Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

A zase do Catlins

14.07.2018 Duckie_on_the_way
výlet maják Jeskyně Nejjižnější bod
Tentokrát na návštěvu v září ještě zavřené Cathedral cave a na nejjižnější bod Jižního ostrova - Slope point.

Děti jeli na víkend k babičce, a tak jsem dostala volno navíc (které se postupně kompenzovalo, takže to vlastně bylo moje normální volno, ale bohužel né dvoudenní). Podstatnou část jihu už mám projetou. Zbývá mi už jen Steward Island, na který se ale vyplatí jet alespoň na dva, spíš tři dny, a pár nenavštívených míst v Catlins, které jsem nestihla vidět při mé první cestě. Z časových důvodů tedy volím směr Catlins.


Trasa výletu do Catlins

Zdroj: Googlemaps.com

Waipapa Point

Vyjíždím tedy brzy ráno (tentokrát nezapomínám ani svačinu, ani foťák) do svého prvního cíle k majáku na místě Waipapa Point, kde jsem pozorovala tuleně hrajícího si ve vlnách a vychutnávala si sváču, potom jsem se prošla kolem majáku, vyhřála se na sluníčka a pokračovala dál. Na prkovišti jsem se potkala se Slovákama, který jsem potkala předtím v Dunedinu. Super sympatickej páreček, kterej mě dokonce obdaroval cestovním polštářkem, kterej se mi nemsírně hodil - díky za něj :-).

Slope Point

Dál jsem pokračovala na Slope point, nejjižnější místo Jižního ostrova Nového Zélandu - 4803km vzdáleného od jižního pólu (jižněji už je jenom Steward island). Cesty jsou tu divoký. Všude jen kameny a štěrk, takže jsem docela ráda, že mám ještě k dispozici větší auto. Po příjezdu na parkoviště následovala asi 30 minutová procházka k nejjižnějšímu místu. Bylo krásně, takže jsem nikam nespěchala a užívala si výhledy.

Waipohatu track

Hlídám čas, protože se chystám navštívit Cathedral caves, kam je přístup možný pouze při odlivu. Mám ještě asi 3 a půl hodiny, takže se po cestě stavuju na track k vodopádu Waipohatu. Pokud se rozhodnete tenhle track jít, je určitě volba pevná vyšší obuv, protože se jde hodně bahnem (i když je krásný slunečný den). Celá cesta vede lesem, kam sluníčko nedosáhne a blátivé cesty jsou tam pořád mokré a kluzké. Na tracku jsem byla klasicky úplně sama a tak i odměna na konci cesty - vodopád, byla jen pro mě. Dost jsem pospíchala, abych se stihla přemístit včas odlivu k jeskyním. Zvládla jsme tak track místo tří hodin za dvě. Dá se, ale šla jsem rychle.

Cathedral cave

A teď už honem ke Cathedral cave. Nepleťte si tohle místo se závivem Cathedral cove na severu Severního ostrova. Tady, na opačné straně Nového Zélandu se jedná o 199 metrů dlouhou průchozí jeskyni na jižním pobřeží asi 15 km od vesnice Papatowai, která patří mezi 30 největších pobřežních jeskyní světa. 

Po příjezdu mě trochu vyděsil počet aut na parkovišti, na který jsme nebyla zvyklá. Vstup na track a pláž byl dokonce placený, zřejmě proto že stezka vedla přes soukromé Maorské pozemky. Šlo ale pouze o 5 dolarů. Platím, čůrám a vydávám se na cestu. 

Třicet minut trvající, rychle klesající turisticky upravená cesta mě dovedla až na pláž Waipati beach, po které jsem ještě pokračovala dál zhruba 200 metrů. A jsem tady!

Na to kolik bylo aut na parkovišti je o tu příjemně prázdné. Turisti se rozptýlili po cestě sem a zpět. Jeskyně byla průchozí a překvapivě nebyla potřeba ani čelovka. Vycházelo z boku, takže světlo mělo přístup ze dvou stran.

Upozornění: Tato jeskyně je přístupná pouze za odlivu, proto si cestu tam vždy dobře naplánujte. Navíc není z důvodu bezpečnosti přístupná celý rok. Otevírala se až v listopadu. Přesný termín záleží na podmínkách. Veškeré informace najdete na webu Cathedral caves.

Cesta domů

Musím večer vrátit auto, takže tím můj dnešní výlet končí. Jedu domů, trochu si odpočinout. Po cestě ještě potkávám tohle krásně vypadající tulipánové pole, které jsem si neodpustila zvěčnit.


Další výlet už mě bude čekat ve vlastním autě. Jaký bude a kam mě zavede se dozvíte už brzy...

Duckie_on_the_way

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Podobné články

Queen Charlotte track
Queen Charlotte track

Vyrážíme na třídenní 70 km dlouhý track po severních fjordech Jižního ostrova.

07.11.2018 Duckie_on_the_way
Vaření v přírodě
Vaření v přírodě

Typ pro příjemný den v Čechách pro dobrodruhy věčně na cestách, který plechovka fazolí a polívka z pytlíku jen tak neuspokojí ale i pro ty, co si jenom chtějí odpočinout od víru velkoměsta.

10.06.2018 Duckie_on_the_way
Domov je tam, kde zaparkuješ
Domov je tam, kde zaparkuješ

Život na kolech má své strasti, ale hlavně neodolatelné kouzlo.

15.04.2018 Magdaléna

Nejnovější články

Wellington
Wellington

Kde se nachází hlavní město Nového Zélandu a co můžete vidět v okolí.

21.01.2019 VisitKiwiCZ
Výlet na koaly
Výlet na koaly

Taky byste si někdy v životě chtěli pochovat koalu?

18.01.2019 Duckie_on_the_way
Backcountry Huts..
Backcountry Huts..

.. aneb jak nabourat stereotyp každodenního spaní v autě

05.01.2019 Rádes
Silvestrovské mecheche
Silvestrovské mecheche

Aneb, jak si naše česká parta užila oslavu Silvestra napříč časovými pásmy.

02.01.2019 Duckie_on_the_way
Kiwi - sady
Kiwi - sady

02.01.2019