Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Blázinec před odjezdem aneb úřady a jiný srandy

23.05.2018 Duckie_on_the_way
Před odletem Zařizování Úřady praha
Blázinec před odjezdem aneb úřady a jiný srandy

Zdroj: Duckie_on_the_way

Co jsem zařizovala před odjezdem, abych měla klid a žádný komplikace po návratu.

BEZ VÍZ ANI RÁNU

Bez platných víz si nad návštěvou Novýho Zélandu můžete tak akoráde nechat zajít chuť. Nejste v Evropě, abyste zabalili občanku a pár švestek a nemuseli nic řešit. Stojí to nějaký to úsilí a občas i dost nervů, ale výsledek se vyplatí. Patříte-li jako většina mezi ty, kteří si nemůžou dovolit měsíce cestování bez příjmů, pak vaše cesta začíná stejně, jako moje.

Prvním krokem je úspěšné získání Working Holiday víz, o která se žádá online. Otevírají se vždy jednou ročně okolo 7. března. Pokud chcete víza získat, je potřeba být připravený v den D, v hodinu H. Mít u sebe nachystaný pas a platební kartu a hlavně mít dobré připojení k internetu. Pak už jen doufejte, že to budete právě vy, komu stránky nespadnou pod nátlakem všech zájemců a úspěšně se proklikáte až k platbě. Pokud proběhne platba, máte nejspíš vyhráno. Po někom může chtít imigrační ještě doložit lékařskou prohlídku (pokud jste v poslední době cestovali v nějakých cizokrajných zemích, kde hrozí nákaza nějaké nemoci). Po schválení víz máte rok na to, vycestovat do země a po prvním vstupu na území Nového Zélandu pak rok na cestování a práci dle libosti. Zemi během této doby můžete neomezeně krát opustit a zase se vrátit, a pokud budete pracovat během vašeho pobytu v zemědělství (seasonal work), tak budete mít i šanci si pracovní víza o 3 měsíce prodloužit.

Pokud nepatříte mezi ty šťastlivce, kterým se podařilo získat pracovní víza, zbývá Vám varianta víz turistických. S nimi můžete navštívit zemi na 3 měsíce, ale nemůžete zažádat o IRD number (daňové číslo), které je potřebné pro vykonávání jakékoliv práce. Získat práci na černo není nereálné, ale hodně těžké. Nikomu tady se nevyplatí vás tímto způsobem zaměstnávat, protože většinou na danou pozici čeká spoustu dalších s pracovním povolením. Jediná možnost, která je sice také nelegální, ale více pravděpodobná je wooofing (na ten správně také potřebujete working holiday víza, ale je to trochu benevolentnější) = práce za ubytování a stravu.

TROCHA BYROKRACIE A JINÉ ZÁBAVY

Pokud máte víza, je čas na přípravy před cestou. Nebuďte zbrklí a nepodceňte zařizování před odjezdem, můžete tím předejít nejednomu problému. Je to sice vopruz a nebaví to nikoho, ale může vám to v buoducnu ušetřit jednu korunu a spoustu nervů, a to si myslím stojí za to.

Nervy při žádosti o víza

CO ZAŘÍDIT

 

Pokud budete při zařizování tápat, můžete mrknout, jak jsem postupovala já a třeba se tu a tam inspirovat.

LETENKY

Letenky jsem po dlouhém brouzdání po internetu koupila přes pana Théra, který mi dokázal sehnat lepší cenu, než skyscanner a podobné portály. Strávila jsem nad hledáním nejlevnější ceny fakt hodně času a nakonec mi z toho vyšlo to, co tvrdili ostatní. Pokud chcete ušetřit čas, můžete to vzít bez okliky. Pan Thér v současnéý době začal spolupracovat právě s Visitkiwi, kde teď po návratu začínám publikovat svůj blog. Takže easy, stačí na těhlech stránkách kliknout na kontakt a poslat poptávku s vašim plánovaným odjezdem a přibližnou dobou pobytu. V odpovědi vám pak přijde ideální varianta na míru. Já zvolila koupi zpáteční letenky, a to ze dvou důvodů. 1. nižší cena, 2. větší jistota, že vás bez problémů pustí do země. Pokud nemáte zpáteční letenku, určitě si pár dní před odjezdem zařiďte výpis z bankovního účtu, abyste případně mohli na letišti doložit, že máte dostatek finančních prostředků (4200 zélandskejch doláčů) na zpáteční cestu a předešli tak problémům s imigračním.

 

MEZINÁRODNÍ ŘIDIČÁK

Cestování po Zélandu bez auta není nereálný, ale je mnohem náročnější. Ztrácíte zbytečně flexibilitu a čas. K tomu, abyste mohli na Zélandu řídit potřebujete mezinárodní řidičák. Ten zařídíte na dopravním úřadě v kraji, kde máte adresu trvalÝho pobytu za poplatek 50,- na počkání. Pro jeho vyřízení budete potřebovat řidičák + jeden další doklad (OP nebo pas) a fotku.

 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Další nedílnou součástí vaší cesty je taky cestovní pojištění. To je na working holiday víza dokonce podmínkou při vstupu do země, mělo by být ale samozřejmě součástí každý vaší cesty. Jelikož jsem se rozhodla cestovat sama, o to větší míru zodpovědnosti jsem tady cítila a chtěla jsem si vybrat fakt dobře. V tomhle jsem se fakt plácala dlouho. Miliarda pojišťoven, různý podmínky, dodatky napsaný mini písmenkama, z kterejch neustále čujete nějakej podfuk. Tohle byl fakt super trabl. Neměla jsem tušení jak si správně vybrat, ale teď zpětně můžu poradit, na co si dát pozor.

 

  • Cesková výše krytí
  • Pojištění při práci
  • Pojištění při sportu
  • Pojištění zubů
  • Další volitelný varianty typu zavazadlo, odpovědnost, zpožděný let
  • Možnost připojištění ze zahraničí

 

 Mě to sice nekontrolovali, ale buďte připraveni to doložit při vztupu do země. Vygooglete si slevy, které můžete při žádání o pojištění na delší dobu získat (například VisitKiwi nabízejí až 50% slevy). Já jsem se nakonec rozhodla pro zahraniční pojištění přes Truetraveller - můžete si vybrat přímo pojištění pro Austrálii a Nový Zéland, které zahrnuje XY dní pojištění mimo tuto zónu (cesta tam a zpět apod.) Pokud budete pracovat, je nutný zvolit si variantu ADVENTURE PACK, které zahrnuje pojištění jak sportů jako je surfing, tak i pojištění při práci. 

 

ODHLÁŠENÍ Z POJIŠŤOVNY V ČR

Pokud odjíždíte z ČR na víc než 6 měsíců, můžete se taky odhlásit z české zdravotní pojišťovny a ušetřit tak zbytečný náklady. Musíte mít v pořádku všechny dosavadní platby pojištění. Pak vám stačí občanka, kartička pojišťovny a návštěva pobočky. Všechno můžete zařídit i v předstihu. Kartičku vám seberou a vypíšou dočasný doklad, který bude platit do dne vašeho odjezdu ze země.

 

BANKA

Není úplně od věci se ujistit, že vaše platební karta je aktivovaná na platby do zahraničí, případně si navýšit denní limity a limity výběru. Já si taky zařídila mobilní internetový bankovnictví, kde není požadována potvrzující sms při platbě. S tou by mohli občas nastat problémy (sms kód by mohl expirovat dříve, než sms dorazí), ale popravdě mi sem sms z ČR chodí okamžitě (Komerční banka). Taky jsme si pro případ všech potřeb a po zkušenosti z půjčováním auta v Irsku a Portugalsku, kde nám nechtěli půjčit auto na debitní kartu, zařídila Kreditní kartu. Rozdíl je v tom, že v kreditní karty můžete čerpat, i když nemáte peníze. Ty pak na kartu zpětně doplácíte. Dál jsem si zažádala o potvrzení výpisu z bankovního účtu na případný doložení dostatku finančních prostředků pro imigrační úřad. To jsem pravděpodobně nepotřebovala, ale zélandskej imigrační úřad je dost striktní v přijímání lidí do země, a tak je vždycky lepší být připraven na další požadavky. Poslední věc, která taky nebyla nezbytná, ale zdála se mi jako dobrej nápad, byla plná moc k přístupu na můj účet a operování s ním, kterou jsem udělala Tomovi (příteli), pro případ jakýchkoliv problémů, které bych nemohla řešit na dálku. Tu jsem řešila přímo na pobočce banky. Potřebovala jsme jeho občanku a podpis.

 

PLNÁ MOC

Někdo si zřizuje elektornickou schránku, já jsme zvolila cestu plné moci pro mojí mamku a Toma. Do plné moci musíte specifikovat, co všechno za vám mohou vaši zástupci řešit. Např. vyzvedávat poštu, zastupovat vás na úřadech apod. Stáhla jsem si nějakej vzor z internetu, vyplnila a zašla na Check Point (na poštu), aby mi vše úředně ověřili.

 

DOKTOŘI A LÉKY

Snažila jsem se vyřešit všechny i minimální zdravotní problémy, dřív než odjedu. Samozřejmě mě jak na potvoru začal 14dní před odjezdem růst moudrák. Pokud užíváte nějaký léky na předpis, správně byste měli mít s sebou potvrzení od doktora nebo kopii předpisu a léky by měli být v původním balení včetně krabiček, jinak by Vám je mohli zabavit. Zařídila jsem si potvrzení, ale původní balení jsem vyházela, protože zabíralo moc prostoru v batohu a prošla jsem bez kontroly. Neslyšela jsem, že by s tím kdy kdo měl problém. Důležitý je při příjezdu na Nový Zéland přiznat v prohlášení, které vyplňujete, že léky vezete, jinak vás čeká pokuta.

 

INSTAGRAM

Takovou zařizovací tečkou na závěr bylo založení účtu na Instagramu. I přesto, že jsme se tomu dlouho bránila, rozhodla jsem se ho přeci jen začít používat, abych se mohla o svoje cestovateslký poklady podělit s ostatními dobrodruhy. 

Máš-li zájem sleduj mě na Duckie_on_the_way :-).

 

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Vaření v přírodě
Vaření v přírodě

Typ pro příjemný den v Čechách pro dobrodruhy věčně na cestách, který plechovka fazolí a polívka z pytlíku jen tak neuspokojí ale i pro ty, co si jenom chtějí odpočinout od víru velkoměsta.

10.06.2018 Duckie_on_the_way
Kudy kam po zélandských úřadech
Kudy kam po zélandských úřadech

Jak jsem zařizovala všechny potřebnosti nutné k legální práci.

06.06.2018 Duckie_on_the_way
Singl nebo s kámošem?
Singl nebo s kámošem?

Pro a proti cestování singl a v páru. Zvládnete to sami?

17.05.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak