Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

ANZAC Day

29.04.2019 VisitKiwiCZ

ANZAC Day patří mezi nejdůležitější státní svátky Nového Zélandu a může vás nejednou překvapit, s jakým respektem k tomuto výročí obyvatelé přistupují. Pro pochopení celé události je potřeba se v historii vrátit více než sto let nazpět.

Dardanely, několik desítek kilometrů dlouhý průliv nacházející se v severozápadním Turecku, je ve své podstatě bránou mezi Středozemním a Černým mořem. Turecko patřilo během první světové války mezi nejvýznamnější německé spojence a není tedy divu, že bylo snahou spojenců získat nad touto důležitou dopravní trasou kontrolu, dostat se na dostřel tehdejšího Cařihradu a spojit tak síly s východní Evropou.

V únoru 1915 začalo tedy v oblasti průlivu intenzivně operovat britské námořnictvo, zatím však neúspěšně. Průlom nastal až 18. března, kdy se podařilo ochromit hlavní tureckou pevnost v Dardanely. Nyní bylo třeba bezprostředně začít s invazí. Na pozemní složky se ale čekalo ještě více než týden. Mezitím se bohužel turecké pozice dokázaly opět zformovat. Přesto dochází 25. dubna 1915 u tureckého Gallipoli k vylodění spojeneckých sil. Kromě Britů a Francouzů se jednalo třeba i o vojska Indie, ale také Austrálie a Nového Zélandu známé pod zkratkou ANZAC - Australian and New Zealand Army Corps.

Komplikovaný vojenský zásah silně závislý na složité koordinaci mořských a pozemních vojsk trval v podstatě až do počátku roku 1916, kdy se síly Commonwealthu pro obrovské ztráty stáhly zpět. Důvodů neúspěchu operace se dnes uvádí více, od špatného vedení, přes nezkušenost vojsk až po nedostatek munice. Několik lidí stál reputaci a pozice ve vedení britské admirality, mimo jiné i Winstona Churchilla. Některé odhady masivních ztrát spojenců se šplhají až na 240.000 vojáků. Za jediný úspěch by se dalo považovat zaměstnání turecké pozornosti a získání tak více prostoru na východní frontě.

Jako připomenutí této události se tak stal 25. duben státním svátkem a slaví se nepřetržitě od roku 1916. Jeho smyslem je vzpomínka na důležitý historický moment a pak také jednota obyvatel. Každý rok se tedy znovu a znovu rozebírají průběh, příčiny a důsledky tohoto dne. Rozhodně ale nečekejte naříkání, takový naturel Kiwies nemají. Pořádají se přehlídky historické i současné vojenské techniky a to nejen australských a novozélandských vojsk, ale i složek policie, hasičů a dalších. Navštěvují se významná místa, pořádají se koncerty. Cílem je především setkávat se, těšit se ze společnosti a připomenout si, že mír není samozřejmost a za ten náš zaplatilo mnoho našich prapředků.

ANZAC day je jedním ze státních svátků, během kterého jsou povinně uzavřeny obchody a platí zákaz prodeje alkoholu. Zatímco během ostatních svátků je omezení platné až na pár výjimek celý den, u ANZAC day jde pouze o tzv. Anzac day morning, tedy čas od rána do 13 hodin odpoledne.

Během této doby je zakázán prodej alkoholu v obchodech a v restauracích si můžete alkohol objednat pouze společně s jídlem. Přestože zákon jasně stanoví, že společně s jídlem znamená nejdříve hodinu před konzumací a nejpozději hodinu po konzumaci, můžete se setkat s restauracemi, které vám alkohol naservírují pouze přímo s objednávkou jídla a maximálně 2 drinky.

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Z Jižáku na Severák
Z Jižáku na Severák

Z Christchurch se chystám trajektem do Wellingtonu, kde začne moje druhá polovina dobrodružství. DO cesty se mi ale postavila tropická cyklona a příroda mi tak na chvíli ukázala svou druhou...

10.02.2019 Duckie_on_the_way
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy
Návrat na Zéland aneb dny hrůzy

Příšernou noc po návratu z Austrálie vystřídala další podobná. Co se dělo a čím jsem si spravila náladu?

09.02.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Scotland Island
Austrálie - Scotland Island

Lodí na výlet na nedaleký ostrov, krmení divokých papoušků a konečně i klokanů.

30.01.2019 Duckie_on_the_way
Vodní svět v Sydney
Vodní svět v Sydney

Návštěva místního akvária a šnorchlovačka s pozorováním rejnoků.

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Výlet na koaly
Výlet na koaly

Taky byste si někdy v životě chtěli pochovat koalu?

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 Duckie_on_the_way
Austrálie - Sydney
Austrálie - Sydney

Prvních pár dní na rozkoukanou před roadtripem po východním pobřeží.

08.12.2018 Duckie_on_the_way
Práce Au-Pair
Práce Au-Pair

Mé první měsíce na Novém Zélandu s Kiwi rodinou.

19.07.2018 Duckie_on_the_way
Bluff - na jihu jihu
Bluff - na jihu jihu

Kratičký jednodenní výlet do Bluffu - městečka na jihu Jižního ostrova.

12.06.2018 Duckie_on_the_way
Vaření v přírodě
Vaření v přírodě

Typ pro příjemný den v Čechách pro dobrodruhy věčně na cestách, který plechovka fazolí a polívka z pytlíku jen tak neuspokojí ale i pro ty, co si jenom chtějí odpočinout od víru velkoměsta.

10.06.2018 Duckie_on_the_way

Nejnovější články

Routeburn Track / Zážitky z Great Walku
Routeburn Track / Zážitky z Great Walku

Routeburn track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Kepler jsem zdárně pokořil :D a tak se...

14.07.2020
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!
Kepler Track / Zážitky z prvního Great Walku v životě!

Kepler track patří mezi tzv. Great Walky, kterých je Zélandu deset, jsou to vícedenní treky a snem každého pořádného hikera je si aspoň jeden Great Walk dát! Byl to i můj sen, proto jsem mu vyrazil do...

04.06.2020
4 dny práce v NZ pekárně
4 dny práce v NZ pekárně

Proč střídat práce? Proč ne? Co je víc než získávání stále nových zkušeností a nemít stereotip.

16.03.2020 Travelvedi
Na jablkách
Na jablkách

Apple picking

19.02.2020 NZtko
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas
Rotorua, zélandské zážitkové Vegas

Důvodů proč vyrazit do Rotoruy bych našel doopravdy hodně. Spousty pěších treků, nádherná jezera, termální lázně, rybaření, ale především rozmanité adventure aktivity. A právě o těchto...

17.02.2020 romancermak