Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Daně

04.03.2019 VisitKiwiCZ Práce

Pokud na Novém Zélandu pracujete, pak za vás váš zaměstnavatel musí rovněž odvádět zálohy na daň z příjmu. Daňový rok na Novém Zélandu se počítá od 1.4. do 31. 3. a za toto období se porovnává výše zaplacených záloh oproti vypočítané dani z úhrnu vašich mezd.

Jak to funguje

Na základě vašeho daňového čísla IRD jste pravděpodobně již dřív obdrželi přihlašovací údaje do svého online registru. Zde tedy vidíte všechny vaše mzdy a zaplacené zálohy. V ideálním případě byste tu neměli být na konci roku poprvé, ale doporučujeme kontrolovat řádné odvedení zálohy po každé výplatě.

S největší pravděpodobností se součet záloh nebude přesně rovnat stanovené dani z příjmů. Teoreticky se může stát, že bude daň větší a finanční úřad po vás bude chtít doplatek. Taková situace je ale asi poměrně ojedinělá a mnohem častěji budete mít nárok na vratku. Ta navíc nemusí být úplně zanedbatelná, proto vždy doporučujeme o její vrácení zažádat.

Nový Zéland je poměrně dost drahá země, proto by bylo škoda nechat si ujít zisky, na které máte ze zákona právo. Vše je pouze o informovanosti.

TIP: Daň si tak můžete snadno sami odvodit podle tabulky pásem. Z vašich mezd je také strhávána obdoba našeho zdravotního pojištění. Zjistěte si její aktuální výši.

Foto

Zdroj: flickr.com

Rychlý přehled

TERMÍNY:

  • Daňový rok 1.4. - 31.3.
  • Start zpracovávání údajů  21.4.
  • Vracení přeplatků květen - červen

POVINNOSTI:

  • Novozélandský bankovní účet
  • IRD number - registrace do online systému

Automatické vrácení daní

Od daňového roku 2018/2019 dochází na Novém Zélandu ke změně v žádostech o vrácení přeplatku z daní, ke kterému by při splnění základních podmínek mělo docházet po skončení daňového roku automaticky. 

Veškeré vaše platy zanesené pod přiděleným IRD číslem budou elektronicky předány daňovému úřadu 20. den následujícího měsíce. Poté, co finanční úřad obdrží potřebné údaje, začne s výpočtem daní a následným vracením peněz na váš účet zadaný v systému MyIR. Peníze pak můžete na svém účtu očekávat nejpozději do konce června, mnohdy však i dříve.

Podmínky pro automatické vrácení daní

Pro to, aby vám po výpočtu byly přebytečné peníze automaticky vráceny, musíte ovšem splňovat pár základních podmínek:

Zkontrolujte si, že vás novozélandský účet je stále aktivní. Opouštíte-li Nový Zéland před uzavřením daňového roku, zařiďte si také internetové či mobilní bankovnictví, abyste měli k účtu i nadále přístup. Nechte si na něm také nějaký finanční obnos, aby vám ho případně banka nezrušila dříve, než stihnete vratku obdržet.

Samozřejmě musíte mít také aktuální IRD number se správně zadanými údaji. Zaregistrujte se a zkontrolujte pečlivě přehled všech příchozích výplat. Pokud nějaká chybí, kontaktujte svého zaměstnavatele a poproste ho o nápravu. Finanční úřad nekontroluje výpisy manuálně. Vychází z elektronických údajů v systému, což by pro vás v případě chybějících údajů mohlo znamenat, že se zbytečně připravíte o peníze, na které máte právo.

Automatický převod přeplatku

Splňujete-li výše zmíněné základní podmínky, pak už stačí jen čekat, až finanční úřad zpracuje údaje pod vaším IRD číslem. Stačí jen kontrolovat váš novozélandský bankovní účet, na který po úspěšném zpracování vypočítanou částku zašle, a to nejpozději do konce června.

Pokračuje-li váš pobyt na Novém Zélandu i nadále, pak se můžete těšit na příjemný finanční obnos na přilepšenou. V případě, že se již chystáte zemi opustit nebo jste už dokonce mimo Nový Zéland, pak doporučujeme převést si částku z místního účtu na ten český. Ideálním nástrojem pro převod je Currency Fair nebo Transferwise. díky nimž ušetříte na zbytečných poplatcích za převody měn apod.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email