.nz/motors. Další možností je Car fair, který můžete navštívit ve velkých městech. Car fair mají tu výhodu, že si můžete prohlédnout fyzicky desítky aut a vybrat si na místě, aniž byste se obávali, že vám předchozí majitel na fotkách něco tají, jako tomu může být při kupování přes internet. Kdy, kde, co a jak najdete na http://www.carfair.co.nz/.
Tak hodně šťastných kilometrů, pohodlnou matraci a pohádková rána v pohádkové zemi!
PS: Nezapomeňte váš kočár pojmenovat!
Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

New Plymouth
New Plymouth

Co na vás čeká při návštěvě města New Plymouth.

20.07.2019 VisitKiwiCZ
Napier
Napier

Kde se nachází novozélandské město Napier a co zajímavého můžete viět v jeho okolí.

01.07.2019 VisitKiwiCZ
Tauranga
Tauranga

Kde se nechází město Tauranga a jaké zajímavosti můžeme navštívit v jeho okolí.

21.06.2019 VisitKiwiCZ
Hamilton
Hamilton

Kde se nachází 4. největší město Nového Zélandu a co můžete vidět v jeho blízkém okolí.

10.06.2019 VisitKiwiCZ
Instruktorem v malém zimním středisku
Instruktorem v malém zimním středisku

Jak probíhala zimní sezona cestovatelky Martiny v malém zimním středisku Mt. Lyford.

04.06.2019 VisitKiwiCZ