Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Do jakého města letět

Kateřina Reehová Letenky

Víza máte v kapse a nyní je čas začít jednat. Vše začíná nákupem letenek, který následně určí nejen kdy a na jak dlouho na Nový Zéland vyrazíte, a zda navštívíte během své cesty v rámci stopoveru také další místa, ale také kde celé vaše novozélandské dobrodružství začnete. 

Z hlediska ceny letenek bývá nejlevnější cesta do nejblíže položeného a zároveň největšího města - Aucklandu, ovšem někdy jsou v nabídce letenky do Christchurch či dalších destinací za stejnou cenu. Jak si tedy vybrat ideální destinaci pro váš začátek?

Foto

Zdroj: Pixabay

První přistání

Při vaší cestě na Nový Zéland bude s velkou pravděpodobností první zastávkou právě Severní ostrov, konkrétně tedy Auckland, největší novozélandská metropole, ze které vylétá mnoho dalších vnitrostátních letů dále do menších měst. 

Ve vaší první destinaci vás čeká kromě prvního kontaktu s místními také velká kontrola, a to jak vašich víz, tak také zavazadel. Buďte na ni dobře připraveni a nepodceňte její důležitost. 

TIP: Více informací o kontrole víz, zavazadel, zákazech dovozu jednotlivých surovin a případných pokutách naleznete v našem článku Imigrační kontrola.

foto

Zdroj: pexels.com

Severní ostrov

Severní ostrov je z dvou hlavních ten bližší a zároveň také civilizovanější. Obývá ho 3,7 milionu obyvatel, což je více než trojnásobek osídlení Jižního ostrova. Nachází se tu jak největší město Nového Zélandu Auckland, ta také hlavní město země Wellington. Města jsou tu celkově mnohem dostupnější a dopravní síť modernější.

Na Severním ostrově se nejčastěji létá do těchto měst:

Největší město Nového Zélandu disponuje také největším z letišť, na které je směřována většina mezinárodních letů, které dále pokračují na vnitrostátních linkách.

Výhody: Ceny letenek do Aucklandu bývají pro svoji nejkratší vzdálenost nejvýhodnější. To ovšem nemusí být pravidlem, jelikož se Nový Zéland snaží zabránit velkému náporu na první cílovou destinaci, nabízí i letenky do dalších měst za stejné ceny, aby aucklandskému letišti ulevil. Turisté často volí právě Auckland jako svoji cílovou destinaci, protože je umístěn strategicky na severu ostrova a je odtud možné začít cestovat systematicky, postupně od severu k jihu. Najdete tu také největší nabídku aut na prodej, včetně tzv. car fairs, víkendových trhů s auty, kde můžete vybírat z množství backpackerských aut, která jsou ihned k prodeji. 

TIP: Více informací o nákupu auta naleznete v samostatném článku.

Nevýhody: Větší kumulace lidí a turistů znamená také delší čekací lhůty v bankách, a na úřadech, dražší služby a vyšší poptávka ubytování, a několikaproudové silnice s dopravními zácpami. Auckland je asi jediné místo na Novém Zélandu, kde se setkáte se skutečnou zácpou. Pokud nemáte žádné zkušenosti s řízením na druhé straně silnice, bude start právě v Aucklandu mírně stresující záležitostí, jelikož jeho centrum lze přirovnat k centru jakéhokoliv jiného většího evropského města.

TIP: Pokud vyrážíte na cesty po Novém Zélandu právě z Aucklandu, nezapomeňte ale navštívit také severní výběžek nad Aucklandem tzv. Northland, kde na vás čeká také množství turistických atrakcí včetně nejdelší pláže Nového Zélandu, písečných dun a nejsevernějšího bodu Nového Zélandu s majákem Cape Reinga. Tato místa se nejvíce vyplatí navštívit v létě, kdy si místní slunné pláže nejvíce užijete. 

Foto

Cape Rainga

Zdroj: Duckie_on_the_way

Severní ostrov

Hlavní město Nového Zélandu Wellington, je ve srovnání s Aucklandem o poznání klidnější. Také tu žije až třikrát méně obyvatel. Přesto je toto město dostatečně velké na to, abyste si zde v klidu zařídili vše potřebné. I Wellington má v jisté míře strategickou polohu, a to na jižním pobřeží Severního ostrova. Díky svému přístavu i letišti tak vytváří hlavní spojku se 100 kilometrů vzdáleným Jižním ostrovem, kam pravidelně několikrát denně vyráží trajekty, které přepravují automobily, osoby i další náklad. Pokud se tak chystáte přesunout na Jižní ostrov i se svým nově pořízeným čtyřkolým přítelem, pak je právě tento trajekt vaší jedinou volbou. Přeprava není ovšem z nejlevnějších, a dá se říct, že je srovnatelná s přelety letadlem. Tam ale auto nedostanete, a proto pokud plánujete začít svoji cestu na Jižním ostrově, finančně se vám více vyplatí doletět až tam, kde si následně pořídíte auto. Nezáleží, jestli budete automobil kupovat nebo pronajímat. Vždy myslete na to, že přeprava trajektem je drahá, proto se vám v případě půjčovny může vyplatit auto na jedné straně vrátit, přepravit se osobně a na dalším ostrově si jiné zase vypůjčit. 

Jak již bylo zmíněno, ceny letenek mohou být mírně vyšší, ale i srovnatelné s lety do Aucklandu, proto se při poptávce letenek nebojte zeptat i na tuto či jiné cílové destinace, než je Auckland, může se vám to vyplatit.

Jižní ostrov

Mnoho cestovatelů, kteří vyrážejí na Nový Zéland pouze na několikatýdenní dovolenou se bohužel k návštěvě Jižního ostrova mnohdy ani nedostanou, což je opravdu škoda, protože každý z ostrovů je velmi rozdílný a nabízí odlišný cestovatelský zážitek. Jižní ostrov je v porovnání se svým Severním bratrem mnohem divočejší. Kvalitní silnice jsou budovány zejména na hlavních tazích, na zbytku ostrova, zejména pak na úplném jihu, se můžete mnohdy setkat pouze se štěrkovými cestami. Města jsou od sebe vzdálenější a celková populace tak obrovské obytné plochy je pouze něco přes milion obyvatel. Nabízí se tu tak více prostoru pro divokou přírodu, včetně nejrůznějších zvířecích druhů. Těšit se můžete na množství endemických ptáků, ale i velké savce jako např. lachtany, delfíny či velryby. Milujete-li přírodu, pak návštěvy Jižního ostrova jistě nebudete litovat.

TIP: Více informací o unikátní fauně a floře najdete v samostatných článcích.

Na Jižní ostrov se nejčastěji létá do: 

Největší město Jižního ostrova, které se svou populací vyrovnává Wellingtonu, a je tam zároveň nejfrekventovanějším letištěm jihu. Nachází se na východním pobřeží a je lákavým cílem zejména pro milovníky kultury a umění. Bohužel se toto město nachází přímo na zlomu dvou litosférických desek, což s sebou přináší častá rizika zemětřesení. Z důvodu nutnosti častých oprav silnic a budov je tato poloha ideální také pro všechny, co mají zájem pracovat v oblasti construction, tedy na stavbách, kde je poptávka po práci téměř neustálá. 

TIP: Více informací o nejběžnějších druzích práce na Novém Zélandu včetně zkušeností jednotlivých cestovatelů naleznete v našem článku Zkušenosti z praxe.

I když to tak na první pohled nevypadá, i Christchurch má co nabídnout v oblasti krásné přírody a outdoorových sportů.

Stejně jako ve Wellingtonu ani tady nebudete mít problém s vyřizováním jakýchkoliv úřednických povinností, založením bankovního účtu apod. Je to velké, ale zároveň klidné město, ve kterém se na rozdíl od Aucklandu mačkat nebudete. 

Plánujete-li si pořídit auto, pak je Christchurch v rámci Jižního ostrova nejlepší volba. Cestovatelé, kteří svoji pouť po Novém Zélandu končí, odlétají zpátky domů často právě z Christchurch. Oproti Aucklandu je nabídka prodávaných aut samozřejmě nesrovnatelná, je ovšem stále velmi dostačující. 

Ceny letenek do Christchurch mohou být v rámci strategie odlehčení náporu aucklandského letiště stejně drahé jako ty do Aucklandu. Mohou být ale samozřejmě také dražší. Jste-li si jisti, že chcete začít cestovat na jihu, pořiďte si letenku sem hned s letenkou z Evropy tak, aby jste všechny destinace měli na jedné letence. Předcházíte tak případným potížím při zpoždění některých z letů. V případě, že budete mít koupenou letenku samostatně, pak vám při zpoždění nebude garantován náhradní let zdarma.

​Druhou nejčastější volbou letů na Jižní ostrov je malinkaté městečko Queenstown ležící ve vnitrozemí v jižní polovině ostrova a mnoha lidmi je, nebo byl považován za nejhezčí město Nového Zélandu. V posledních letech ale zažil velký rozvoj a dnes jde o poměrně turisticky hektické město, a to zejména díky své pověsti světového města adrenalinu. Jste-li milovníci sportů, které vám rozpumpují krev v žilách, pak byste toto místo jistě neměli vynechat. 

Výhody: Při volbě letu přímo do Queenstownu se teleportujete do krásného prostředí, aniž byste absolvovali cestu přes velká města a v případě, že vás zajímá jižní lokalita, vyhnete se také zdlouhavému cestování autem z Christchurch, které vám zabere okolo 6 hodin. Let do Queenstownu se vám vyplatí také zejména, cestujete-li za zimními sporty. Zde se budete nacházet téměř v centru veškerého zimního dění, proto do této lokality směřuje také množství backpackerů, kteří si hledají práci jako instruktoři či pracovníci v turistickém ruchu.

Nevýhody: Ceny letenek jsou dražší, stejně tak jako ubytování, které je tu díky turistické atraktivitě asi nejdražší v zemi. Menší město nabízí také menší množství poboček pošty, banky aj. 

foto

Cesta do Queenstownu

Zdroj: Duckie_on_the_way

Další destinace

Cestování letadlem je na Novém Zélandu velmi běžnou formou přepravy, a tak menší vnitrostátní letiště najdete téměř u každého města. Máte-li vybranou přesnou destinaci a nejste-li svázáni autem, pak se vám možná vyplatí koupit letenku na místo lístku na autobus. Bude sice o něco dražší, ale ušetří vám mnoho času a pohodlí.

TIP: Jaká jsou další větší města Nového Zélandu a co můžete vidět v jejich okolí, se dozvíte v našem článku Města po rozkliknutí vybrané destinace.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email