Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Christchurch

31.07.2019 VisitKiwiCZ

Město Christchurch se rozprostírá v severnější polovině Jižníno ostrova, těsně nad nejvýraznějším výběžkem celého východního pobřeží. Svou populací je hned téměř stejně velké jako hlavní město  Wellington, čímž se řadí na druhou-třetí pozici na žebříčku největších měst Nového Zélandu. Stává se tak automaticky také největším městem Jižního ostrova, a tak i důležitou leteckou dopravní tepnou.

 

Christchurch
Christchurch  zobrazit na Google

Doprava

Letenky sem můžete pořídit za stejné ceny jako do Aucklandu, což je ideální způsob, jak se vyhnout hektickému začátku v největší novozélandské metropoli. Z Jižního ostrova se jedná o jednoznačně nejlepší místo pro shánění campervanu, který vám ulehčí další dopravu po ostrově. Nabídce velkoměsta, ale určitě konkurovat nemůže.

 

Kam vyrazit

Hlavní ikonou města je kostel Christ church, po kterém je město také pojmenováno. Ten se nachází na náměstí Cathedral Square. V současné době ale bohužel nabízí smutnou podívanou, vyobrazující sílu přírody, a to pohled na krásný, ovšem z půli rozpadlý, silným zemětřesením poničený kostel. Toto náměstí je považováno za samotné srdce města. Konají se tu městské trhy a také tudy projíždí vyhlídková městská tramvaj, která vás bez námahy provede dalšími krásami města.

Minout byste neměli také známé nákupní centrum Re:START v ulici Cashel street, které bylo vystavěno z lodních kontejnerů po katastrofickém zemětřesení v roce 2011. To srovnalo se zemí velkou část města a pohřbilo tak  nejen domovy místních lidí, ale také na nějakou dobu zastavilo přísun financí z turistického ruchu. Obyvatelé se ale nevzdávají a snaží se městu obléct nový kabát, který sem znovu vrátí život. A to se jim určitě daří. Díky uměleckým dílům, designovým výtvorům, sochám a všudypřítomnými nádhernými graffiti se stává z návštěvy Christchurch kulturní zážitek. Ten můžete posílit také návštěvou The Arts Centre, muzea Canterbury nebo Galerie umění. 

Tíhnete-li k přírodě, pak se můžete vydat za hezkými výhledy turistickou lanovkou Christchurch gondola na vrchol hory Mount Cavendish. Christchurch je díky velkému množství městským parků a zahrad známý také jako Garden city, tedy město zahrad. Navštívit můžete třeba Hagley Park nebo Christchurch Botanic Gardens.

Kam v okolí

Nejen město jako takové, ale i jako okolí stojí za průzkum. Vynechat byste jednoznačně neměli:

Zemětřesení

Město Christchurch bohužel leží v pásu zlomu lytosférických desek, kvůli kterému zde dochází k častým zemětřesením. Ta tu probíhají téměř každý den, jejich síla je ale tak mizivá, že je ani nepocítíte. Jednou za čas ale bohužel intenzita zesílí a matka příroda vykoná své.

Poslední největší zemětřesení, při kterém bylo zdevastováno město a usmrceny desítky lidí zažil Christchurch 21.února 2011. Pokud vás zajímá více o historii zemětřesení v této oblasti, navštivte muzeu zemětřeseníkteré vám jistě odpoví na nejzvídavější otázky. 

 

Hrozící zemětřesení by neměl být důvod, proč se tomuto městu vyhýbat. Je vždy ale dobré vědět, jak se v takové krizové situaci chovat. Více informací naleznete v našem článku Zemětřesení.

 

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak