Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Bankovní účet

04.03.2019 VisitKiwiCZ Práce

Pokud plánujete pobývat na Novém Zélandu déle, než jen na turistickou dovolenou, jistě se vám nevyhne nutnost založení bankovního účtu.

 

PROČ SI ZALOŽIT BANKOVNÍ ÚČET?

Založení bankovního účtu by mělo patřit mezi vaše první kroky na Novém Zélandu. Potřebovat ho budete z mnoha důvodů. Nejčastěji, aby vám měli zaměstnavatelé kam posílat vaši zaslouženou odměnu, ale určitě také proto, abyste mohli bez problému používat platební karty. Platební terminály jsou totiž všudypřítomné. Od muzeí až po nejzapadlejší čínské Fish´n´Chips.

 

KTEROU BANKU VYBRAT?

Stejně jako v ČR máte na výběr z řady bank. Nejčastěji se bude jednat o ANZ, KiwiBank, BNZ, ale třeba také Westpac či ASB. Všechny tyto banky nabízejí v dnešní době vedení účtu zdarma a založení účtu online. Lišit se mohou zejména v požadavcích při založení a to jak osobně či online. V potaz je asi dobré rovněž vzít velikost pobočkové sítě. V tomto směru určitě nenarazíte u ANZ a KiwiBank. KiwiBank je navíc přímo spjatá s New Zealand Post, tudíž vám se základními operacemi pomohou na každé poště, což se počítá.

Obecně mohou být ve velkých bankách, zejména ve městech během turistické sezony, slušné čekací fronty. Schůzky je tak dobré domlouvat předem, případně se vydat někam na periférii, kde bude úředník méně zaneprázdněn.

JAK ZALOŽIT ÚČET?

Máte na výběr ze dvou možností, buď předzaložit účet online (například ještě z domova) nebo osobně na pobočce po vašem příletu. Výsledek je prakticky stejný, jelikož i při předzaložení účtu budete muset fyzicky účet aktivovat na pobočce a dodat některé dokumenty. V případě osobního založení sice bude schůzka trvat trochu déle, ale zase si ušetříte práci s ověřováním dokumentů v případě zakládání účtu online.

Cestujete-li v páru a máte k sobě dostatečnou důvěru, pak si můžete zvolit založení tzv. joint accountu, tedy jednomu společnému účtu, ke kterému obdržíte dvě platební karty.

 

JAKÉ JSOU POŽADOVANÉ DOKUMENTY?

Mohou se lišit banka od banky, ale stali jsme se několikrát svědky i toho, že se lišily v rámci jedné banky osoba od osoby.

Kromě základních kontaktních údajů budou chtít zpravidla vidět (a případně si ofotit) váš pas a vízum. Ve formuláři se také můžete setkat s tzv. TIN number, do této kolonky jednoduše vyplňte vaše rodné číslo. 

Dále budou také prakticky vždy chtít tzv. Proof of address, což je dokument potvrzující, že se skutečně nacházíte na nějaké adrese. Zejména pro cizince to může být někdy komplikace. Hlavní úskalí spočívá v tom, že si opět tento pojem různé banky a úředníci vysvětlují různě.

Pro ověření české adresy by mělo jít použít např. účet za elektřinu, plyn apod, dokument od vlády, městského úřadu, soudu, finančního úřadu nebo od pojišťovny. Online dokumenty nejsou většinou uznávány.

V případě novozélandské adresy stačí faktura z hotelu nebo motelu, nájemní smlouva nebo někdy také dobrozdání majitele vašeho prvního AirBnb či backpackeru.

Pokud nemáte nikoho, kdo by vám dopis poslal, můžete využít služby Realme na ověření adresy, která vám po zadání bydliště odešle dopis s unikátním kódem, který poté zalogujete do jejich systému.

Aktivace bankovního účtu se obvykle dokončuje připsáním hotovostí na účet, což můžete provést na pokladně či převodem peněz např. přes TransferWise z vašeho evropského účtu. Aby byl účet opravdu aktivován, je ale potřebný viditelný pohyb peněz na účtu. Tzn. že peníze musíte nejdříve vložit a nějakou částku vybrat. V tento moment je váš účet ověřený a plně aktivní.

 

DVA TIPY ZÁVĚREM

Na schůzce si zažádáte o vydání platební karty, což může pár dní trvat. To vás nemusí těšit, zejména pokud už máte auto s plnou nádrží a těšíte se na cesty. Neházejte flintu do žita, například v KiwiBank si můžete zažádat kartu, kde nebude embosováno vaše jméno, ale jen něco ve stylu KiwiBank account holder. Tuto kartu vám totiž vydají hned a cena je stejná, tedy nula.

Pokud po vás budou při založení účtu chtít mimojiné i pracovní kontrakt či narazíte na jiné komplikace, zkuste jít jinam. Výběr bank je velký, pokud narazíte na jakoukoliv překážku, zkuste jinou pobočku nebo jinou banku. Určitě brzy uspějete.

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email