Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Auckland

02.06.2019 VisitKiwiCZ

Díky své strategické poloze na severo-západě Severní ostrova, tedy na jednom z nejblíže položených míst směrem k asijskému kontinentu je  Auckland vstupní branou na Nový Zéland. Hostí tak naprostou většinu mezinárodních letů i lodí a pyšní se největším přístavem v zemi, který dosahoval v roce 2014 135 000 registrovanými plavidel.

I přesto, že je Auckland se svými 1,5 miliony obyvateli největším městem Nového Zéalndu, není městem hlavním. Tím je téměř čtyř násobně menší Wellington nacházející se strategicky uprostřed země (na jihu Severního ostrova), kde svým přístavem tvoří ideální spojku mezi oběma hlavními ostrovy. 

Auckland

Doprava

Chystáte-li cestu na Nový Zéland, pak bude s největší pravděpodobností vaší první zastávkou právě Auckland. Z něho budete případně přestupovat na další návazné lety, nejčastěji na mezinárodní letiště do Wellingtonu na druhé straně ostrova nebo do Christchurch na Jižním ostrově.

Po příletu na první letiště v zemi na vás čeká důkladná imigrační kontrola, která se věnuje především kontrole zavazadel. Samozřejmě jednak kvůli bezpečnosti občanů žijících na ostrově, ale také ochraně místního ekosystému.

Ačkoliv na Novém Zélandu hromadná doprava není z nejčastějších způsobů přepravy, Auckland by se bez jejího propracovaného systému jistě neobešel. Pro dopravu z letiště i po městě tak můžete zvolit jak autobusy, tak i pohodlnější způsoby dopravy v podobě taxíku nebo služby Uber. Pro cestování mimo město ale jednoznačně doporučujeme automobil. Plánujete-li v zemi zůstat delší dobu, pak se jistě vyplatí pořídit si vlastní, v opačném případě využijte místních půjčoven.

Největší počet obyvatel s sebou také celkem logicky přináší i největší hustotu dopravy. Ta je tu naprosto odlišná od celého zbytku země. Několikaproudové silnice a čekání v zácpách na většině jiných míst Nového Zélandu opravdu nezažijete.

Co vidět

Nejvýraznější ikonou města tyčící se do výšky 328 metrů je nejvyšší aucklandsá vyhlídková věž Sky tower nabízející nejen úžasný panoramatický výhled na město do vzdálenosti až 80 km na všechny strany, ale také adrenalinové aktivity jako je SkyJump nebo SkyWalk.

Za prohlídku jistě stojí také od věže nedaleko vzdálený přístav s výhledem na most Harbour bridge, který spojuje severní oblast Aucklandu s centrem města. Zajímavostí je, že Auckland má největší množství člunů a lodí na jednoho obyvatele na světě.

Vyhledáváte-li raději přírodní krásy, pak můžeme doporučit návštěvu One Tree Hill či výšlap na Mt. Eden, odkud uvidíte krásný výhled na město. 

Co vidět v okolí

Máte-li možnost vlastní dopravy, tak se určitě vyjeďte i dále za město. Tam teprve začnete poznávat opravdový Nový Zéland.

Máte-li rádi pláže a surfing, pak jistě nemůžete vynechat návštěvu černé sopečné pláže Piha nebo město Raglan pyšnící se nejdelší surfovou „levačkou“ světa. V Northlandu pak najdete nejdelší pláž Nového Zélandu Ninety miles beach, kde se můžete beztrestně a se vší parádou projet autem. Nedaleko odtud se nachází také písečné duny, které jsou turisty vyhledávané zejména kvůli zábavné aktivitě – sjíždění kopců na bodyboardu, tedy jakémusi bobováním v létě.

Při výletu do Northlandu nevynechejte také návštěvu nejsevernějšího bodu Nového Zélandu s majákem Cape Reiga, kde se stéká Tasmanské moře s Tichým oceánem.

Na východ od Aucklandu se nachází poloostrov Coromandel, který je pro své krásné pláže nejoblíbenější turistickou lokalitou zejména v létě. Minout byste tu neměli zejména proslulou pláž Cathedral cove s malebným jeskyním průchodem.  

Načerpat energii z přírody můžete na nedalekém ostrůvku Rangitoto nebo si užít trochu dobrodružství na ostrově Waiheke. Vyzkoušet tady můžete třeba EcoZipline nebo navštívit místní vinice a o zábavu bude postaráno.

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Z Jižáku na Severák
Z Jižáku na Severák

Z Christchurch se chystám trajektem do Wellingtonu, kde začne moje druhá polovina dobrodružství. DO cesty se mi ale postavila tropická cyklona a příroda mi tak na chvíli ukázala svou druhou...

10.02.2019 Duckie_on_the_way
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy

Příšernou noc po návratu z Austrálie vystřídala další podobná. Co se dělo a čím jsem si spravila náladu?

09.02.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Scotland Island
Austrálie - Scotland Island

Lodí na výlet na nedaleký ostrov, krmení divokých papoušků a konečně i klokanů.

30.01.2019 Duckie_on_the_way
Vodní svět v Sydney
Vodní svět v Sydney

Návštěva místního akvária a šnorchlovačka s pozorováním rejnoků.

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Výlet na koaly
Výlet na koaly

Taky byste si někdy v životě chtěli pochovat koalu?

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Austrálie - Sydney
Austrálie - Sydney

Prvních pár dní na rozkoukanou před roadtripem po východním pobřeží.

08.12.2018 Duckie_on_the_way
Práce Au-Pair
Práce Au-Pair

Mé první měsíce na Novém Zélandu s Kiwi rodinou.

19.07.2018 Duckie_on_the_way
Bluff - na jihu jihu
Bluff - na jihu jihu

Kratičký jednodenní výlet do Bluffu - městečka na jihu Jižního ostrova.

12.06.2018 Duckie_on_the_way
Vaření v přírodě
Vaření v přírodě

Typ pro příjemný den v Čechách pro dobrodruhy věčně na cestách, který plechovka fazolí a polívka z pytlíku jen tak neuspokojí ale i pro ty, co si jenom chtějí odpočinout od víru velkoměsta.

10.06.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak