Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Co zabalit

VisitKiwiCZ Cesta

Letenky nakoupeny, vše zařízeno, zbývá pár týdnů do odletu a vy začínáte přemýšlet, jak vměstnat věci na rok žití do 25 kilového batohu? Máme pro vás pár tipů, na co nezapomenout a co naopak můžete nechat doma.

Při balení si nejdřív poskládejte všechny věci, které chcete vzít s sebou přehledně před sebe, ať vidíte, co vám chybí. Potom začněte postupně balit od těch nejdůležitějších věcí, postupně vám tak budou zůstávat méně potřebné věci, na které už možná v batohu nezbyde místo a vy se s nimi budete muset na nějaký čas rozloučit.

Pokud hodláte po Novém Zélandu cestovat a nesedět v jednom hotelu, určitě dejte přednost kvalitní krosně před kufříkem na kolečkách. Budete mít život jednodušší. Velký batoh se vám může navíc hodit i na vícedenní trekování.

 

TIP: Jak vybrat správný batoh vám poradí profíci z Hanibal.cz.


Co nezapomenout


  • Doklady a peníze

Samozřejmě nejdůležitější je mít v pořádku pas (s platností alespoň 3 měsíce po plánovaném návratu do ČR), připravená vytištěná víza, pojištění, mezinárodní řidičák, případně další doklady, bez kterých se neobejdete nebo by jejich vyřízení bylo zbytečně drahé či komplikované.

TIP 1.:Jak dlouho trvá vydání pasu a kde si o něj zažádat se dozvíte v našem článku Pas a řidičák nyní snadněji

TIP 2: Čtěte, jak dostat bezpečně peníze přes celý svět.

  • Telefon a počítač

Smartphone je téměř nepostradatelným každodenním pomocníkem na cestách. Díky němu máte navigaci, spoustu užitečných cestovatelských aplikací, můžete si přes něj hledat práci a pak obvolávat zaměstnavatele. Bez telefonu se tu takřka neobejdete. Pozor, při pořizování místní SIM karty. Ne každý telefon je kompatibilní s každou SIM kartou, o čemž se více dozvíte v našem článku Telefon a internet. Pokud plánujete psát blog, pracovat online na cestách, nebo jen chcete větší monitor při surfování na internetu, vezměte si s sebou i počítač. Rok je dlouhá doba, za kterou ho jistě využijete. Záleží ovšem na vašem plánu, pokud plánujete trávit opravdu hodně času v přírodě, mohl by vám také přínášet starosti.

  • Bezpečnostní zavazadlo či ochranné bezpečnostní prvky

Pro ochranu vašich financí, dokladů a elektroniky doporučujeme nákup bezpečnostních zavazadel či jiných ochranných prvků (zámečků, kapsiček na doklady pod oblečení aj.) od  značky PacSafe.

TIP: Přečtěte si nás článek cennosti v bezpečí a seznamte se před nákupem se všemi bezpečnostními vychytívkami batohů PacSafe.


  • Kvalitní boty- pohory

Věc, na které se nevyplatí šetřit. Pohodlné a nepromokavé boty jsou číslem jedna každého backpackera. Při hikování se pak nebudete muset prát s tím, co vás kde tlačí nebo studí, ale jen se svou fyzičkou. Pokud ještě žádné nevlastníte, pořiďte si je včas, třeba na Hanibal.cz, abyste si je stihli prošlápnout a nesedřeli si hned na prvním tracku nohy do krve. Také si nezapomeňte před cestou boty dobře naimpregnovat, ať zůstanete v suchu cestou necestou.

  • Nepromokavé oblečení

Nepromokavá svrchní vrstva oblečení je také k nezaplacení. Ideální je slabá Goretexová bunda, kterou lehce sbalíte do batůžku na cesty. Pokud nemáte finance na tak kvalitní oblečení, určitě to chce alespoň pořádnou pláštěnku. Pokud budete mít i nepromokavé kalhoty, tak jedině dobře, doma je určitě nenechávejte.

  • Teplé oblečení

Nezáleží, jestli jedete na Nový Zéland v létě nebo v zimě. Teplá bunda se vám jistě bude hodit v každém roční období, speciálně pokud bydlíte v autě. K večerům může být chladno a na trecích v horách může být i přes léto zima, speciálně když fouká. A že tam fouká. Opravdu doporučujeme věnovat pozornost i odolnosti vůči větru. Směr větru se často rychle mění a jakmile začne foukat od jihu – z Antarktidy, jde do tuhého a vaše oblečení bude podrobeno pořádné zkoušce. Funkční outdoorové oblečení je určitě jedna z věcí, které se vyplatí zabalit s sebou, protže na místě se vám prodraží. Pokud chcete být aktivními turisty, doporučujeme proto i další vrstvy funkčního oblečení. Mrkněte třeba na náš e-shop na oblečení z Merina. Merino sice pochází z novozélandských ovcí, ale výroba konečného produktu je prováděna v Asii, proto nepočítejte, že si zde nakoupíte za levno.

  • Foťák a příslušenství

Jestliže přemýšlíte do čeho investovat, tak dobrý foťák, pokud s ním umíte zacházet, by měl rozhodně být na předních příčkách. Uvidíte neuvěřitelné množství krásy a byla by škoda kvalitně ji nezaznamenat. Berte v potaz, že budete fotit zejména fenomenální krajinu a tu objektiv mobilního telefonu zprostředkovává jen velice těžko. Nezapomeňte i na případné náhradní baterie, nabíječky a paměťové karty. U paměťových médií věnujte pozornost tomu, že jejich životnost bývá často všelijaká a že zde budou často podrobeny horku, zimě, vlhku a podobně. Pokud nechcete riskovat ztátu, vybírejte spolehlivé značky.

TIP: Pořiďte si na cesty bezpečnostní batoh PacSafe Camsafe, ve kterém bude veškerá vaše foto technika v bezpečí.

  • Sportovní kamera

Vlastníte-li GoPro kameru, určitě jí nenechávejte doma v šuplíku. Zéland je plný adrenalinových dobrodružství a vodních aktivit od bungee jumpingu, přes rafting, seakayaking, plavání s delfíny až po skoky s padákem. Tyhle chvíle by neměly zůstat nezaznamenány.

  • Platební karty

Nezapomeňte si ověřit, že vaší platební kartě nekončí platnost, a že je aktivovaná na platby v zahraničí a online platby.

TIP: Zvažte před odjezdem také zřízení kreditní karty, která vám v případě nutnosti nenechá ve štychu. 

  • Převaděč napětí a rozbočovač

Na Novém Zélandu mají rozdílný vstup do zásuvky, takže bez přechodky se tu neobejdete. A protože nabíjet bude pořád potřeba, vezměte si s sebou také alespoň rozdvojku, ideálně více. Bude vám tak stačit jeden základní rozbočovač, do kterého zapojíte českou rozdvojku a hned můžete nabíjet víc zařízení najednou. Pokud máte, tak si vezměte i nabíječku do zapalování. Je malá, takže nezabere místo a nabídne vám další příležitost nabíjení. Jinak ji ale také na Zélandu koupíte za pár dolarů. Máte-lli v plánu žít v campervanu, pak se vám jistě vyplatí také popřemýšlet o pořízení převaděče napětí do auta, díky kterému budete moci nabíjet elektronické přístroje nutné k zapojení do zásuvky přes zapalování v autě. I to se dá ale pořídit za celkem rozumnou cenu přímo na místě.

  • Švýcarák / multitool

Cestovní nožík, to je multifunkční pomůcka, která se může hodit za každé situace. A i když na každodenní přípravu jídla možná budete používat klasický kuchyňský nůž, na více denní tracky do přírody nebo zkrátka jako záloha do batohu se hodí.

  • Léky a lékárnička

Především nezapomeňte na vaše léky na předpis a vezměte si jich dostatečné množství. Pak se také vyplatí připravit si další základní léky a masti pro případ potřeby. Na trackování také doporučujeme zabalit si lékárničku obsahující obvazy, náplasti, desinfekce apod. více informací o tom, co nezapomenout přibalit najdete v našem článku Cestovní lékárnička

TIP: Nezapomeňte si také včas zařídit případná očkování.

  • Sluneční brýle

I přesto, že Nový Zéland leží daleko od rovníku, slunce je tu extrémně silné a brýle s kvalitním UV filtrem jsou tu nepostradatelným doplňkem, který oceníte jak při řízení či v přírodě, tak i pro každodenní potřebu. 

  • Čelovka

Čelovka patří mezi další nepostradatelné nástroje při vašem cestování, především pak pokud plánujete přespávat v autě či po kempech nebo chodit na výlety do přírody. Není od věci si jí s sebou přibalit do batůžku i na krátký výlet. Pokud nechcete investovat do čelovky, vystačíte si určitě i s klasickou baterkou. Investice to ale není nijak závratná a stan se vám pak ve tmě bude stavět lépe, stejně jako vaření nebo jakékoliv další úkony, na které je lepší mít obě ruce volné. Mohou se hodit i náhradní baterie, jelikož tužkové baterie jsou zde zpravidla poměrně drahé.

  • Powerbanka

Nepostradatelný společník na cestách každého backpackera. Však to znáte, telefon se zásadně vybijí, když je to nejmíň potřeba.

TIP: Kvalitní powerbanky pro cestovatele nabízí Ilin.cz.

  • Externí úložiště dat

Pokud hodláte na Zélandu fotit, natáčet nebo pořizovat cokoliv, o co byste neradi přišli, je dobré si věci zálohovat. Při poškození zařízení, ztrátě nebo krádeži vám pak zbyde alespoň vzpomínka. Nenechávejte ale úložiště dat společně s počítačem či foťákem, tak se vám může stát, že zmizí oboje. Pokud máte během cest přístup na internet, zálohujte si fotky online. Můžete tak ušetřit místo v batohu.

  • Hudba, knihy, čtečka knih

Cesta letadlem, čekání na letišti, deštivé dny nebo dlouhá jízda autem, tady prostě nesmí chybět vaše oblíbená hudba. Taková čtečka knih plná knížek může být ideálním společníkem pro dlouhé zimní večery, nenáročným na energii, úsporným na prostor.

  • Čepice, rukavice, šátek

I tyhle kusy oblečení se vám mohou hodit během celé sezony a nezabírají tolik místa, aby bylo třeba je nechat doma. Jak už jsme zmínili, věnujte pozornost kvalitě a materiálu. Zdejší podmínky vám často ukáží, že není čepice, jako čepice.

  • Funkční oblečení

Moirová trika na sport nebo podvlíkačky, vše co má nějakou kvalitu se vyplatí si zabalit s sebou.  Klasické oblečení by mělo jít stranou na úkor prostoru.

  • Kosmetika

To může být na Zélandu drahá záležitost, zvažte ale, co všechno skutečně do přírody potřebujete a bez čeho se můžete obejít.

  • Fotky nejbližších

Ty se dá vždycky vidět online, ale není nad to mít své blízké stále na očích. Loučíte-li se na dlouhou dobu s někým blízkým, kdo vám bude opravdu chybět, jednu fotku v té záplavě věcí jistě někam vložíte.

  • Alkohol a tabák

Pokud nepohrdnete nějakou tou štamprličkou nebo si rádi potáhnete s cigárka, vezměte si co možná maximální povolené množství alkoholu a tabáku s sebou. Důvodem je opravdu vysoká cena, takže s tímhle zbožím nejen ušetříte, ale je to také skvělý dárek nebo nástroj pro směňování za další služby ať už s krajany, tak i jinými cestovateli. Jaké jsou limity dovozu na osobu se dozvíte v našem článku Imigrační kontrola.

TIP: Jste-li kuřáci, jistě vám nezabere příliš mnoho místa také kapesní cestovní popelníček, díky kterému si budete moci vychutnat svou oblíbenou cigaretu i na tom nejkrásnějším výhledu uprostřed divočiny. Chovejte se k přírodě zodpovědně a odnášejte si své nedopalky s sebou.

  • Dárky z České republiky

​​Máte-li na Novém Zélandu přátele nebo počítáte s tím, že si tu jistě nějaké najdete, pak s sebou můžete přibalit také nějaký ten malý dáreček odkazující či upomínající stát, ze kterého pocházíte. Stačit může pohlednice Prahy či jiná drobnost. Reprezuntujete-li rádi náš národ, pak si na cestu pořiďte originální tričko značky Woox, které ve svém kreativním designu spojuje novozélandskou a českou kulturu.

fotka

Zdroj: PxHere

Co se hodí, ale pořídíte to i na místě


Kapacita batohu není nekonečná, proto se snažte vyvarovat zbytečně velkým věcem a zkuste zvážit, jestli nebude jednodušší pořídit si je po příjezdu. Následující seznam věcí považujeme za velmi praktické, pokud se vám prostě už do batohu nevměstnají, nic se neděje, lehce je pořídíte na Zélandu.

  • Opalovací krém

Používání krému s faktorem na Zélandu rozhodně nepodceňte. I když slunce příliš nesvítí, kvůli velké ozonové díře nad Zélandem rychle spaluje a to často i přes oblečení. Rozhodně nepořizujte krém s nižším faktorem, než 30, deálně však 50.

  • Sprej proti hmyzu

I vy se nejspíš střetnete v boji s dotěrnými sand flies, malými muškami, které se podobají našim octomilkám. Nejsou ale zdaleka tak nevinné a je třeba jim ukázat kdo je tu pán. Požírají především na jižním ostrově, brzy z rána a před západem slunce. Jejich oblíbenou stravou jsou zejména kotníky, ale s radostí si pochutnají i na jakékoliv jiné části vašeho těla. Běžným evropským repelentům se ale tito neřádi jen vysmějí, a tak možná bude lepší koupit sprej až na místě. Určitě na to ale nezapomeňte, protože vás jinak může čekat nejeden krušný večer.

  • Kniha

Zabere hodně místa a váhy v zavazadle, ale pokud jste čtivci, asi bez toho do letadla nenasednete. Na Zélandu existují po různých městech rozmístěné staré ledničky, ve kterých ale nenajdete jídlo, ale recyklované knihy. Odtud si můžete cokoliv vzít nebo sem cokoliv vložit pro další čtenáře. Pokud tak nechcete zabírat místo v batohu, můžete zvolit anglické čtení zdarma.

  • Stan, karimatka, spacák

Pokud máte v batohu místo, proč ne, ale spíš ho mít nebudete a tyhle věci vám zabírají opravdu hodně prostoru. Lepší variantou tak může být, zkusit poptat koupi veškerého kempingového zboží na nějakých facebookových skupinách.

  • Kempingové vybavení

Ešus, termoska, nože a příbory, to všechno seženete na Novém Zélandu za pár šlupek. Pokud chcete ušetřit, vyplatí se nákup tohoto vybavení v síti obchodů Warehouse. To je skutečný ráj pro backpackery. Pokud hledáte spíše kvalitní zboží, pak doporučujeme zajít do obchodu Katmandu. S kvalitou ovšem samozřejmě roste i cena.

  • Šampony, kondicionery, tekutá mýdla

Zabírají velkou váhu batohu a za podobnou cenu je seženete i na Zélandu. Místo tak můžete nechat dražším předmětům.

  • Oblečení na běžné nošení

Samozřejmě si s sebou oblečení zabalte, nemusíte to ale přehánět. Stačí pár kusů od každého druhu. Co bude potřeba, dá se pořídit. Pokud ale trváte na značkovém zboží nebo oblíbeném vymazleném outfitu, tak radši berte s sebou.

  • Oblečení na pohovor

Pokud máte v plánu poohlédnout se po nějaké honosnější práci, zabalte si s sebou alespoň jedno slušné oblečení, ve kterém budete moci absolvovat pohovor. Pokud práci dostanete, můžete zbytek dokoupit.

  • Oblečení na práci

Dopředu nevíte, kde budete pracovat, takže ani jaké oblečení bude třeba. Pokud se ale bude jednat o práci na farmě, budou vám stačit kvalitní pevné boty, zbytek si vezměte něco ošuntělého, ať vás nemrzí, když si to zničíte.

TIP: Kde nakupovat se dozvíte v samostatném článku Nakupování.

Příruční zavazadlo


Cesta na Nový Zéland je dlouhá, může trvat i několik dní a příprava příručního zavazadla je tak celkem důležitá. Dobře si tedy rozmyslete, co dáte do kterého batohu. Po odbavení už je pozdě. V první řadě samozřejmě myslete na věci, které potřebujete k dopravení se do cílové destinace.

  • Letenky
  • Pas
  • Víza
  • Pojištění
  • Peněženka - platební karta, peníze

TIP: Mějte své cennosti na cestách stále pod kontrolou - pořiďte si bezpečnostní prvky či batoh od PacSafe a cestujte v klidu.

 

Dále myslete také na své pohodlí a čím se na tak dlouhé cestě zabavíte. Doporučujeme zabalit si:

 

Nezapomeňte také na hygienu. Na palubu letadla si můžete vzít celkem maximálně litr tekutin, velikost jednoho kusu je limitována na 100ml. Vše si připravte do plastového zavíracího pytlíku ke kontrole.

 

Do zbytku prostoru budete muset ještě vměstnat elektroniku, která by se mohla ve velkém zavazadle po cestě poškodit (počítač, foťák aj.) Jste připraveni, teď už jen nezmeškat letadlo.

TIP: Jakou krosnu nebo batoh si vybrat? Koukněte se na nabídku e-shopu Hanibal nebo se inspirujte v blogovém článku Jak vybrat bágl a pohory autorky Duckie_on_the_way.

Nejbližší akce

Žádné naplánované akce

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email