Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Co zařídit

VisitKiwiCZ Cesta

Víza máte konečně v kapse a teď zbývá už jen vyrazit? Ne tak úplně. Neuspěchejte svůj odjezd a zkontrolujte si, že jste před odletem na tak dlouhou dobu vyřídili veškeré povinnosti a závazky.

fotka

Zdroj: PxHere

Co nezapomenout

Čím dříve ji koupíte, tím lépe. Ceny v průběhu roku stoupají. Na Working holiday víza doporučujeme pořídit si zpáteční letenku nebo mít průkazně dostatek financí na pobyt. Jinak se vám také může stát, že vás imigrační úřad pošle zpátky domů.  Pro maximální snížení ceny nás kontaktuje s daným termínem, rádi vám při výběru letu pomůžeme.

Cestovní pojištění na celou dobu pobytu je jednou z podmínek WHS víz. Nejde ale jenom o podmínku, ale zejména o vaše bezpečí, proto nepodceňte jeho výběr. Každému vyhovuje trochu něco jiného, proto je dobré výběrem a studiem jednotlivých nabídek strávit trochu času. Dejte si pozor zejména na pojištění sportů, práce a zubů. Nabízí se celá škála pojišťoven s nabídkou dlouhodobého cestovního pojištění.

  • Odhlášení ze zdravotní pojišťovny v ČR

Pokud plánujete odjet na déle, jak půl roku, můžete se ze své zdravotní pojišťovny odhlásit návštěvou na pobočce a vyplněním příslušného formuláře. Po dobu pobytu v zahraničí pak budete osvobozeni od platby zdravotního pojištění a ušetříte tak nejednu korunu. Musíte ovšem prokázat, že jste měli po celou dobu zaplaceno cestovní pojištění. Přesný postup pro odhlášení z pojišťovny najdete v našem článku Sociální a zdravotní pojištění.

  • Odhlášení z nájmu

V případě, že přebýváte v nájemním bytě, bude trvat, než vám vyprší výpovědní lhůta. Pokud vlastníte svůj byt, možná je čas poohlédnout se po nájemníkovi nebo sehnat někoho, kdo za vás bude řešit AirBnb.

Foto

Návštěva banky před odjezdem není od věci. Ujistěte se, že vaše platební karta je aktivována na výběry v zahraničí, nastavte si limity výběrů z bankomatu, případně založte internetové bankovnictví nebo mobilní bankovnictví tak, abyste mohli účet ovládat bez problému na dálku. Taky není od věci si pro případ nouze pořídit kreditní kartu, která vám může pomoci ve dnech nezdaru. Co třeba revoluční kreditka od Twista? Také si ověřte, že máte zaplaceny všechny pokuty či jiné dluhy, které by vám za tak dlouho dobu pobytu mohly pěkně naskákat.

Pokud máte v plánu řídit na Novém Zélandu auto, což více než doporučujeme, protože doprava jinými způsoby je tu komplikovaná, budete si muset zařídit mezinárdní řidičký průkaz, o kterém se dozvíte více v samostatném článku.

Další podmínkou WHS víz je mít na osobním bankovním účtu minimální částku 4200 NZD, což je v přepočtu zhruba 63 000,- (v závislosti na aktuálním kurzu). Doporučujeme si daný finanční obnos opravdu před cestou našetřit. Imigrační sice nekontrolují, jak dlouho peníze na vašem účtu leží a odkud jsou, ale myslete na to, že se vám budou moci hodit, alespoň jako záloha. 

  • Lékaři

Zajděte si před odjezdem ke všem lékařům. Zejména zubař je na Novém Zélandu za astronomické ceny. Ujistěte se tedy před odjezdem, že v následujících měsících nebude potřeba žádných větších zákroků. Navštivte i další lékaře (alergologa, kožního apod..) a nechte si předepsat léky, které užíváte na předpis do zásoby, včetně potvrzení s razítkem, že opravdu tyto léky užíváte. S tím nebývá na letišti velký problém, ale správně byste měli mít všechny léky v původním balením a s předpisem nebo potvrzením od doktora v angličtině. Pokud tedy chcete mít jistotu, že vám něco nezabaví, je lepší být připraven. Více o kontrole zavazadel na letišti se dozvíte v našem článku Imigrační kontrola.

  • Plná moc

Pokud vám zůstává v ČR zodpovědná osoba, které důvěřujete, není od věci nechat si úředně potvrdit plnou moc. Ta bude platit pouze na úkony, které přesně specifikujete (vyzvedávání pošty, jednání na úřadech apod.) a zařídit jí můžete na každé pobočce Check POINTU.

  • Pracovní a soukromé vazby

Nezapomeňte také upozornit zaměstnavatele nebo obchodní partnery, že se chystáte na nějakou dobu zmizet. Pokud podnikáte a chcete si na chvíli od všedního stresu odpočinout, pozastavte si živnost. Osvobodíte se tak od poplatků sociálního pojištění. To zdravotní pak stornujete návštěvou pobočky. Stejně tak jako s klienty se nezapomeňte rozloučit také s přáteli a rodinou a případně informujte blízké o vašich detailnějších plánech cesty a plánovaném pobytu.

fotka
  • Tisk dokladů

Nezapomeňte si před cestou připravit všechny důležité doklady do příručního zavazadla. Tedy především pas, letenky, pojištění, víza, potvrzení bankovního účtu a případné dokumenty potvrzující nutnost převážených léků.

  • Online záloha

Všechny vaše důležité doklady, fotky, dokumenty a podobné záležitosti si zazálohujte online na některé z datových úložišť.

  • Datová schránka

Pokud podnikáte nebo potřebujete jinak komunikovat s úřady, je ke zvážení také zřízení datové schránky.

 

Jak vidíte, tak pokud chcete odjet s čistým svědomím, nestačí jen zabalit batoh a nasednout do letadla, ale chce to cestu pořádně promyslet. Po tomto kolotoči úřadů už vás čeká jen samá paráda.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email