Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

ANZAC Day

29.04.2019 VisitKiwiCZ

ANZAC Day patří mezi nejdůležitější státní svátky Nového Zélandu a může vás nejednou překvapit, s jakým respektem k tomuto výročí obyvatelé přistupují. Pro pochopení celé události je potřeba se v historii vrátit více než sto let nazpět.

Dardanely, několik desítek kilometrů dlouhý průliv nacházející se v severozápadním Turecku, je ve své podstatě bránou mezi Středozemním a Černým mořem. Turecko patřilo během první světové války mezi nejvýznamnější německé spojence a není tedy divu, že bylo snahou spojenců získat nad touto důležitou dopravní trasou kontrolu, dostat se na dostřel tehdejšího Cařihradu a spojit tak síly s východní Evropou.

V únoru 1915 začalo tedy v oblasti průlivu intenzivně operovat britské námořnictvo, zatím však neúspěšně. Průlom nastal až 18. března, kdy se podařilo ochromit hlavní tureckou pevnost v Dardanely. Nyní bylo třeba bezprostředně začít s invazí. Na pozemní složky se ale čekalo ještě více než týden. Mezitím se bohužel turecké pozice dokázaly opět zformovat. Přesto dochází 25. dubna 1915 u tureckého Gallipoli k vylodění spojeneckých sil. Kromě Britů a Francouzů se jednalo třeba i o vojska Indie, ale také Austrálie a Nového Zélandu známé pod zkratkou ANZAC - Australian and New Zealand Army Corps.

Komplikovaný vojenský zásah silně závislý na složité koordinaci mořských a pozemních vojsk trval v podstatě až do počátku roku 1916, kdy se síly Commonwealthu pro obrovské ztráty stáhly zpět. Důvodů neúspěchu operace se dnes uvádí více, od špatného vedení, přes nezkušenost vojsk až po nedostatek munice. Několik lidí stál reputaci a pozice ve vedení britské admirality, mimo jiné i Winstona Churchilla. Některé odhady masivních ztrát spojenců se šplhají až na 240.000 vojáků. Za jediný úspěch by se dalo považovat zaměstnání turecké pozornosti a získání tak více prostoru na východní frontě.

Jako připomenutí této události se tak stal 25. duben státním svátkem a slaví se nepřetržitě od roku 1916. Jeho smyslem je vzpomínka na důležitý historický moment a pak také jednota obyvatel. Každý rok se tedy znovu a znovu rozebírají průběh, příčiny a důsledky tohoto dne. Rozhodně ale nečekejte naříkání, takový naturel Kiwies nemají. Pořádají se přehlídky historické i současné vojenské techniky a to nejen australských a novozélandských vojsk, ale i složek policie, hasičů a dalších. Navštěvují se významná místa, pořádají se koncerty. Cílem je především setkávat se, těšit se ze společnosti a připomenout si, že mír není samozřejmost a za ten náš zaplatilo mnoho našich prapředků.

ANZAC day je jedním ze státních svátků, během kterého jsou povinně uzavřeny obchody a platí zákaz prodeje alkoholu. Zatímco během ostatních svátků je omezení platné až na pár výjimek celý den, u ANZAC day jde pouze o tzv. Anzac day morning, tedy čas od rána do 13 hodin odpoledne.

Během této doby je zakázán prodej alkoholu v obchodech a v restauracích si můžete alkohol objednat pouze společně s jídlem. Přestože zákon jasně stanoví, že společně s jídlem znamená nejdříve hodinu před konzumací a nejpozději hodinu po konzumaci, můžete se setkat s restauracemi, které vám alkohol naservírují pouze přímo s objednávkou jídla a maximálně 2 drinky.

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

ČO URČITE NEPREMEŠKAŤ V MT. COOK!!!
ČO URČITE NEPREMEŠKAŤ V MT. COOK!!!

Čo tak prespať niekde pod vrchom Mount Cooku v malej chatke bez elektriny a bez ľudskej civilizácie? Či vidieť pukajúce ľadovce a pri každom kroku z diaľky počujete padanie skál z vrchov?

23.03.2019 @madein_czechoslovakia_
Proč zrovna na Zéland?
Proč zrovna na Zéland?

Vysněná destinace každého z nás má určitě různé podoby. Proč mě to táhlo zrovna na Zéland?

08.05.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Novozélandská příroda v ohrožení
Novozélandská příroda v ohrožení

Nový Zéland je zemí s nejvyšším podílem ohrožených původních druhů na světě.

20.05.2019 VisitKiwiCZ
Rere Rockslide - Obrovská přírodní skluzavka
Rere Rockslide - Obrovská přírodní skluzavka

Chcete si užít legraci na největší přírodní skluzavce na Zélandu? Tohle je jedinečná příležitost!

20.05.2019
Den Matek
Den Matek

Jak a kdy se slaví Den matek na Novém Zélandu?

06.05.2019 VisitKiwiCZ
Tsunami
Tsunami

Jak se chovat v případě, že je podbřeží Nového Zélandu ohroženo vlnou Tsunami.

06.05.2019 VisitKiwiCZ
Čarodějnice
Čarodějnice

Pověsti nebo pověry? Jak to bylo s čarodějnicemi na Novém Zélandu?

VisitKiwiCZ