Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Campervan

VisitKiwiCZ Auto

Cestování po Novém Zélandu je nakolik oblíbené nejen kvůli své výjimečné přírodě, ale také díky svobodnému životnímu stylu s ním spojeným. Prozkoumávání všech koutů téhle nádherné země obytnou dodávkou je jeden ze způsobů, který dává člověku naprostou volnost. Nic vás netlačí. Jedete tam, kam chcete a kdy chcete. Máte hlad? Zastavíte si na krásném místě s výhledem na moře, jezero nebo hory a uvaříte si oběd ze zásob, které s sebou vezete. Jste unavení? Zastavíte, přelezete do zadní části auta a odpočíváte nebo spíte. Je vám zima? Převlékněte se. Všechny věci i oblečení přeci vezete s sebou. Šetříte tak čas při balení, rezervaci ubytování i hledání restaurace. A samozřejmě nejen čas, ale především také peníze.

Kde sehnat auto

Všechno začíná sehnáním příhodného automobilu. Možností je hned několik. Pokud plánujete cestovat jen krátce, můžete si auto pronajmout. Podrobnější informace, jak a kde naleznete v našem článku Pronájem auta. Tato varianta je samozřejmě nejjednodušší a celkem bezstarostná. Je ze všech možností ale také nejdražší. Pokud cestujete na working holiday víza nebo budete cestovat déle než měsíc, vyplatí se vám poohlédnout po vlastním autě. Nákup a prodej campervanů, tedy aut na bydlení je tu běžná věc. Auta cestovatelů se tu neustále točí a tak nemusíte mít strach, že byste si z aktuální nabídky nevybrali. Ceny jsou příznivé a přepis auta na nového majitele je až nevěřícně snadný. Zabere vám maximálně pět minut na poště. Výhodou nákupu je možnost jeho prodeje před koncem vaší cesty. Pokud prodáte auto ve správný čas na správném místě, můžete na tom i vydělat. O tom se více dozvíte v našem článku Prodej auta.

Jaké auto vybrat

Jaké auto zvolíte, samozřejmě záleží na tom, co si můžete dovolit a jak velký komfort při cestování požadujete. Je logické, že s vyšším komfortem v podobě například self-contained auta, o jehož výhodách se dozvíte v článku Self-contained, roste i cena. Pokud jste ale šikovní řemeslníci a manuální práce vám není cizí, můžete si dovolit koupit levnější auto a přestavit si ho k obrazu svému, na čemž jistě při jeho prodeji i vyděláte. Koupit si vlastní vůz s sebou samozřejmě přináší i jistá rizika. Auta jsou tu stará a většinou se převádějí z cestovatele na cestovatele, takže mají naježděno spoustu kilometrů a vzhledem k tomu, že často střídají majitele, ne vždy je o ně dobře postaráno. Každý se snaží jen ušetřit náklady a opravuje tak jen to nejnutnější. Může se vám proto stát, že právě na vás vyjde černý Petr a auto se vám rozbije. S tím, se bohužel musí počítat, ale dá se tomu alespoň trochu předcházet při jeho nákupu. Na co všechno si dát pozor, se dozvíte v článku Nákup auta.

fotka

Certifikované vozy

Dále se charakter vašich cest bude pravděpodobně nezanedbatelně odvíjet od toho, jaký typ vanu jste zvolili.

Pokud máte vůz s certifikací Self-Contained, máte vyhráno a Nový Zéland je vám otevřen dokořán. Můžete parkovat prakticky ve všech veřejných kempech včetně těch bezplatných. Navíc máte ve voze kromě WC také tekoucí vodu a dřez, řešení odpadní vody a odpadků, takže míra vaší nezávislosti je na velmi vysoké úrovni. Pro jednoduchost se budeme v tomto článku zabývat dále „skutečnými“ campervany, tak jak je chápe Nový Zéland, tedy s certifikátem. Jak vytvotvořit certifikovaný vůz se dočtete v našem článku Self-contained. Také si můžete nastudovat předpoklady pro jeho získání na externím webu.

  • PŘENOSNÁ LEDNIČKA - Pomineme-li povinné vybavení vozidel se standardem SC, hodit se vám na cestách určitě může přenosná lednička. Potraviny vám vydrží déle a vy tak budete méně závislí na městech a obchodech. Nebude-li lednička, používají cestovatelé alespoň nějaký chilli bin, do kterého hodíte trochu ledu (koupíte na každé čerpací stanici) a pomůže vám nejchoulostivější potraviny uchovat alespoň na den. V nejhorším případě si najděte v autě místo, kde bude největší chlad.
  • MĚNIČ NAPĚTÍ - Budete-li v autě používat elektroniku, kterou je třeba nabíjet, určitě se bude hodit měnič napětí, který pomůže zefektivnit nabíjení vašich zařízení. Koupíte jej třeba v CheapAuto a s výběrem nejvhodnějšího se raději poraďte v obchodě.
  • ROZKLÁDACÍ STOLEK A ŽIDLIČKY - Ať můžete ráno pěkně vyskočit na pláž a nasnídat se venku.
  • VAŘIČ NA PLYNOVOU BOMBU - Malý plynový vařič na náplněpořídíte za skvělou cenu např. ve Warehouse. S trochou šikovnosti se na něm dá uvařit cokoliv.
  • VYBAVENÍ NA VAŘENÍ - Nechcete-li jíst dokola toastový chléb, pak je základem nějaká slušná univerzální pánev a menší hrnec. Šikovná konvička na kafe a čaj vám zpříjemní nejedno ráno. Počítejte s tím, že na Zélandu se dá běžně koupit velmi dobrá káva a tak i s frenchpressem za pár babek dovedete v autě vytvořit spoustu radosti.
  • RYBÁŘSKÁ VÝBAVA - S vařením na Zélandu úzce souvisí rybaření. Jak asi víte, rybařit můžete na moři téměř kdekoliv a pokud proniknete do základů zdejšího rybolovu, vaše šance, že si ulovíte čerstvou večeři není nijak mizivá. Pokud i ve vás tkví nějaké lovecké instinkty, neváhejte si pořídit udici a mít ji vždy na cestách s sebou.
  • SOLÁRNÍ SPRCHA - Ta může být šikovnou pomůckou zejména na delších cestách. Stačit vám ale mohou i přilehlá jezera či veřejné sprchy ve městech.
  • PEŘINY NEBO SPACÁKY - Co se týká spaní, zde záleží na vás, jaký komfort si budete chtít dopřát. Můžete vše vyřešit spacákem. Počítejte ale s tím, že i během letního období můžou na mnoha místech nenadále teploty spadnout až k nule. Řešení v podobě koupě celosezonních či vyloženě zimních peřin tedy nejspíš nebudete litovat. Během zimního období je to pak nutnost.

 

Bydlet v autě nemusí být vždy jen o krásných slunných dnech na pláži. S přicházející zimou se ochlazuje, a tak je třeba myslet i na krušnější dny. Pokud plánujete přečkat zimu v dodávce, ujistěte se, že dobře těsní a nebude ztrácet cenné teplo. Určitě se také hodí mít v autě záclonky pro trochu toho soukromí a to nejen ze stran, ale také zepředu a zezadu. Nemusí jít pouze o větší soukromí, ale také o tlumení světla. Nejednou se vám může stát, že budete parkovat na místě, kde vám do očí bude svítit pouliční lampa či vás bude oslňovat slunce při odpolední siestě.

Zařídit si auto plné vychytávek a praktických pomůcek se vám jistě vyplatí. Vždyť právě tady plánujete strávit budoucí týdny – měsíce svého života. Vězte, že i malá prkotinka navíc vás nesmírně potěší. Je to jako vybavovat si nový byt. Je jen na vás, jak se zařídíte.

Mecca všech cestovatelů, to je Warehouse, tam seženete levně věškeré základní campingové vybavení. Pro autovybavení pak navštivte např. CheapAuto a potřebujete-li nářadí či díly na přestavbu, určitě vás nemine také návštěva Bunnnings. Specializované kvalitní vybavení pro camping, boating a podobně pak seženete třeba v Katmandu, Burnsco nebo třeba ve Fishing and Hunting.

Více informací o jednotlivých obchodech naleznete v našem článku Obchody.

Uvědomte si, že vaše auto není jen dopravní prostředek, ale také vaše střecha nad hlavou, proto se o něj nezapomeňte náležitě starat. Dlouhé štěrkové cesty jsou velkou vibrační zátěžovou zkouškou, a tak by se kontrola provozních kapalin měla stát vaším denním chlebem. Věřte, že tuto péči vám vaše auto bohatě vynahradí v podobě objevování dalších a dalších krásných míst.

Neposradatelnou součástní každého automobilu je platné osvědčení o technické způsobilosti (WOF), a také předplacené míle (REGO).

Dále určitě nezanedbejte pojištění a pravidelný servis.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email