Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Auckland

02.06.2019 VisitKiwiCZ

Díky své strategické poloze na severo-západě Severní ostrova, tedy na jednom z nejblíže položených míst směrem k asijskému kontinentu je  Auckland vstupní branou na Nový Zéland. Hostí tak naprostou většinu mezinárodních letů i lodí a pyšní se největším přístavem v zemi, který dosahoval v roce 2014 135 000 registrovanými plavidel.

I přesto, že je Auckland se svými 1,5 miliony obyvateli největším městem Nového Zéalndu, není městem hlavním. Tím je téměř čtyř násobně menší Wellington nacházející se strategicky uprostřed země (na jihu Severního ostrova), kde svým přístavem tvoří ideální spojku mezi oběma hlavními ostrovy. 

Auckland

Doprava

Chystáte-li cestu na Nový Zéland, pak bude s největší pravděpodobností vaší první zastávkou právě Auckland. Z něho budete případně přestupovat na další návazné lety, nejčastěji na mezinárodní letiště do Wellingtonu na druhé straně ostrova nebo do Christchurch na Jižním ostrově.

Po příletu na první letiště v zemi na vás čeká důkladná imigrační kontrola, která se věnuje především kontrole zavazadel. Samozřejmě jednak kvůli bezpečnosti občanů žijících na ostrově, ale také ochraně místního ekosystému.

Ačkoliv na Novém Zélandu hromadná doprava není z nejčastějších způsobů přepravy, Auckland by se bez jejího propracovaného systému jistě neobešel. Pro dopravu z letiště i po městě tak můžete zvolit jak autobusy, tak i pohodlnější způsoby dopravy v podobě taxíku nebo služby Uber. Pro cestování mimo město ale jednoznačně doporučujeme automobil. Plánujete-li v zemi zůstat delší dobu, pak se jistě vyplatí pořídit si vlastní, v opačném případě využijte místních půjčoven.

Největší počet obyvatel s sebou také celkem logicky přináší i největší hustotu dopravy. Ta je tu naprosto odlišná od celého zbytku země. Několikaproudové silnice a čekání v zácpách na většině jiných míst Nového Zélandu opravdu nezažijete.

Co vidět

Nejvýraznější ikonou města tyčící se do výšky 328 metrů je nejvyšší aucklandsá vyhlídková věž Sky tower nabízející nejen úžasný panoramatický výhled na město do vzdálenosti až 80 km na všechny strany, ale také adrenalinové aktivity jako je SkyJump nebo SkyWalk.

Za prohlídku jistě stojí také od věže nedaleko vzdálený přístav s výhledem na most Harbour bridge, který spojuje severní oblast Aucklandu s centrem města. Zajímavostí je, že Auckland má největší množství člunů a lodí na jednoho obyvatele na světě.

Vyhledáváte-li raději přírodní krásy, pak můžeme doporučit návštěvu One Tree Hill či výšlap na Mt. Eden, odkud uvidíte krásný výhled na město. 

Co vidět v okolí

Máte-li možnost vlastní dopravy, tak se určitě vyjeďte i dále za město. Tam teprve začnete poznávat opravdový Nový Zéland.

Máte-li rádi pláže a surfing, pak jistě nemůžete vynechat návštěvu černé sopečné pláže Piha nebo město Raglan pyšnící se nejdelší surfovou „levačkou“ světa. V Northlandu pak najdete nejdelší pláž Nového Zélandu Ninety miles beach, kde se můžete beztrestně a se vší parádou projet autem. Nedaleko odtud se nachází také písečné duny, které jsou turisty vyhledávané zejména kvůli zábavné aktivitě – sjíždění kopců na bodyboardu, tedy jakémusi bobováním v létě.

Při výletu do Northlandu nevynechejte také návštěvu nejsevernějšího bodu Nového Zélandu s majákem Cape Reiga, kde se stéká Tasmanské moře s Tichým oceánem.

Na východ od Aucklandu se nachází poloostrov Coromandel, který je pro své krásné pláže nejoblíbenější turistickou lokalitou zejména v létě. Minout byste tu neměli zejména proslulou pláž Cathedral cove s malebným jeskyním průchodem.  

Načerpat energii z přírody můžete na nedalekém ostrůvku Rangitoto nebo si užít trochu dobrodružství na ostrově Waiheke. Vyzkoušet tady můžete třeba EcoZipline nebo navštívit místní vinice a o zábavu bude postaráno.

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Christchurch
Christchurch

Město umělců a kreativního myšlení.

31.07.2019 VisitKiwiCZ
Te Puke a Tauranga
Te Puke a Tauranga

Pokus o práci na Kiwi a následné setkání s českými kamarády u jedné z nejoblíbenějších pláží Nového Zélandu.

27.07.2019 Duckie_on_the_way
New Plymouth
New Plymouth

Co na vás čeká při návštěvě města New Plymouth.

20.07.2019 VisitKiwiCZ
Napier
Napier

Kde se nachází novozélandské město Napier a co zajímavého můžete viět v jeho okolí.

01.07.2019 VisitKiwiCZ
Tauranga
Tauranga

Kde se nechází město Tauranga a jaké zajímavosti můžeme navštívit v jeho okolí.

21.06.2019 VisitKiwiCZ