Webový portál o cestování a životě na Novém Zélandu

Fauna

VisitKiwiCZ Nový Zéland

Nový Zéland nabízí, díky své poloze a daleké vzdálenosti od okolních států, velmi unikátní prostředí pro rozvoj a život endemických druhů živočichů i rostlin, které nenajdete nikde jinde na světě. Velkou zajímavostí je fakt, že veškeré původní zvířecí obyvatelstvo bylo složeno pouze z druhů, kteří na sem doletěli nebo doplavali. Jediným původním suchozemským savcem je tedy netopýr. Další savci sem byli během mnoha staletí transportováni připlouvajícími osadníky, což způsobilo mimo rozvoje života nových druhů také velkou zkázu mnoha původních.

Ptáci

I přesto, že mnohé z vás láká pozorování spíše větších živočišných druhů, ptactvo má na Novém Zélandu opravdu významnou pozici zejména proto, že z 245 druhů je více jak 70% endemických. To znamená, že se s nimi nesetkáte nikde jinde na světě. A věřte, že jejich zjev je často opravdu velmi obdivuhodný a specifický. Září hýřivými barvami, vydávají podivné zvuky a velké množství z nich dokonce vůbec neumí létat.

Vybrané druhy ptáků:

  • KIWI

Mezi hlavní ikony ptáků patří samozřejmě ikona Nového Zélandu, nelétavý pták kiwi. Živého ho v přírodě ale jen tak nepotkáte. Je to velmi plaché noční zvíře, a k jeho zahlédnutí tak budete potřebovat velmi dobré oči, spoustu trpělivosti a trochu toho štěstí.

Druhou možností jak se s tímto národním druhem nelétavého ptáka setkat je návštěva  ZOO či přírodní rezervace. Podívaná je to velmi zajímavá. Podobného ptáka rozhodně nikde na světě neuvidíte. Překvapí vás svou velikostí, vtipnou chůzí, dlouhým zahnutým zobákem a neobvykle jemným peřím, které vlastně jako peří vůbec nevypadá.

  • WEKA

Pokud vám přes den přes silnici přeběhne hnědý pták s menším zobákem, zachovejte klid, není to kiwi, jen na první pohled podobný, ovšem zdaleka ne tak vzácný pták jménem weka. Další nelétavý ptačí druh typický pouze pro Nový Zéland.

Je to pták velmi chytrý a rovněž hodně zvědavý, takže není výjimkou, že vám přijde na průzkum domu či stanu. Weky najdete téměř všude, v nížinách, u moře, i v horách, od jihu až na sever. A není se co divit, jsou to brilantní lovci. Kromě potravy v přírodě by si rádi pošmákly i na vašich svačinách, které se nebojí i sami pohledat v odleženém batohu. Dávejte si na tyto malé zlodějíčky pozor a nekrmte je, to by mohlo v budoucnu ohrozit jejich divokost a nezávislost na lidech.

  • KEA

Další nebojácným drzounem je jediný horský papoušek světa - Kea. Ten si libuje ve vyšší nadmořské výšce. Potkat ho proto můžete zejména na Jižním ostrově okolo nejvyšší hory Mt. Cook či v jiných výše položených místech Nového Zélandu.

Má husté zelené s pestrobarevným zbarvením po roztažení křídel. I on si velmi oblíbil lidskou společnost a to zejména kvůli potravě. Miluje nejen lidské svačinky, ale i další vymoženosti typické lidskému druhu. Nejvíce jim šmakuje guma v jakékoliv podobě. Nestydí se vám tak oklovávat trackové boty, gumy na stěračích či těsnění u okýnek. Jejich návštěva pro vás tak může být nejen zážitkem, ale také velkou nepříjemností. Jeho přítomnost si jistě nejlépe užijte v bezpečné vzdálenosti od vašeho auta :-).

Ani Keu prosím nekrmte. Značky o zákazu krmení najdete na každém rohu a mají svůj důvod. Kochejte se z jeho přítomnosti a snažte se ho zaujmout jiným způsobem než něčím dobrým do zobáčku. 

Foto

Zdroj: Duckie_on_the_way

  • KAKAPO

Koho bohužel s velkou pravděpodobností nepotkáte, je extrémně vzácný nelétavý papoušek kakapo. Přes půl metru velký pták lehce připomínající sovu, dožívající se až 100 let. Dělá si hnízda pod zemí či kořeny stromů, ze kterých opatrně vylézá jen v noci. A má k tomu dobrý důvod. Jeho populace byla vyhubena až na posledních 50 kusů. Tehdy Nový Zéland věnoval veškeré své úsilí boji o záchranu druhu, díky čemuž se dnes populace navýšila na počet přes stovku kusů. Zdaleka ale není vyhráno. Jeho vyhubením bychom přišli nejen o zajímavý druh nočního papouška, ale také o jediného nelétavého a zároveň nejtěžšího papouška světa.

  • TUČŇÁCI

Nový Zéland je také domovinou 3 druhů tučňáků (Yellow eyed pinguin, Little Blue pinguin, Fiordland-crested penguins) z nichž nejběžnějším je pravděpodobně tučňák modrý. Přechodně se tu ale můžete setkta až s 13 z celkového počtu 18 světově známých druhů. 

Zahlédnout je můžete nejčastěji při soumraku, kdy vyráží za potravou. Jsou ale velice plaší, a proto narazíte-li na ně nebo jejich hnízdo, určitě je nerušte, protože se může stát, že ze strachu vejce opustí a už se k nim nikdy nevrátí. Na plážích, kde se vyskytují, se často setkáte s informačními tabulemi, které dávají doporučení minimální pozorovací vzdálenosti i dalšího chování. Na některých místech najdete dokonce jakési pozorovatelny, ze kterých budete mít ideální výhled na pláž, ale zároveň budete dobře maskování, takže tučňáci nejsou rušeni. Máte tak nejen větší šanci na jejich spatření, ale také jim dáváte větší svobodu v prožití přirozeného a nikým nerušeného dne. Kromě pláží si také  dělají hnízda pod domy na pobřeží. To se pak hodí mít po ruce špunty do uší, protože umí udělat neuvěřitelný randál.

  • TUI

Hojně rozšířený novozélandský endemit tui, je černě zbarvený pták s výraznou bílou chocholkou na náprsence, který vás zaujme zejména svým neuvěřitelným hlasovým fondem, kdy během několika chvil změní svůj zpěv tolikrát, že nebudete věřit, že je možné, aby toto vyplodil jediný druh. Zahlédnete-li ho v přírodě, určitě se vyplatí si chvilku na jeho vokální vystoupení počkat.

Suchozemští savci

Jak je již výše zmíněno, jediný suchozemským původním savcem Nového Zélandu byli netopýři, jelikož se jako jediní měli možnost na vzdálené ostrovy přepravit. Ti ostatní sem byli v průběhu let přivezeni osadníky. Není proto divu, že se jedná zejména o zvířata, ze kterých má člověk užitek, pro maso, mléko, zpracování vlny aj. Setkáte se tu proto, zejména se zemědělskými zvířaty jakou jsou ovce, krávy, kozy či prasata. Z divoké zvěře je pak k vidění zejména vysoká či zajíci.

  • OVCE 

Nejrozšířenějším domácím zvířetem Nového Zélandu je jednoznačně ovce, která svým počtem mnohonásobně přečíslí samotného člověka. I když se jejich celkový počet během posledních desetiletí rapidně snížil, stále tyto ostrovy obývá okolo 30 milionů ovcí, což je asi 7 ovcí na každého obyvatele. 

Ovečky jsou opravdu všude. Celá země do posledního metru je kolem dokola oplocená a rozdělená na jednotlivé paddocky právě kvůli pasení ovcí. Tradice je stará po staletí a místní jsou v ní opravdu mistry. Používají k tomu auta, čtyřkolky, koně, psy, motorky, ale i helikoptéry či letadla. Práce na farmách je tvrdá a místní farmáři neznají slabost. Ovce se chovají primárně na velmi kvalitní druh vlny Merino, ze které se vyrábí funkční oblečení, na maso a poslední dobou také na mléko.

TIP: Chtěli byste si vyzkoušet práci u ovcí? Více informací o tom, jak to funguje na ovčích farmách, se dozvíte v článku Krev, pot a That´s a box!

fotka

Zdroj: Duckie_on_the_way

Suchozemší savci

  • KRÁVY

V dnešní době spatříte na zelenajících se kopečcích často také skot. Ten se chová v neúrodnějších a kopcovitých oblastech zejména na maso, v zelených nížinách pak také na mléko. Nový Zéland v objemu produkce všech možných mléčných výrobků vyniká po celém světě.

  • LESNÍ ZVĚŘ

Po horách běhá mnoho vysoké zvěře v podobě jelenů a horských koz. Všechna tato zvířata jsou ale na Nový Zéland zavlečená a opět nemají kromě člověka přirozeného nepřítele. Pojídají mladou vegetaci a místní se proto snaží jejich stavy masivně redukovat. Když takový lovec vyrazí do lesa střelit pár koz, obvykle se vrátí spíše s pár desítkami. Není se co divit, evoluce tu nestihla ještě dodat zvěři dostatečný strach z lidí. Zvěř se tedy lidem nevyhýbá zdaleka tak, jak to známe od nás. Lov je na Novém Zélandu proto velmi populárním sportem, a to jak střelba na vysokou, tak i na zajíce.

Oceánská fauna

Samostatnou kapitolou je i oceán, který nabízí nepřebernou přehlídku živočišných druhů, a to od nejmenších rybiček až po největší savce světa.

VODNÍ SAVCI

  • LACHTANI

Nový Zéland je jedno z míst světa, kde pokud budete chtít, máte téměř 100% šanci spatřit lachtana v jeho přirozeném prostředí, v divoké přírodě. Kolonie lachtanů naleznete na mnoha místech zejména Jižního ostrova.

Jsou velmi poklidní a zvyklí na lidskou společnost vpovzdálí, takže je vaše přítomnost na rozdíl od tučňáků nijak zvlášť nerozhází. Nejsou plaší, ani bezdůvodně neútočí, jsou ale teritoriální a umí se i pěkně rozčílit. Držte si od nich proto přirozený odstup a při přibližování k nim se nestavte do cesty mezi ně a moře. Takovou situaci by mohli zhodnotit jako blokování únikové cesty a cítit se v ohrožení, ze kterého by mohla vyplynout přirozená obrana. Také si dávejte pozor na vstupy do jeskyní na plážích, které mohou často sloužit jako jejich přírodní útočiště.

Během dne často líně pospávají na skalách nad mořem, na rozpáleném písku přímo na pláži, nebo přímo vedle silnice. 

Foto

Zdroj: Duckie_on_the_way

Oceánská fauna

  • DELFÍNI

Nový Zéland je také domovem několika druhů delfínů. Velmi typický je pak světově nejmenší druh delfína Hector's dolphin, kterého najdete pouze v okolí Kaikouri a Akaroi na Jižním ostrově. Největším zástupcem delfínovitých je naopak kosatka se kterou se máte možnost setkat třeba při plavbě na kajaku. Ty mohou být ale občas agresivní, proto se za nimi do vody raději jen tak nevrhejte.

Delfíny často potkáte ve velkých hejnech na otevřeném moři. Není výjimkou je pozorovat z trajektu při cestě mezi ostrovy, či při troše štěstí i z útesu nebo pobřeží. Jsou to velice zvídavá stvoření a na mnoha místech jsou také naučeni přijíždět až ke břehu, kde se rádi dostávají do kontaktu s lidmi. To je zážitek, na který se nezapomíná. V rámci turistických aktivit se můžete vydat i na placené pozorování nebo dokonce plavání s delfíny, nebo můžete zkusit štěstí sami.

Foto

Zdroj: Dolphin Encounter

Oceánská fauna

  • VELRYBY

Pokud jste ještě neviděli velrybu, jste také na dobré adrese. V okolí Nového Zélandu se pohybuje hned několik druhů. Nejčastěji zde potkáte tzv. humpback whale neboli keporkaka a Southern right whalesZejména Kaikoura na východním pobřeží Jižního ostrova je blízko jejich migrační trasy a nabízí nejlepší podmínky pro pozorování. Navíc to mají místní velmi dobře secvičené a vědí, kde tyto velké savce hledat. Lodě s turisty často navádějí letadly, která mají ze vzduchu nejlepší přehled, a tak jen výjimečně při tomto placeném zážitku odejdete s prázdnou.

 

RYBY A PARYBY

  • ŽRALOCI

Ano, stejně jako ve všech oceánech světa, jsou i v okolí Nového Zélandu žraloci. Najdete tu rovnou osm různých druhů, a to od těch menších až po Great white známé jako lidské zabijáky. Pravdou je, že žraloci neútočí na lidi cíleně, ti jim totiž nijak zvlášť nechutnají. Ve vodním prostředí si je ale pletou se svými kořistmi, proto k napadení samozřejmě může dojít. Narozdíl od Austrálie ale není napadení žralokem na Novém Zélandu nijak obvyklé. 

Celosvětová statistika, která zaznamenávala celosvětové útoky žraloků, řadí Nový Zéland daleko do pozadí přehledové tabulky. Za posledních 50 let tu došlo k 49 útokům, což je zhruba jeden ročně. Smrtelných jich přitom bylo pouze 9. (V Austrálii došlo za posledních 50 let ke 536 útokům, z toho 73 bylo fatálních). Útoku žraloka se tu tak nemusíte obávat více, než kdekoliv jinde.

Velmi populární je tu kromě lovu také rybaření a není výjimkou, že vám nějaký z menších druhů žraloků skočí přímo na udici. O pořádný úlovek tak máte postaráno. CO se týče větších druhů, ty se nacházejí většinou spíše dále od pobřeží. Máte-li dostatek odvahy, můžete si zaplatit i potápění v kleci s Velkým bílých žralokem, na které se můžete vydat v okolí Steward Islandu.

  • REJNOCI

Není výjimkou, že potkáte rejnoka přímo v přístavu či velice blízko pobřeží, můžete ho tam pozorovat z pevniny i pouhým okem, stejně jako mnoho dalších mořských živočichů.

  • RYBY

Nový Zéland je skvělým místem jak pro hobby, tak i profi rybáře a milovníky sea foodu. Kromě ryb se tu samozřejmě setkáte i s mnoha dalšími mořskými druhy živočichů, a to od medúz, přes chobotnice a krevety až po mořské ježky.

TIP: Více o rybaření na Novém Zélandu se dozvíte v našem článku Rybaření.

Predátoři

Během kolonizace ostrovů docházelo lidskou vinou k transportu škůdců a zvířat, která zde nemají přirozeného predátora. Místní druhy na ně naopak nebyli nijak geneticky vybaveni a neměli tak sebemenší možnost obrany. Místní vegetace je spásána vysokou a zemědělskou zvěří, nelétavý ptáci nemají úniku před lasicovitými šelmami, a tak je novozélandská příroda postupně devastována. Kvůli nemožnosti obrany se tito predátoři neustále šíří rychlostí blesku, čímž redukce endemických druhů stále rychleji narůstá.

Situace se zpětně řeší velmi složitě, ale bez lidské pomoci, která kdysi celou situaci zavinila, to už nelze. Nejen, že musí být vzácné druhy chráněny a reprodukovány ve speciálních ochranných centrech (sanctuary), ale také je nutné tvrdě bojovat proti přemnožení škůdců systémem nejrůznějších pastí a jedů. Na vašich procházkách přírodou proto nesahejte na žádné nastražené klícky či umělá vajíčka, nevenčete psy bez vodítka, a dávejte na stezkách pozor na svoje děti. 

 

NEJČASTĚJŠÍ PREDÁTOŘI:

Jako jedni z prvních škůdců byly na ostrovy zavlečeny krysy, které se bravurně ujaly svého poslání šířit nemoci, na což doplácel i samotný člověk. Krysy sem přivezli už Maoři a s dalšími menšími šelmami se pak přidali i Evropané.

Jelikož je Nový Zéland zemí nepřeberného množství ptáků, mezi hlavní predátory patří zejména malí dravci požírající vajíčka a mláďata či dokonce dospělé ptačí jedince, jako jsou např. hranostajové, fretky, ale také ježci, hlodavci, lasičky a dokonce i psi a kočky

Mezi jednoho z nejzásadnějších predátorů patří possum, neboli kus liščí, který byl na Nový Zéland přivezen z Austrálie. Je to velmi dobrý noční lovec živící se často právě ptáky či malými rostlinami. Jejich přemnožení je opravdu masivní. Proto pokud srazíte nějakého na silnici, nemusíte mít špatné svědomí. Po Novém Zélandu jich v současnosti běhá přes 70 milionů jedinců, takže jejich radikální redukce je v rámci zachování rovnováhy přírody opravdu nutná.

Ohrožení endemických druhů

I přesto, že odolávat vnějším vlivům pro zachování zdejší biodiverzity, je zdá se téměř nadlidský úkol, snaží se novozélandské úřady dělat maximum pro jejich ochranu. Jedná se však o velmi těžkou práci, která stále nedosahuje vytyčených cílů, a tak se nám den po dni, životy unikátních druhů zvířat stále víc vzdalují. Většina z nich patří mezi ohrožené druhy, některé jsou bohužel i velmi těsně naprostému vyhubení. 

TIP: Více informací o aktuálním stavu ohrožení novozélandské přírody se dozvíte v našem článku Novozélandská příroda v ohrožení.

Kontroly importu

Z důvodu ochrany přírody je Nový Zéland velmi přísný i při v letištních kontrolách, při kterých se soustřeďuje na eliminaci všeho, co by pro jejich specifickou přírodu mohlo být nebezpečné. Zakázáno je proto dovážet jakékoliv čerstvé potraviny, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, semena či ořechy, a dokonce i hlínu, a to i v podobě znečištění vašich bot či sportovního vybavení.

TIP: Více o možnostech převozu jednotlivých surovin a případných pokutách za nedodržení předpisů se dočtete v našem článku Imigrační kontrola.

Chování v přírodě

Uvědomte si, že jste na Novém Zélandu hosty nejen v cizí zemi, kde je nutné dodržovat místní pravidla, ale také hosty v přírodě, která  má zde, stejně jako kdekoliv jinde na světě, svá práva, a je nutno ji respektovat Chovejte se k ní proto slušně, aby si jí mohli užít i další generace turistů a nepodporovali tak svých chováním další vymírání živočišných druhů.

TIP: Jiný kraj, jiný mrav, jiná zvířata i jiné způsoby. Nevíte-li jak se chovat v blízkosti místní fauny, doporučujeme přečtení článku Pravidla setkání s přírodou.

Nejbližší akce

Žádné naplánované akce

Knihy o Novém Zélandu

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Roční cestovní pojištění na Nový Zéland

Novinky na Váš email