Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

WHS víza Chile

VisitKiwiCZ Chile

Pokud si nevyklikáte víza na Nový Zéland, jako například my, v roce 2018, jsou zde ještě další možnosti WHS víz po světě. A my využili WHS do Chile.

Pokusíme se Vám přiblížit, jak o tato víza zažádat, co dělat, když je dostanete, jak si najít práci, a jak to tu vůbec chodí. Zároveň, pokud máte srdce nomáda, poradíme, jak si zde zakoupit auto, které lze předělat na obytné. Co dělat, když práce nevyjde, protože i to se může stát, a také pro Vás zprostředkujeme tipy a rady na cestování a trekování po Chile. Vše sepíšeme do několika článků, aby jste měli přehled a my Vás nezačali nudit :) Jmenujeme se Patrik a Hanka a tímto Vás rádi poznáváme a zveme k těmto pár řádkům, které Vám usnadní cestu za dobrodružstvím Jižní Amerikou.

Proč WHS do Chile a jak je získat

WHS víza, neboli Working Holidays jsou víza, která by nám měla umožnit pracovat a zároveň cestovat v zahraničí.

Pro WHS v Chile platí podobná kritéria, jako na Novém Zélandu. Pracovat pro jednoho zaměstnavatele se smí max. 6 měsíců. S prací je to zde ale jiné. Určitě nepočítejte s tím, že najít práci je jednoduché, a že si zde vyděláte. Minimální mzda, na kterou se můžete dostat, se tu pohybuje kolem 400.000 pesos, což je na naše 13.600Kč. Žádná výhra. Počítejte s tím, že to co si zde vyděláte, tu i necháte. Takové ty nulové náklady. Nepředpokládejte, že si odsud odvezete peníze, které si uložíte do banky a řeknete si: "Našetřil jsem si prací v Chile.”

Dá se tu sehnat práce jak na černo, tak i na smlouvu. My ale zvolili cestu “nestůj a cestuj”, což vás posune krásnou krajinou Chile, z místa na místo, (takže ji máte šanci poznat celou). Jelikož je Chile nejdelší zemí na světě, bude vám také trvat, než ji celou projedete. Budete muset navštívit i Argentinu, a když už budete tady, tak by byl hřích nenavštívit Peru a Bolívii. To znamená dost míst k navštívení a dlouhé přejezdy. Všichni z nás, co cestujeme, máme nějaký budget, a podle toho se chováme. My se vám budeme snažit upřesnit naší cestu, výhody WHS do Chile i bez trvalého příjmu, nebo WORKAWAY, kdy cestujete s minimem nákladů, tak jako my.

foto

Výhody WHS v Chile, i když tu nebudete pracovat

  1. Nemusíte cestovat do Argentiny (popřípadě jiné země) po třech měsících, abyste si obnovili svá turistická víza.
  2. Získáte chilskou občankou se kterou máte spoustu výhod a ceny jsou jako pro místní, a ne jako pro turisty (hlavně co se vstupů do národních parků, vodopádů či trajektů týče - jen se nezapoměňte ohradit, že tu občanku máte, již se nám párkrát stalo, že dělali, že ji nevidí
  3. Koupě auta - díky RUT (číslo občasnky) máš vše o dost snažší a nemusíš řešit problémy jako je hledání jiného RUT, na které to auto napíšete. Auto bude jen vaše a lépe ho i prodáte.
  4. Komunikace na úřadech - vše je daleko rychlejší a přehlednější, než když se taháte neustále s pasem, který se může lehce ztratit. Takhle máte malou kartičku - občanku a nic víc nepotřebujete. A váš pas zůstane na bezpečném místě.
  5. Založení bankovního účtu - bez RUT čísla (čísla občanského průkazu) to nejde, a tak máte jedinečnou možnost si nechat výplatu zasílat na účet nebo jednoduše si vložit peníze na kartu, kterou pak bez problémů můžete platit v Patagonii, protože VISA tam občas nefunguje a vy nemusíte při výběru z bankomatu platit ty šílené poplatky za převod měny a použití bankomatu.
  6. Koupě předplacené sim karty - sim karta s "plánem" se tu dá koupit, ale k aktivaci je třeba mít opět RUT číslo. Nejlepší operátor je ENTEL, který má nejširší pokrytí a měsíční plán, který máme my nás vyjde na 10.000 pesos a máme v něm volání, SMS a 15GB internetu. Zde to většinou chodí tak, že sociální sítě, jako je Facebook, Instagram a Twitter jsou zde zadarmo a neměly by čerpat žádná data.
  7. Práce na sebe - Vše zde začíná a zatím sem tento rok vycestovalo jen 30 Čecháčků a dle chilské ambasády hlavně za surfingem nebo pozicí lyžařského instruktora. Vypozorovali jsme, že tady si Chilani dělají byznys absolutně ze všeho, tak proč si nezkusit svůj vlastní byznys? Třeba takovou káru s kafem nebo sendvičema! Kávu tu nedělají buď vůbec, nebo jen instatní a účtují si neuvěřitelnou částku! Takže stačí koupit nějaký kávovar, předělat auto a můžete to tu rozjet! Suma sumárum můžete cestovat a vydělávat si zároveň :) Nebo si prostě pronajmout dům na dlouho a udělat Air bnb atd. Možností je tu mnoho, inspiraci se meze nekladou, vše tu je ve vývinu, takže je vše nové a díky naším zlatým ručičkám a mozkům (věřte, vím, o čem mluvím) máme navrch.
  8. Low - cost cestování - Pokud nechcete pracovat a chcete spíše cestovat, doporučíme možnost WORKAWAY. To zde fičí jedna báseň, a většinou máte ubytování a stravu zadarmo. Takže prakticky šetříte. Někdy se může i stát, že pokud budete dobří, tak Vás rovnou zaměstnají.
foto

Kde hledat práci

Při hledání práce přes internet využijete zejména tyto odkazy:

Určitě stojí za to se podívat i na sociální sítě, jako je například skupina na Facebooku "thechileexperience", a tak podobně, kde můžete najít zkušenosti dalších cestovatelů. 

Typy prací

  • Pohostinství - Vyplatí se jen ve velmi turistických místech - Puerto Varas, Frutillar, Puerto Montt, Valparaíso atd. V oblasti Los Lagos je mnoho sopek a jezer, kam rádi jezdí Němci, Francouzi, Američani atd, a tak bude váš hlavní příjem z dýšek. Průměrná mzda 300.000 - 400.000 pesos.
  • Au-pair - Nutnost znalosti španělštiny a možnost je hlavně v hlavním městě Santiago. Průměrná mzda 270.000 pesos.
  • Učitel/ka angličtiny - Buďto na institutu nebo soukromě. Spousta Chilanů anglicky neumí, a tak zde bude velký zájem o možnost naučit se anglicky. Opět počítejme spíše s centrem Chile, tedy Santiago a okolí. Průměrná mzda 400.000 - 800.000 pesos.
  • Průvodce - Pokud máte dobrou španělštinu a angličtinu a jste v dobré kondici, je dost možné, že si najdete práci jako "Tour guide", který dokáže komunikovat s klienty. Zde si lze vydělat velmi dobře na dýškách, záleží jakou klientelu máte. Například v Puerto Varas, kde jsme pracovali pro firmu, která zprostředkovává rybářské exkurze, bylo vidět, že klienti si rádi připlatí za extra servis. Průměrná mzda 300.000 - 700.000 pesos
  • Profesní činnost - Profese, jako například truhlář, instalatér a tak podobně se zde můžou mít dobře. Při předělávání auta v Santiagu nabídlo několik lidí práci Páťovi prakticky ihned, co viděli, jak předělal našeho Marčéla. V Chile je málo šikovných lidí, kteří by věděli, co dělají, jen je třeba se porozhlédnout. Například v SUZI Santiago je práce dostatek a uplatníte se tam nejen jako truhláři, co předělávají auta, ale zároveň, pokud umíte španělsky, můžete pomáhat s nákupem/ prodejem aut. Jsou schopni vám i zprostředkovat ubytování. Opět záleží, zda děláte na sebe, kde si můžete nastavit svou cenu, nebo zda pracujete jako zaměstnanec pro někoho.  Průměrná mzda 500.000 - 1.000.000 pesos Průměrná mzda v SUZI Santiago 20.000 pesos za přestavbu jednoho auta (jednoduchá platforma pro postel), velký van až 100.000 pesos
  • Práce na sebe - Více info na: http://www.empresasenundia.cl. Pro práci sám na sebe tu jsou velmi dobré podmínky. Prakticky vše je ve váš prospěch. Pokud bysme věděli už na začátku, jak jednoduché zde je, založit si vlastní živnost, udělali bysme vše jinak, a koupili si velký obytný van, který bysme předělali na prodejnu kávy, a při cestování si tak hezky vydělali. Bohužel jsme neměli žádné informace o tom, jak to zde s prací a žitím celkově vypadá, a museli vše zkusit od nuly. Pokud máte strach, že neseženete práci, nebo že neumíte španělsky, v Santiagu je několik agentur, které Vám se začátkem pomůžou. Průměrná mzda 270.000 - ∞
  • Workaway - Není to sice práce placená, ale i tak je to způsob, jak zde levně cestovat a hlavně nezůstat na jednom místě příliš dlouho. Na webových stránkách www.workaway.info se zaregistrujete, zaplatíte malý roční poplatek a přidáte co nejvíc informací o vás do svého bia. Většinou si musíte hledat práci vy sami, ale můžeme potvrdit, že zde najdete práce všech druhů. Nikdy jsem si nemyslela, že budu někdy tahat lodě na muškaření a nebo dokonce sama muškařit či uvidím zlatého retrívra zakousnout prase. Postavíte školu Španělštiny nebo budete pomáhat surfařům na prkna :) Získáte tak mnoho zkušeností, poznáte spoustu skvělých lidí a ještě ušetříte. Většinou workaway funguje tak, že pracujete denně 5 hodin, takže méně, než v normální práci a máte 1 - 2 dny volno. Máte zaplacené ubytování a někdy i stravu. A právě to ubytování je zde v Chile to nejdražší. Takže pokud nechcete vyloženě pracovat, tato možnost je skvělá. Utratíte pouze za přesuny, někdy za to pivko navíc a stále poznáte krásy Chile. A pokud budete pracovat někde v turismu, máte možnost si i přivydělat, protože spousta cestovatelů, kteří využívají služby pro své výlety a exkurze znají workaway a vědí, že to děláte zadarmo, takže občas dají něco navíc :)
  • Práce s titulem - Pokud jste studovali a máte určitý titul, můžete se pokusit najít práci ve vašem oboru. Obecně platí, že tituly typu doktor, právník, zubař, překladatel atd. jsou mnohem více ohodnocené, než tituly typu sociologie, filosofie, atd. (nic proti, ale toto je fakt).To samé platí pro univerzity. Univerzita z USA a Velké Británie zde je mnohem víc, než univerzita z České nebo Slovenské republiky. Ale pokud práci najdete, špatně se mít nebudete. Jen se připravte na velkou byrokracii, která váš titul nebude chtít uznat. Průměrná mzda 600.000 - 1.000.000 pesos

Život v Chile

Žití v Chile není nejlevnější, ale pokud víte, jak si ho usnadnit, dá se něco málo našetřit. Celkově zde žití stojí 350.000 - 700.000 pesos měsíčně, když počítáme nájem, jídlo a sem tam zábava někde ve městě. Opět záleží, zda bydlíte sami nebo sdílíte byt ještě s někým a kde také nakupujete. Obecně platí, že nejlevnější věci (a taky nejlepší) mají v marketu na ulici, tzv. "La feria".

Nejdražší obchod, co se jídla týče je Jumbo, ale zase má velmi kvalitní výrobky. Pokud chcete ušetřit a la feria není ve vaší blízkosti, pak doporučíme obchody Santa Isabel nebo Acuenta. Cena/kvalita není vůbec špatná a seženete tam kolikrát super kousky.

Pokud chcete předělávat, ať už byt, či auto, ve velkých městech najdete obchody Homecenter Sodimac nebo Easy. Tyto obchody nejsou drahé, ale také ne nejlevnější. Pokud budete mít možnost a uvidíte někde Ferrateria, určitě zamiřte tam. Často vypadají jako domácí dílny, ale ty jsou většinou nejlepší, protože v nich najdete prakticky vše.

Jak získat WHS do Chile

Navštiv webovou stránku http://tramites.minrel.gov.cl/, nastav si angličtinu a vyplň formulář. Fotky, které posíláš musí být průkazové (ne jako u nás, kdy jsme poslali fotky z výletu, ze skal - ale díky tomu jsme vyhráli prý soutěž o nejlepší foto na víza).

Kvóta zde není, takže se nemusíš bát, že tě snad někdo předběhne. Budeš přímo v kontaktu s ambasádou v Praze, takže se jich můžeš zeptat na cokoli (ale z vlastní zkušenosti vím, že bude lepší, když se zeptáš nás - jsme přímo v dění a pochybení ambasády jsme viděli ne jednou… Vyhneš se tak zbytečným trablům). Během vyplňování se tě zeptají na místo práce, a co tam vlastně budeš dělat.

Buďto nic nevyplňuj nebo si něco vymysli - toto není důležitá kolonka a kolikrát nemáš ani práci sehnanou, takže ani nevíš, co vyplnit. Také se nas hodně ptáte, jakou kontaktní osobu vyplnit - opět není až tak potřebné, takže si můžete vymyslet fiktivní osobu, či napiště kontakt na váš první hotel/hostel. 

foto

Podmínky při žádosti o víza

Kdo může o víza žádat?

O víza může žádat kdokoli, kdo je 18 - 30 let včetně.

Na jak dlouho jsou tato víza?

WHS víza se udělují na dobu 1 roku. Nelze je prodloužit a neuděluje se jedné osobě víckrát. Pokud se vám ale v zemi zalíbí, není problém si zažádat o pracovní víza na ambasádě. Zde je třeba pouze dopis od zaměstnavatele, že vás pro svůj byznys potřebuje a je vyhráno. Teď je bohužel jediný háček v žádání o pracovní víza - neustále se zvyšuje příval imigrantů kteří sem přicházejí za vidinou lepšího života.

Co si připravit pro samotnou žádost?

  • Scan pasu
  • Výpis z trestního rejstříku
  • Potvrzení od lékaře o způsobilosti k pobytu v Chile

Veškeré dokumenty mohou být v češtině. Případná komunikace adresovaná konzulovi musí být v anglickém či španělském jazyce. 

Co potřebuji pro vycestování?

Držitel tohoto víza musí mít zakoupenou zpáteční letenku nebo disponovat dostatečnými finančními prostředky k jejímu zakoupení (nás ale nikdo nekontroloval a zpáteční letenku jsme neměli). Zároveň je třeba se po udělení víza na dobu pobytu v Chile pojistit - na pojištění určitě nešetřete. Základní pojištění pokryje náklady pouze na základní lékařskou péči (nejlepší pojištění co můžeme doporučit je TT - True traveler) Určitě si zařiďte i mezinárodní řidičský průkaz.

Potřebuji očkování?

Určitě nepotřebujete. Chile je nejbezpečnější země v Jižní Americe, která se ani JA nepodobá. 

Je možné, že víza neobdržím?

Pokud máte všechny dokumenty v pořádku, nemusíte se ničeho bát. Kvóta z chilské strany není nastavena. Tato víza jsou od roku 2016. V roce 2017 se přihlásilo 25 odvážlivců, 2018 pouze o pět více. 

Je v Chile bezpečno?

Ano. Chile je nejbezpečnější země Jižní Ameriky. Je jako každá jiná evropská země. Prakticky se velmi podobá České Republice. Měli velmi podobnou historii - diktaturu i převrat.

Dle slov pracovníka chilské ambasády se nemusíš ani bát zvířat. "V Chile nejsou žádná jedovatá nebo nebezpečná zvířata, kromě pum. Žádní hadi, pavouci, jen ty pumy, takže vlastně nic ... " Jediný pavouk, který je jedovatý, se nachází na farmách a nazývá se chilská černá vdova neboli "wheat spider". Jeho kousnutí může být fatální pro děti či staré lidi, ale při kousnutí statného a mladého farmáře může dojít k nekonečné erekci (my teda na treku v Cochamo viděli tarantuli) Tak milé dámy, vemte svého chlapa a šup šup na farmu do Chile :)

Autor článku

Děkujeme za přínosný článek cestovatelům z dnesletim.eu.

Více informací o jejich cestě i o tom, jak se zorientovat v Chile najdete jak na jejich stránkách www.dnesletim.eu a na Instagramu @ceska_v_chile nebo na Facebooku.

Piště, budou rádi  nejen za jakékoli připomínky, ale i dotazy, se kterými se na nás můžete kdykoli obrátit. 

Líbil se Vám tento článek?
Občanka Chile Občanka Chile

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

AKO SI SPRÍJEMNIŤ POBYT V TURISTICKOM QUEENSTOWNE
AKO SI SPRÍJEMNIŤ POBYT V TURISTICKOM QUEENSTOWNE

Aj vy sa vyhýbate väčším mestám? Ak áno, tu máme pár tipov na spríjemnenie si preplneného Queenstownu!

28.04.2019 @madein_czechoslovakia_
Austrálie - Scotland Island
Austrálie - Scotland Island

Lodí na výlet na nedaleký ostrov, krmení divokých papoušků a konečně i klokanů.

30.01.2019 Duckie_on_the_way
Výlet na koaly
Výlet na koaly

Taky byste si někdy v životě chtěli pochovat koalu?

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Silvestrovské mecheche
Silvestrovské mecheche

Aneb, jak si naše česká parta užila oslavu Silvestra napříč časovými pásmy.

02.01.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - ze Sydney na Gold coast
Austrálie - ze Sydney na Gold coast

Vyrážíme na očekávaný surf trip po východním pobřeží až ke Gold Coastu.

23.12.2018 Duckie_on_the_way
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Austrálie - Sydney
Austrálie - Sydney

Prvních pár dní na rozkoukanou před roadtripem po východním pobřeží.

08.12.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak